Vučić dočekao predsednika Izraela, Nećemo dozvoliti manipulaciju brojem žrtava

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 26.Jul.2018, 00:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vučić dočekao predsednika Izraela, Nećemo dozvoliti manipulaciju brojem žrtava

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dočekao je danas ispred Palate Srbija predsednika Izraela Ruvena Rivlina uz najviše državne i vojne počasti. Vučić je istakao da Srbija nikako i ni na koji način neće zaboraviti stravična stradanja, strašne zločine i genocid koji je počinjen nad srpskim i jevrejskim narodom u NDH tokom Drugog svetskog rata, poručivši da neće dozvoliti da neko smanjuje i manipuliše brojem srpskih žrtava.

Vučić je, na zajedničkoj konferenciji >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << za štampu nakon razgovora sa predsednikom Izraela Ruvenom Rivlinom, kazao da Srbija poštuje sve žrtve i nikada nije zaboravila, to jest uvek prilikom obeležavanja stradanja, govorila je ne samo o srpskim, već i jevrejskim i drugim žrtvama.

"Nećemo dozvoliti da neko smanjuje broj srpskih žrtava, da se ne pomenu žrtve čiji broj se broji u stotinama hiljada. Mi to nećemo dozvoliti i držaćemo se istorije", podvukao je on.

Kazao je da je Rivlinu preneo da ono što neki slave kao najveću pobedu mi doživljavamo kao najveću nesreću za naš narod - Oluja.

"Dok se neki raduju 4. avgusta, neki tuguju. Upoznao sam predsednika Rivlina sa činjenicom da se radi o najvećem etničkom čišćenju posle Drugog svetskog rata", objasnio je Vučić.

Preneo je da je započeo razgovore sa predsednikom Izraela o Starom sajmištu, gde mislimo da formiramo nešto što bi bio naš Jad Vašem, iako je on jedinstven, a u kojem bismo govorili o srpskim, jevrejskim i romskim žrtvama.

Zahvalio se Rivlinu na važnim rečima koje je izgovorio juče u Jasenovcu.

Podsetio je da je ovo prva zvanična poseta predsednika države Izrael Srbiji, dodajući da je ponosan na činjenicu što je imao čast da ugosti visokog gosta.

Izrazio je nadu da će predsednik Izraela i premijer ubuduće češće dolaziti u našu zemlju.

Vučić je rekao da su odnosi dve zemlje tradicionalno dobri, a odnosi između srpskog i jevrejskog naroda na još višem i boljem nivou.

"Srbi i Jevreji su zajednički prošli kroz mnogo muka i stradanja tokom Prvog i Drugog svetskog rata posebno. Uvek smo znali da poštujemo jedne druge i žrtve oba naroda. Gotovo da ne postoji antisemitizam u Srbiji i u Srbiji nikada neće postojati fašizam, neonacizam, i neofašizam. To možete da vidite u svim gradovima širom Srbije, na licima ljudi, na našim ulicama", naglasio je on.

Vučić je rekao da Srbija ima veliki interes da sa Izraelom razvija svestranu saradnju u svim oblastima, a jedna je da nikada ne zaboravimo i čuvamo sećanja na stradanja naših naroda.

Zahvalio se Rivlinu što Izrael nije priznao jednostranu proglašenu nezavisnost Kosova, kao što će Srbija uvek podržavati postojanje i opstanak države Izrael i gajiti prijateljske odnose prema izraelskoj državi i narodu.

Preneo je da će Srbija biti večeras domaćin događaju koji će obeležiti naše prijateljstvo zauvek.

Ukazao je da je jedan od osnivača države Izrael Teodor Hercel poreklom iz Zemuna i da će danas biti svečano imenovana jedna ulica u tom delu Beograda.

Ponovio je da su Jevreji prilazili kroz sva stradanja zajedno sa Srbima i posebnu zahvalnost iskazao je Gideonu Grajfu, vodećem istraživači instituta o stradanju, koji je svojim radom doprineo da se ne mogu sakriti podaci o Jasenovcu.

