Bez budžeta, svi sirotinja

Izvor: Večernje novosti, 09.Nov.2015, 11:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bez budžeta, svi sirotinja

GRADSKI odbori političkih stranaka uglavnom nemaju problema sa finansijama. Troškove zakupa prostorija "pokriva" Zakon, a za ostalo, kažu, pomažu - članovi. Nezvanično, svi oni koje je stranka zaposlila ili imenovala imaju obavezu da izdvoje pet odsto od zarade za "političke potrebe". Navodno, ništa nije obavezujuće, već je sve na "dobrovoljnoj bazi". Socijalistička partije Srbije u Vranju u svom vlasništvu ima poslovne prostorije, pa se delom finansira i iz tog izvora, a delom >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << od članova. - Suma koja se dobija iz gradskog budžeta je simbolična. Mi, po Statutu, imamo predviđenu obaveznu članarinu, ali se toga, zbog sveopšte situacije, ne pridržavamo striktno, već se sve svodi na dobrovoljnost. Za funkcionisanje stranke članovi uplaćuju onoliko koliko mogu, a teret iznose uglavnom funkcioneri i oni koji imaju bolja primanja - objašnjava predsednik Gradskog odbora SPS, Zoran Antić. Naprednjaci kažu da njihov Gradski odbor nema svoj poseban račun, već svi prihodi i rashodi idu preko centrale stranke. - S obzirom na to da smo parlamentarna stranka, shodno Zakonu, dobijamo novac iz budžeta grada, ali sve uplaćujemo na račun u Beogradu, odakle nam plaćaju zakup prostorija, komunalije i ostale troškove - objašnjava Slaviša Bulatović, prvi čovek Gradskog odbora SNS u Vranju, napominjući da članovi, bez obzira na to da li su zaposleni, ili trenutno bez posla, nemaju obavezu da stranci plaćaju bilo šta.ZAKON NAČELNICA Gradske uprave u Vranju, Miroslava Mladenović, kaže da je finasiranje stranaka uređeno Zakonom, precizira da za ovu vrstu davanja postoji više kriterijuma, a jedan od osnovnih je uslov da je stranka parlamentarna. Suma koju političke partije dobijaju iz budžeta lokalne samouprave, kaže, zavisi i od broja odbornika... Što se članarine tiče, slična je situacija i kod demokrata, odnosno za zakup prostorija i ostale troškove DS se, kažu, snalazi... - Troškove plaćamo izdvajanjem sredstava po sistemu "ko koliko može". Naš centralni račun je u blokadi, pa sredstva koja nam grad uplaćuje idu na taj račun - objašnjava Perica Janković, potpredsednik vranjske DS, priznajući da je od 2008. do 2012. postojao sistem finansiranja po kojem su svi koje stranka zaposli izdvajali pet posto od zarade, ali to više nije praksa.U gradskom odboru SDPS kažu da kod njih postoji takozvani sistem "članskog doprinosa", koji se uglavnom odnosi na funkcionere i uže rukovodstvo.Sedište vranjskih socijalista Kao najmlađa stranka u Vranju, sa najmanjim brojem odbornika u Skupštini, ne možemo mnogo da računamo na sredstva iz budžeta, već prostor i ostale troškove plaćamo uz pomoć centrale stranke - kaže Mića Mladenović, predsednik Izvršnog odbora SDPS u gradu pod Pržarom.
Pogledaj vesti o: Vranje

Nastavak na Večernje novosti...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Večernje novosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Večernje novosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.