Ne damo vodu Vranju i blokiraćemo puteve

Izvor: Blic, 19.Jul.2008, 08:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ne damo vodu Vranju i blokiraćemo puteve

VRANJSKA BANJA – Ukoliko lokalna samouprava i „Vodovod" do subote ujutru ne reše višegodišnji problem vodosnabdevanja pojedinih delova Vranjske Banje, meštani ove varošice zapretili su zavrtanjem ventila na vodovodu za Vranje, pa će bez vode ostati 70.000 žitelja Vranja i okolnih sela.

Predstavnici Saveta mesne zajednice ne samo što su zapretili zavrtanjem ventila glavnog cevovoda, kroz koji voda protiče od obližnjeg vodosistema „Prvonek" do Vranja, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << već su najavili da će mere da radikalizuju i blokiranjem glavnog magistralnog i ostalih puteva i železničke pruge prema Vranjskoj Banji. Odluka o preduzimanju radikalnih mera doneta je na zborovima građana, a Savetu mesne zajednice naloženo je da ultimativni zahtev za rešenje problema vodosnabdevanja pod hitno uputi na nekoliko važnih adresa u Vranju.

U „Vodovodu" ističu da su u toku završni radovi na formiranju druge visinske zone vodosnabdevanja, što će omogućiti da se najzad reši problem višegodišnje nestašice vode. Međutim, Banjčane je izdalo strpljenje i više nemaju vremena da čekaju. Oni veruju da će biti obmanuti i izigrani, i zameraju direktoru vranjskog „Vodovoda" Stojanu Dimčiću što se ni na jednom od zborova građana nije pojavio. Predsednik Saveta mesne zajednice Slavomir Kostić ističe da je neshvatljivo da kroz varoš prolaze glavni cevovod od „Prvoneka" i Banjska reka a da su meštani hronično žedni i prinuđeni su da balone, kanistere i druge posude pune da bi imali rezerve vode.

- Vranjski „Vodovod" je u obavezi da stvori uslove za normalno snabdevanje vodom. Glavni cevovod, koji od „Prvoneka" sprovodi vodu do Fabrike vode i Vranja, prolazi kroz Vranjsku Banju. Ukoliko zavrnemo ventil, Vranje i okolna sela ostaju bez vode. Pojedini delovi grada, poput naselja Savinci, mesecima su bez vode. Paradoks je da se samo na sedam kilometara od Vranjske Banje nalazi veliko akumulaciono jezero prepuno vode. Mi ništa nemamo protiv da Vranje ima dovoljno vode, ali krivo nam je što su Banjčani žedni u 21. veku, rekao je Kostić.

Zbor građana je naložio Savetu mesne zajednice da dostavi dopise Skupštini grada i Upravnom odboru „Vodovoda", što je i učinjeno. Rok da gradske vlasti i „Vodovod" ispune zahteve ističe danas ujutru. Već nekoliko meseci vodom kubure i ovdašnje firme, naročito Specijalna bolnica za rehabilitaciju, u kojoj trenbutno boravi stotinak pacijenata. Zbog ogorčenja meštana Vranjske Banje nije svejedno ni Vranjancima, koji su se do pre dve godine snabdevali vodom iz Banjske reke. Kada leti presuši Banjštica, „Vodovod" je u sistem vodosnabdevanja uključivao bunare pored Južne Morave. U letnjim mesecima voda iz bunara bila je neispravna, jer je u sebi sadržala nitrate, nitrite, magnezijum i druge štetne sastojke, a često je bila i mutna. Inače, kapacitet sistema za vodosnabdevanje „Prvonek" kod Vranjske Banje je 550 litara vode u sekundu.

Ninoslav Novković, rukovodilac Službe održavanja i distribucije vode naglašava da se privodi kraju formiranje druge visinske zone vodosnabdevanja, što će omogućiti da Banjčani imaju dovoljno vode za piće, higijenske i druge potrebe.

- Najkasnije za mesec dana naše dve ekipe završiće planirane radove. Već smo izgradili dve velike šahte, izgrađena je crpna stanica, rezervoar, potisni i dovodni cevovod. Grade se manje šahte i montiraju regulatori pritiska vode. Učestali prekidi u snabdevanju vodom bili su upravo zbog priključenja pojedinih ulica na vodosnabdevanje. Po završetku radova, prelazi se na novi režim rada, što će omogućiti normalno vodosnabdevanje. Inače, meštani u naselju Savinci kubure sa nestašicom vode zbog toga što su izgradili kuće na ekstremno visokim mestima, kaže Novković.

Anketa: Kako se snabdevate vodom?

SLOBODAN SPASIĆ

U poslednjih nekoliko meseci nikada se ne zna kada će slavine da budu suve. Nedopustivo ja de Vranjska Banja pored Banjštice i akumulacionog jezera „Prvonek" nema uvek dovoljno vode. Prinuđeni smo da u rezervi u balonima i drugim sudovima imamo po stotinak litara vode.

IVAN NEŠIĆ

Vranjska Banja ima toliko vode da može da je isporučuje drugim gradovima, čak da je izvozi. Zbog toga je nedopustivo da građani nemaju dovoljno vode za piće, kupanje i druge potrepštine. Za to najviše krivim odgovorne u vranjskoj lokalnoj samoupravi.

SNEŽANA TRAJKOVIĆ

Neshvatljivo je da imamo dovoljno vode, a da mesecima i godinama vladaju nestašice. Pored toliko vode, nemamo je dovoljno za piće i higijenske potrebe. Moja porodica srećom ima vode, ali mogu da zamisli kako je ljudima u višim delovima grada.

DRAGICA STOJANOVIĆ

Čula sam da nema dovoljno vode zbog dotrajale vodovodne mreže, malog pritiska i uskih vodovodnih cevi. U eri kompjuterizacije i razvijene civilizacije novog stoleća, doživeli smo da nemamo vodu. Prinuđena sam da kupujem vodu za piće.
Pogledaj vesti o: Vranje

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.