Rekao je da je Zakonom o restituciji Srbija obavila njenu dužnost, učinila nešto što je važno za uspostavljanje pravde, a mnogo važnije od novca je, kako je istakao, to što je time rađeno na odnosima u budućnosti, jer kako se odnosimo prema prošlosti i rešavamo te probleme, takvi će biti odnosi u budućnosti.

Kazao je sa svojim izraelskim kolegom razgovarao o konkretnim bilateralnim odnosima, i kazao da očekuje da će se popraviti kroz veću trgovinsku razmenu.

Podsetio je da u Srbiji postoji veliki broj izraelskih kompanija, dodajući da želimo još više investitora iz te zemlje.

"Uvereni da možemo da pristupimo hrabrijem pozivu izraelskim turistima da dođu u Srbiji, spremni smo i da pozovemo naše građane da odlaze u Izrael kako u Jerusalim tako i Tel Aviv", naglasio je on.

Ukazao je da su analizirani odnosi dve zemlje, kao i razmotreno formiranje mehanizama kojima će komunikacija biti brža, kako bi se reagovalo u interesu obe zemlje.

Vučić je rekao da je dogovoren Mešoviti komitet za saradnju, na čijem čelu će, na strani Srbije, biti ministri Nenad Popović i Siniša Mali.

"Očekujemo velike rezultate rada tog komiteta, i da ekonomska saradnja bude jednako dobra kao i politička", istakao je on.

Vučić je preneo da je sa Rivlinom razgovarao i o situaciji na Bliskom istoku, te čuo o izazovima sa kojima se Izrael suočava.

Ovo je prva poseta jednog izraelskog predsednika našoj zemlji.

Rivlina će primiti i predsednica Narodne skupštine Maja Gojković.

Tokom posete Rivlina Srbiji biće održana i ceremonija imenovanja ulice po Teodoru Herclu, ocu izraelske države, čiji su roditelji rođeni i živeli u Zemunu u vreme kada je taj deo Beograda pripadao Habzburškoj monarhiji.

Vučić je uoči dolaska Rivlina razgovarao sa izraelskom ambasadorkom Alonom Fišer Kam, istakavši da će predstojeći susret biti prilika da se unapredi politički dijalog, ekonomska saradnja i kulturne veze Srbije i Izraela.

Time bi se osnažili i međusobno razumevanje i poverenje.

Ambasadorka Fišer Kam je najavila želju predsednika Rivlina da tokom posete pokaže koliko je Srbija važna Izraelu.

Ona je prenela i zahvalnost za usvajanje Zakona o restituciji imovine žrtava Holokausta bez živih naslednika, kao i za počast koja će biti odata Herclu.

U intervjuu za Tanjug Fišer Kam izrazila je uverenje da će izraelski predsednik iskoristiti predstojeću posetu da izrazi nadu za pronalaženje kompromisnog rešenja za Kosovo, koje će zadovoljiti sve.

Rivlin: Okrenuti budućnosti, ali ne zaboraviti prošlost

Ruven Rivlin rekao je da odnosi Izraela i Srbije gledaju budućnost ali da istorija, sve ono što se dogodilo tokom Drugog svetskog rata, ne sme i ne može biti zaboravljeno.

Zahvalivši se na dobrodošlici, Rivlin je podsetio da dva naroda imaju mnogo toga zajedničkog.

"I jedni i drugi smo se suočavali a i dalje se borimo sa potrebom da zaštitimo našu nezavisnost protiv onih koji su veći nego što smo mi sami. Prošle godine obeležili smo 25 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa, ali naše prijateljstvo seže mnogo dalje", rekao je Rivlin.

Dodao je i da je ponosan što je prvi predsednik Izraela koji je u poseti Srbiji.

"Bio bih počastvovan da vas ugostim u Izraelu", poručio je Vučiću.

Prema rečima Rivlina, Izrael je danas snažna ekonomija.

"Postali smo stručnjaci u raznim oblastima - zdravstvu, energetici, poljoprivredi, kibernetici, svaki izazov želimo da pretočimo u priliku jer smo temeljno radili na rešenjem. Moramo da ih nađemo da bismo preživeli", istakao je Rivlin.

Kako je dodao, ponosan je na veliki broj izraelskih investicija u Srbiji.

