Izvor: Blic, 11.Jun.2009, 06:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Policajci obilaze samo tri škole
Vranje - Školski policajci obilaze samo tri vranjske škole, iako ih u gradu ima petnaest. Gimnaziju „Bora Stanković", Medicinsku školu i Osnovnu školu „Vuk Karadžić" obezbeđuje školski policajac, dok su ostale prinuđene da se same snalaze ili angažuju privatno obezbeđenje. U vranjskoj policiji kažu da nemaju dovoljno ljudi koje bi angažovali kao školske policajce. Ekonomsko-trgovinska škola, u kojoj >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je mladić na sred časa pokušao da pretuče profesora, još prošle godine tražila je da ovu ustanovu obilazi školski policajac, ali im je odgovoreno da za to nema potrebe.
Posle napada na profesora, rukovodstvo Ekonomsko-trgovinske škole ponovilo je zahtev vranjskoj Policijskoj upravi da se ovoj obrazovnoj ustanovi obezbedi školski policajac.
Portparol Policijske uprave Dragan Stamenković ističe da je problem u tome što nema dovoljno policajaca koji bi brinuli o bezbednosti osnovaca i srednjoškolaca i njihovih učitelja, nastavnika i profesora.
Zdravko Veličković, direktor Osnovne škole „Branko Radičević" i predsednik Aktiva direktora šest gradskih i isto toliko seoskih osnovnih škola ističe da je po nalogu Policijske uprave podignut stepen bezbednosti i sigurnosti učenika i prosvetnih radnika. On smatra da bezbednost u školama mora da se sistemski reguliše i obezbedi.
- Uprkos dežurstvima, angažovanju školskih policajaca i agencija za obezbeđenje, ne može da se tvrdi da je bezbednost u školama stopostotna. Strogo vodimo računa o tome ko ulazi u školu. Na ulazu se gosti legitimišu, a dežurni pomoćni radnik odvodi gosta do direktora i prosvetnih radnika. Čak smo obezbedili prostoriju za prijem. Roditelji su u početku negodovali i nisu mogli da se oslobode navika da u školu mogu da uđu kada hoće i kod koga hoće. Noću smo angažovali radnika iz privatnog obezbeđenja. Do skoro smo imali velike problem sa huliganima, koji su posle 18 časova dolazili zbog učenica starijih razreda i ometali nastavu. Problem smo rešili tako što đaci starijih razreda nastavu pohađaju u prvoj smeni. Obezbedili smo i dežurstva u dvorištu za vreme odmora - kaže Veličković. On kaže da đaci u poslednje vreme nisu izloženi napadima huligana i da se veća pažnja posvećuje sprečavanju nasilja i obračuna između đaka.
Pomoćnik direktora vranjske gimnazije Vesna Arsić smatra da je bezbednost oko 900 učenika i nastavnika na zavidnom nivou, jer su pojačana dežurstva, a dolazi i školski policajac.
- Prošle godine dogodila se tuča, a jedan đak je isključen iz škole. Đaci su u poslednje vreme često agresivni. Naročito su veliki pritisci krajem školske godine - rekla je Arsićeva.
Profesor fizičkog vaspitanja u OŠ „Vuk Karadžić" i član tima za sprečavanje nasilja u školi Branislav Stošić kaže da je sve podređeno sprečavanja nasilja nad decom.
- O bezbednosti brine školski policajac, a angažovali smo i ljude iz privatnog obezbeđenja. Ovo je najveća škola u gradu i ima oko 1.400 đaka, koji su izuzetno disciplinovani. Ako se i dogodi incident, postoji procedura koja se u saradnji sa roditeljima sprovodi. U školi i u dvorištu uveli smo stalna dežurstva, a na ulazu u školu svaki gost mora da se javi na prijavnici, gde se nalazi dežurni kurir - kaže Stošić.
Prijavljuju bombe i tuku se zbog momaka
Pedagog u Ekonomsko-trgovinskoj školi Jelena Tasić kaže da su posle nedavnog incidenta pojačane mere bezbednosti.
- Najviše radim sa lošim đacima, koji imaju slab uspeh. Zanimljivo je das u u ovoj školi devojke agresivnije od muškaraca. U nekoliko navrata, učenice su se zbog momaka potukle. Četvoro đaka je nedavno lažno prijavilo da je podmetnuta bomba u školi. Uglavnom nemamo veće probleme sa decom, ali ni sa huliganima - priča Tasićeva.



