Pčinjski kraj zaboravljen od svih

Izvor: Blic, 04.Apr.2011, 14:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pčinjski kraj zaboravljen od svih

VRANJE - Hiljadu kilometara, tri grada, 14 sastanaka, 50 sagovornika za tri dana... bio bi najkraći rezime posete grupe od 40 domaćih i stranih novinara jugu Srbije.

Krajem marta, naime, Medija centar iz Beograda, uz podršku Fonda za otvoreno društvo, organizovao je za poslenike sedme sile upoznavanje sa Pčinjskim okrugom kroz razgovore s predstavnicima lokalnih samouprava, nevladinih organizacija, verskih zajednica i - budući da je reč o području na kojem je pre >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << 10 godina okončana pobuna, a sad predstavlja važnu raskrsnicu trgovine ljudima i narkoticima - s prvim ljudima policije i vojske u Vranju.

Istini za volju, program je bio više nego ambiciozan, i na prvi pogled efekti ovakve ekskurzije su po prirodi stvari slabi jer za razumevanje jednog mentaliteta i prilika na određenom podneblju potrebne su godine ozbiljnog proučavanja - a ovde su dva mentaliteta, dva naroda – ali nešto je svakako trebalo preduzeti. Jer upravo je tokom ta tri dana postalo vidljivo šta sve novinari ne znaju o prilikama na jugu Srbije.

Orhan Redžepi zanimljiv Italijanima

Jedino je Orhan Redžepi, zamenik predsednika preševske opštine, koji se, inače, zalaže za „prirodnu Albaniju” - ujedinjenje svih teritorija gde se govori njegovim maternjim jezikom, od Grčke, preko Crne Gore, do Makedonije i Vranja - svojim nastupom, na engleskom jeziku, iskočio kao čupavac iz kutije. I sa isto toliko efekta - jedino je Francuz tražio intervju od njega.

Svi bogati gradovi lepi su na svoj način, a svi siromašni jednako ružni: stolovi u skupštinskim salama novi i glatki, kupljeni od međunarodnih donacija za razvoj samouprave, podovi u hodnicima truli, zidovi oblepljeni obaveštenjima pisanim rukom o radnom vremenu koje je uvek kratko i nezgodno" i obijeni i prljavi nužnici čučavci s vratima koja se ne zatvaraju. Zatim: neravne ulice koje je nemoguće očistiti, izlozi puni patika i mobilnih telefona, svaki između dve banke koje nude male kamate i velika zadovoljstva"

A sve je bilo i novo i staro" Na zakazani sastanak s nevladinim organizacijama iz celog okruga nije došao nijedan Albanac – po komandi, ili zato što Vranje, gde je trebalo da dođu, smatraju tuđom teritorijom, svejedno" Zato je zvezda tog sastanka bila osnivač vranjske NVO koja se zalaže za pristupanje NATO, veoma rečita i veoma lepa, u strogom kostimu, ali sa grešno raskopčanim dugmetom na košulji – baš onakva kakve će osvojiti svet!

Druga zvezda bio je predsednik bujanovačke opštine Šaip Kamberi, u skladno skrojenom odelu, prijatan i razložan, sažet u izražavanju na odličnom srpskom jeziku, čiji je nastup mogao da bude i nastup američkog ambasadora - toliko u skladu s pravilima političkog marketinga, toliko politički korektan i diplomatski uvijen, ali i toliko za Albance.

Italijani su se raspitivali za primere ekonomske saradnje s njihovom zemljom, Bugari su u svakom pitanju insistirali na pravima njihove manjine u Bosilegradu, dopisnika turske agencije zanimale su veze sa Anakarom, a savetnik iz Ambasade Albanije ništa nije pitao, ali je sve pažljivo slušao.

U Velikom Trnovcu, najvećem selu u bujanovačkoj opštini i nezvaničnoj „balkanskoj prestonici droge”, srpski su novinari prvo ćutali, bojažljivo se osvrtali kad ih je autobus ostavio na seoskom trgu, a onda, kad im se ništa nije desilo, niko nije mogao da ih stigne: pozirali su kao da su oslobodili selo, zavirivali u čajdžinice, hteli da uđu u džamiju...

Ni poseta manastiru Prohor Pčinjski nije protekla manje slikovito - jedan je fotograf iz Beograda u crkvu ušao sa šeširom na glavi, ali je kasnije strpljivo čekao da mu kaluđer, za skromni novčani prilog, mirom iz moštiju svetitelja nacrta krst na čelu.

Stranci su, sa svoje strane, pažljivo slušali izlaganje sekretara Eparhije vranjske, sveštenika Vlade Milutinovića, koji im je na rastanku predao i sažetak informacija o položaju Srba na engleskom jeziku.

Kopnena zona bezbednosti i problemi u Libiji

Svi su novinari u horu pitali generala Milosava Simovića, komandanta 4. bridgade, zbog čega je u poslednji čas otkazana poseta bazi Jug, ponosu Vojske Srbije u Kopnenoj zoni odgovornosti. U uobrazilji poslenika u medijima u toj su bazi bila tajna oružja i tajne snage, neko je pitao da li je u Bazi podignuta borbena gotovost zbog Libije, drugi u kojim sve sluačjevima jedinice napuštaju bazu... „Kad idu u patrole”, odgovorio je general s osmehom. Ali ni to im nije bilo dovoljno da shvate da je reč o običnom, ali komfornom smeštaju za vojnike koji obezbeđuju prostor prema Kosovu.

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Film "Sestre" od 10. aprila u DOB-u

Izvor: B92, 04.Apr.2011

Premijera igranog filma "Sestre" biće održana u Velikoj sali Doma omladine Beograda, u nedelju 10. aprila u 20.00h...Film "Sestre" snimljen je u produkciji "Monte Royal Pictures" i jedan je od pobednika konkursa Evropske unije "Podrška medijima u oblasti evropskih integracija". Takođe, projekat je...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.