"Naša je želja i dužnost da budemo pravi partner onima koji žele da zajedno, ruka pod ruku, napreduju", rekao je izraelski predsednik.

On je dodao da su se tokom razgovora on i Aleksandar Vučić složili da se formira zajednička ekonomska komisija, a izražena je i namera da se potpiše sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja i to u što skorijoj budućnosti.

"Odnosi između srpskog izraelskog naroda gledaju u budućnost ali istorija, bilo ona dobra ili ona strašna, sve što se dogodilo tokom Drugog svetskog rata, ne sme i ne može da se zaboravi", rekao je Rivlin, dodavši da Jevreji, koji su i sami iskusili strahote holokausta, razumeju muke srpskog naroda.

Smatra da mladi naraštaji treba da nauče o strašnim pričama iz tih vremena i izrazio zahvalnost Vučiću na donošenju Zakona o restituciji.

"Veoma cenimo to, jer to govori o vrednostima, to je moralan zakon koji može da posluži kao model drugim zemljama", kaže on.

Rivlin dodaje da je jevrejska zajednica u Srbiji mala ali živa i da predstavlja most između dva naroda.

"Kasnije tokom dana ćemo otvoriti ulicu Teodora Hercla, osnivača modernog ciniozma. To je primer zajedničke prošlosti, ali i zajedničke sadašnjosti i budućih odnosa", zaključio je Rivlin koji boravio u jednodnevnoj poseti Srbiji.

Poseta Rivlina Srbiji istorijska, važna za obe zemlje

Član jevrejske opštine u Beogradu Igor Ginzberg ocenio je da poseta Rivlina ima istorijski značaj i da je veoma važna za obe države, a posebno za jevrejsku zajednicu u Srbiji.

Ginzberg, takođe, kaže za Tanjug da su politički i ekonomski odnosi dve zemlje sve bolji i da to potvrđuje i veliki broj izraelskih investitora u Srbiji.

On ukazuje i na istorijat odnosa dve zemlje koji su, kaže, prolazili kroz razne faze posle Drugog svetskog rata.

Podseća da je Izrael priznat od strane Ujedinjenih nacija 1948. godine i da je tadašnja Jugoslavija bila jedna od prvih zemalja, posle SAD i SSSR, koja je priznala proglašenje državnosti Izraela.

''Usledio je period članstva SFRJ u Pokretu nesvrstanosti u kojem su bile skoro sve arapske zemlje, pa se Jugoslavija prilagođavala tome zbog čega su odnosi sa Izraelom prolazili kroz krizne situacije. Međutim, ono što se danas dešava može se smatrati najznačajnijim primerom uspona i poboljšanja odnosa Srbije i Izraela u svakom pogledu'', rekao je Ginzberg i izrazio uverenje da će poseta Rivlina unaprediti saradnju dve zemlje.

Istakao je da imenovanje ulice u Zemunu po Teodoru Herclu ima ogroman značaj za jevrejsku zajednicu u Srbiji posebno jer je, kaže, Hercl jedna od najvećih ličnosti u novijoj istoriji jevrejskog naroda.

''On je bio osnivač pokreta čija je osnovna ideja da Jevreji žive u jednoj državi. Veoma smo ponosni što je Grad Beograd odlučio da u Zemunu jedna ulica dobije ime po Herclu i to u delu grada gde su živeli i sahranjeni njegovi baba i deda'', kazao je Ginzberg.

On se osvrnuo i na trenutni položaj jevrejske zajednice u Srbiji i istakao da je pre dve godine donet zakon o pomoći jevrejskoj zajednici u iznosu od blizu milion evra godišnje.

''Srbija je jedna od prvih zemalja koja je usvojila takav zakon. Ne možete novcem da kvantifikujete žrtve koje je podneo jevrejski narod, ali možete da procenite političku volju jedne države da se prema svojim mogućnostima uključi u pomoć jevrejskoj zajednici'', naglasio je Ginzberg.

Dodao je da je taj zakon omogućio finansijsku nezavisnost jevrejske zajednice koja je, kako kaže, ranije uglavnom koristila sredstva dobijena od raznih jevrejskih organizacija u svetu.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.