Prodajni saloni prazni, kupci retki

Izvor: RTS, 02.Nov.2013, 15:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prodajni saloni prazni, kupci retki

Pre nekoliko meseci država je postala većinski vlasnik "Simpa" jer fabrika nije bila u mogućnosti da plati porez. U međuvremenu, proizvodnja je smanjena. "Simpo" i druge velike fabrike nameštaja u Srbiji zamenili su mali proivođači i radionice. Samo u Vranju ima ih na desetine.

U Vranju postoji duga tradicija proizvodnje nameštaja. Pored velikih firmi poput Simpa, prema podacima agencije Veeda u ovom gradu posluje i oko 140 malih proizvođača nameštaja i delova za nameštaj, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << kao i stolarskih radnji.

Godišnje se ugasi deset preduzeća, a duplo više otvori. U salonima nameštaja ponuda je velika, ali kupci su retki.

Kad je najneophodnije kupuje se deo po deo, uz individualnu procenu da li je bitniji kvalitet ili cena. Prodajne salone imaju i veći, a i neki od manjih proizvođača nameštaja. Većina je prazna, a kupci su retki.

"Kad dođu da kupe oni gledaju da bude na više rata, na odloženo plaćanje, a najviše traže ležajeve", kaže Nataša Stanojković iz salona nameštaja "4M".

U Vranju pored većih proizvođača nameštaja, poput "Simpa", posluje i 55 manjih firmi i 85 stolarskih radnji. Konkurencija je velika, pa robu nude stranim kupcima.

Danijela Trajković, vlasnik preduzeća "Katra home fashio"n u Ristovcu kod Vranja kaže da pronalaze tržište više u stranim zemljama u Nemačkoj, a proizvode prodaje u salonu u Beogradu, tako da to donekle popunjava njihove kapacitete.

U Vranju postoji duga tradicija proizvodnje nameštaja, a naredne godine, počinje da gradi fabriku italijanski proizvođač "Ditre" koji ovde posluje već tri godine.

"Kamo sreće da dođe što više investitora i zaposli više ljudi. To može biti dobro i za nas ukoliko planiramo da širimo i neke svoje aktivnosti", kaže Predrag Stanojković,  vlasnik preduzeća "Pegasus" u Vranju.

U poslednje četiri godine u Pčinjskom okrugu godišnje se ugasi deset malih firmi za proizvodnju nameštaja, a otvori duplo više.

"Razlozi su loše poslovno okruženje, nestabilno finansijsko tržište, zakasnela naplata potraživanja", kaže Biljana Stojanović, izvršni direktor za razvoj malih i srednjih preduzeća u agenciji Veeda.

Male fabrike nameštaja u Vranju zapošljavaju od pet do 30 radnika, a prosečna zarada je od 25 do 30 hiljada dinara.

rts.vranje@rts.rs

+381 17 424 945
Pogledaj vesti o: Vranje

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.