Paulovnija, energetska šansa juga Srbije

Izvor: Vranje-online.com, 11.Avg.2015, 17:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Paulovnija, energetska šansa juga Srbije

Vranje – Ljubiša Tošić iz sela Trnavska reka u okolini Preševa gaji brzorastuće drvo paulovniju, od čije prodaje za tri godine može da se zaradi i do 50.000 evra.
Tošić kaže da je to veoma interesantan posao, jer može da bude glavni izvor prihoda, čak, kako kaže, u rangu toga da su otkrili gasno nalazište na svom imanju.
– Toliko brzo raste da za tri godine uzgajanja na jednom hektaru može da se zaradi i do 50.000 evra. Trenutno imam 6.000 sadnica paulovnije, >> Pročitaj celu vest na sajtu Vranje-online.com << koje gajim u stakleniku.
Sadnice se uzgajaju pod specijalnim led svetlima. Paulovnija može da se sadi na njivama najviše do 1.200 metara nadmorske visine, i za godinu dana poraste četiri metra – pojašnjava Tošić.
On dodaje da je u staklenik i sadnice uložio 25.000 evra, i da očekuje da će mu se ta investicija višestruko isplatiti i vratiti mnogo više.
Ideju o gajenju hibrida paulovnije u Evropi su promovisali Nemci, jer je ova biljka njima potrebna kao energent. Metar kubni paulovnije zamenjuje metar mrkog uglja.
Ovaj biznis pokrenut je i u Bugarskoj, pa se interesovanje prenelo u Vojvodinu i Makedoniju, i na kraju na jug Srbije, kod Ljubiše Tošića.
– Na plantažama svojih prijatelja sam to posmatrao i stvarno se uverio da za jednu godinu biljka poraste četiri metra. Kao svaka biljka traži negu i navodnjavanje.
Nešto je između bukve i topole. Ako se čeka osam godina da drvo izraste, onda je najbolji je za izradu nameštaja i muzičkih instrumenata.
U Kini postoji običaj da kad se rodi žensko dete otac posadi drvo, i kad dođe vreme za udaju od njega pravi nameštaj – kaže Tošić.
U probnoj proizvodnji, prošle godine, Ljubiša je sadnice poklanjao. Želeo je da se uveri kako će ta ideja da zaživi u praksi.
– Kod ljudi koji su vredni, one su narasle četiri metra, a kod onih koji su ih posadili i zaboravili, nisu bile onakve kakve smo očekivali da budu.
Inače, paulovnije se seku posle jedne godine do zemlje. To je tzv. čepovanje. Onda opet rastu sve više i više. Izuzetno su kalorično drvo.
Gore kao plin. Lišće se koristi kao stočna ishrana. Od sve te biljne mase se prave briketi i pelet. Mogu da se sade tokom cele godine. Mogu da se seku najmanje deset puta i da opet rastu – navodi Tošić.
Seme paulovnije se može nabaviti preko interneta. Njabolji je hibrid 9501, koji 30 puta brže raste u odnosu na osnovne vrste i ima dosta gušće drvo.
Zainteresovanim čitaocima portala OK Radija, Ljubiša namerava da pokloni 50 sadnica, kako bi promovisao širenje ovakvih zasada.
Zainteresovani se mogu javiti na telefon redakcije 017 – 400 634, radnim danom do 15 časova.
Izvor: OK Radio

Nastavak na Vranje-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vranje-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vranje-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.