Izvor: B92, 15.Dec.2008, 15:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Opština u bankrot zbog presude
Preševo -- Opština Preševo navodi da će bankrotirati ako bude morala da sprovede odluku suda i plati Islamskoj zajednici 300.000 evra naknade za nacionalizovanu imovinu.
Opština Preševo zatražila je od Okružnog suda u Vranju obnavljanje postupka kojim je Opštinski sud u Preševu presudio da opština isplati Islamskoj zajednici nadoknadu štete zbog nacionalizovane imovine od oko 300.000 evra. Predsednik opštine Preševo Nader Sadiku izjavio je da bi takva presuda >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << mogla da dovede do zatvaranja opština na dva meseca.
"Naša redovna mesečna primanja iznose oko 15 miliona dinara, a ako bi Islamskoj zajednici platili 300.000 evra, to bi značilo da bismo dva meseca bili potpuno blokirani, bez plata i novca za troškove. Ako se to desi, ja ću da zatvorim opštinu", rekao je Sadiku.
Sadiku je naveo da se radi o sporu zbog površine od 170 kvadrata neuređenog zemljišta u centru Preševa, koji je 1958. godine nacionalizovan od Islamske verske zajednice, a gde je 1978. godine izgrađena stambena zgrada koju je trgovinsko preduzeće "Bratstvo" kupilo.
"Islamska zajednica je u toj zgradi tražila lokal, a pošto mi to nismo mogli da im omogućimo jer nije u našoj nadležnosti, oni su tužili opštinu i dobili spor pred Opštinskim sudom u Preševu, po kome su za jedan kvadrat svog nekadašnjeg neuređenog prostora dobili po 1.500 evra", kazao je Sadiku.
Sadiku je naveo da od Okružnog suda u Vranju do danas nisu dobili nikakav odgovor i da opština sprema dokumentaciju za Ustavni sud Srbije. Opština Preševo je inače u poslednjih pet meseci, po raznim tužbama, kako Sadiku navodi, tužena za oko sedam miliona dinara.
Jedan od sporova koji se završio na štetu opštine jeste i spor koji je pokrenut 1990. godine, kada je Srpska pravoslavna crkva tužila opštinu Preševo za nadoknadu štete jer nije vraćena u prvobitno stanje parcela na kojoj je opština trebala da izgradi bazene za vodu, a koju bi koristila i crkva.
"Na toj parceli bazen nikada nije završen, a Opštinski sud je sa tri milona dinara kaznio opštinu zato što nije parcelu vratila u prvobitno stanje, odnosno na njoj je ostala rupa od kopanja bazena", kazao je Sadiku.
Zukorlić: Imovinska diskriminacija
A glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić ocenio je da su muslimani u Srbiji diskriminisani po pitanju oduzete vakufske imovine.
"Najsvežiji primer je nedavna odluka Vlade da hotel 'Sopoćani' pokloni Srpskoj pravoslavnoj crkvi, istovremeno ignorišući zahtev za vraćanje vakufske imovine Islamskoj zajednici, odnosno izdvajanje Novopazarske banje iz procesa privatizacije preduzeća Lipa", rekao je Zukorlić.
On je gostima rekao i da je Bogoslovski fakultet sto odsto na državnom budžetu, dok se Fakultetu za islamske studije i drugim prosvetnim ustanovama Islamske zajednice daju simbolične dotacije.
Pogledaj vesti o: Vranje









