Zatvoren izbeglički centar kod Deliblata

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 19.Dec.2012, 12:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zatvoren izbeglički centar kod Deliblata

DELIBLATO -

Stručna komisija Komesarijata za izbeglice Republike Srbije donela je odluku o zatvaranju Kolektivnog centra za smeštaj izbeglih i raseljenih lica "Čardak" kod Deliblata, u opštini Kovin. Prethodno je za sve višečlane porodice koje su boravile u centru, neke i po više od 15 godina, obezbeđen odgovarajući smeštaj, dok je preostalim stanarima-samcima ponuđeno mesto u nekom od drugih kolektivnih centara i ustanova. Time su stvoreni uslovi da vlasnik objekata u kojim >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << su izbeglice boravile još od 1991. godine – Javno preduzeća "Vojvodinašume" – ponovo u potpunosti preuzme upravljanje centrom.

Vojvođanski Fond za pružanje pomoći izbeglim prognanim i raseljenim licima otkupio je ukupno osam kuća za potrebe porodica koje su živele "Čardaku", a za jednu porodicu, koja se odlučila za povratak u Hrvatsku, obezbeđen je paket s neophodnim kućnim aparatima. Takođe, Fond je učestvovao u finansiranju izgradnje zgrade za socijalno stanovanje u Kovinu, u kojoj je 12 stanova dodeljeno izbegličkim porodicama iz ovog kolektivnog centra.

Sredstva za otkup kuća i sufinansiranje izgradnje stanova obezbedila je Vlada Vojvodine, koja je u svojoj strategiji za rešavanje izbegličkog pitanja u Pokrajini kao jedan od prioritetnih ciljeva označila upravo zatvaranje preostalih kolektivnih centara na području Vojvodine. Posle zatvaranja "Čardaka", u Vojvodini je preostao samo jedan registrovan i priznat kolektivni centar za izbegla i raseljena lica. To je centar u Pančevu, u kojem u ovom trenutku boravi nešto više od 100 ljudi, uglavnom raseljenih s Kosova i Metohije.

Osim Komesarijata za izbeglice, koji je osnivač kolektivnih centara, te pokrajinskog Fonda za izbeglice, u zbrinjavanju izbegličkih porodica sa "Čardaka" učestvovali su i opština Kovin, Hausing centar i Danski savet za izbeglice, Visoki komesarijat Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR), Fondacija "Divac" i druge domaće i strane organizacije koje realizuju programe pomoći izbeglicama u Srbiji.

U Srbiji u ovom trenutku rade još 33 registrovana kolektivna centra, u kojima živi blizu 2.700 izbeglica i raseljenih lica. Među njima je i 13 centara na Kosovu i Metohiji, u kojim boravi više od 500 ljudi.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Zatvoren kolektivni centar za izbeglice kod Deliblata

Izvor: Kurir, 19.Dec.2012

Prethodno je za sve višečlane porodice koje su boravile u centru, neke i po više od 15 godina, obezbeđen odgovarajući smeštaj..NOVI SAD - Kolektivni centar za smeštaj izbeglica "Čardak" kod Deliblata u opštini Kovin je zatvoren, saopštio je danas Fond za pružanje pomoći izbeglim, prognanim...

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.