Većina do guše u kreditima i dugovima

Izvor: Blic, 11.Nov.2008, 11:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Većina do guše u kreditima i dugovima

SUBOTICA, APATIN, SREMSKA MITROVICA, ZRENJANIN, SOMBOR - Građani Vojvodine imaju različite dugove, kredite u bankama, mnogi duguju prijateljima, duguju za komunalne račune čije plaćanje je najlakše odložiti. Kredite podižu za kupovinu tehničkih aparata, nameštaja, plaćanje školovanja dece, letovanja, zimovanja, ali i vraćanje starih dugova. Neretko zbog niskih plata uzimaju pozajmice kako bi kupovali osnovne životne namirnice.

Većina Subotičana zbog niskih primanja >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i nemogućnosti da obnove tehničke aparate, nameštaj i odu na letovanje ili zimovanje podižu kredite. Mladi bračni parovi se zadužuju da isplate troškove svadbenog slavlja. Subotičanka Branka Imrić kaže da planira da podigne kredit za pokretanje privatnog posla.

- Male plate i visoke cene hrane i veliki izdaci za račune glavni su uzrok podizanja keš kredita - kaže Imrićeva.

Njena sugrađanka Jelena Prćić strahuje da bi ako podigne kredit jednog dana mogla da dođe u bezizlaznu situaciju.

- Još uvek živim kod roditelja i delimo troškove. Kupujem samo neophodne stvari jer su krediti opasna avantura - kaže Prćićeva.

Subotički bankari kažu da su najtraženiji keš krediti za uređenje stana, kupovinu kućnih aparata ili početak privatnog biznisa. Osim bankama, Subotičani duguju za grejanje i vodu, dok struju i telefon redovnije plaćaju jer prete isključenja.

Apatinci pomoću kredita kupuju nameštaj i građevinski materijal. U „Alfa banci" kažu da je reč o sumama od hiljadu do dve hiljade evra. Mlađi bračni parovi kredite podižu za rešavanje stambenih problema.

- Građani ne uzimaju kredite za luksuzne stvari. Najviše je to nužno za rešavanje egzistencijalnih problema - navode u bankama.

Marija Velić kaže da je kredit uzela zbog dece.

- Nije bilo načina da kupim kola deci - kaže Velićeva.

Mitrovčani žive na rate, jer su krediti, kartice i čekovi jedini način da se preživi mesec, plate komunalije ili dođe do novog automobila i nameštaja.

- Sremci su u ekspoziturama '’Vojvođanske banke’’ širom okruga ukupno zaduženi 10 miliona evra ili 900 miliona dinara. Pola kreditnog duga otpada na Mitrovčane. U strukturi kredita prednjače gotovinski, dugoročni, dok odlično idu i potrošački krediti, stambeni, za kupovinu motornih vozila, kao i nameštaja i pokućstva - kaže Mileva Stokić, šef službe za kredite filijale „Vojvođanske banke’’ u Sremskoj Mitrovici.

Mitrovački trgovci kažu da prodaja nameštaja i bele tehnike odlično ide. Trenutno se najviše traže radni i kompjuterski stolovi, šporeti na drva i ugalj, kaloriferi i kvarcne peći.

- Mitrovčani, ali i Mačvani i žitelji okolnih mesta kupuju sve od nameštaja i tepiha do kompletnih soba - kaže Vlada Popovac, vlasnik salona nameštaja „Casa moderna’’.

- Sa trenutnim cenama mesa i mesnih prerađevina, da ne prodajemo na odloženo, sutra bismo mogli da zatvorimo mesaru, jer niko ništa ne bi kupio. Na kraju meseca imamo čekova vrednosti 30.000 dinara i isto toliko upisano u svesku na dug. Ali to je samo za dobre komšije i sigurne platiše - kaže prodavačica u jednoj mitrovačkoj mesari.

Zrenjaninci pozajmice uzimaju za vraćanje starih dugova, zamenu dotrajale bele tehnike ili za školovanje dece. Rukovodilac Regionalnog centra „Folks banke” Dejan Molnar kaže da stanovnici Zrenjanina najčešće podižu stambene kredite, kao i kredite za renoviranje stanova. Na isti način kupuju i parcele za gradnju kuća i kuće. Oni sa manjim primanjima, podizanjem kredita krpe rupe u kućnom budžetu. Uzimaju keš kredite za školovanje dece, otplaćivanje ekskurzija, vraćanje dugova ili kupuju belu tehniku, nameštaj, kompjutere.

Zrenjaninka Gordana Stamenković kaže da živi od plate koja iznosi 39.000 dinara. U „Rajfajzen banci” je 70.000 dinara uzela kada joj je muž ostao bez posla i sada za taj dug mesečno otplaćuje 5.000 dinara. Takođe, na osnovu „viza” kreditne kartice u NLB banci, gde joj stiže uplata zarade, mesečno otplaćuje ratu u istom iznosu.

- Stalno sam u velikim dugovima i gotovo pola plate mi ode na isplatu rata, a od ostatka plaćam račune. Iz tog kola nikako ne mogu da izađem. Da nije bilo tih kreditnih kartica, verovatno bih morala da prodam stan - kaže Stamenkovićeva.

Somborci najčešće koriste kredite za stanove i automobile. Više od 20 banaka u Sombru nudi i razne vrste kreditnih kartica, pa čak više nije ni uslov da se zarada prima preko banke u kojoj se uzima kartica.

- Sve izgleda primamljivo, a kad počnete da se zadužujete - nikad kraja. Uz redovan iznos za vraćanje, tu je kamata, iznos koji vam se skida mesečno, kao i članarina za karticu i stvari vam brzo izmiču kontroli - kaže Zorana V.

- Kredit na pet godina sam uzeo za kupovinu automobila. Za nekoliko meseci ćemo ga otplatiti, iako je kamata od 8,5 odsto izgledala povoljno, za ovih pet godina banci će za kamatu otići četvrtina kredita - priča Stevan V.

Kredit za životne troškove

Subotičanka Svetlana M. kaže da je bila primorana da uzme pozajmicu od banke, ali i od prijatelja.

- Podigla sam kredit, jer mi plata nije pokrivala troškove života. Do krajnje isplate ostale su još dve godine. U međuvremenu pozajmila sam novac od prijatelja za svadbene troškove. Suprug je hteo da podignemo kredit, ali sam bila protiv toga. Na sreću, imamo dobrostojeće prijatelje kojima novac možemo da vratimo bez kamate - kaže Svetlana.

ANKETA: Koliko ste se i zbog čega zadužili?

JOSO POLJAKOVIĆ

Subotica


Uz male kompromise uspevam da isplatim sve račune i troškove, mada nikada ne ostane ništa za ušteđevinu.

DRAGAN JELAČA

Apatin


Trenutno nemam kredit jer smatram da uslovi nisu povoljni. Koliko zaradim, toliko se prostirem. Odvajam od plate koliko mogu, uglavnom za adaptaciju kuće.

MIRJANA TATIĆ

Sremska Mitrovica


Nedavno sam kupila kompjuter koji košta 45.000 dinara sa rokom otplate od 24 meseca. Trudiću se da ga što pre otplatim, jer su kamate visoke.

DRAGANA GRUJANIĆ

S. Mitrovica


Podigla sam kredit za veš-mašinu koja košta 22.000 dinara sa otplatom na 12 meseci. To sam morala da se zadužim.

FRANJA RAPOTI

Sombor


Naravno da imam kredit, ko nema? Teško se otplaćuje jer primanja stagniraju. Kakva nam kriza preti, niko neće uzimati skupe kredite.

TATJANA VIDAKOVIĆ

Sombor


Kupila sam na kredit kompjuter za decu. Redovno ga otplaćujem i nema problema. Ranije nisam uzimala kredit, a da li ću ubuduće, e, to se nikad ne zna.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.