
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 02.Dec.2019, 15:33 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Potreban novi prostor za odlaganje opasnog otpada
Kako bi se konačno pronašlo rešenje skladištenja opasnog otpada, pre svega otpadnih ulja, Privredna komora Srbije umrežiće industrijske centre, preduzetnike i nadležne institucije jer na taj način korist od predaje opasnog otpada mogu da imaju svi. Najveći problem je nedostatak skladišnih kapaciteta, a pronalaženje novog prostora biće prioritet u narednoj godini.
Jedan od najvećih problema iz oblasti zaštite životne sredine jeste skladištenje otpadnih ulja, koje >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << vrlo često umesto na propisanim mestima, završi u domaćinstvima, najčešće kao sredstvo za loženje, ali se nađe i u zemljištu, vodi i vazduhu. Zato će se u narednom periodu raditi na tome da se pronađe rešenje kako bi se otpadna ulja uredno skladištila, a oni koji ga predaju i isporučuju imaju korist od toga.
''Do sada je praksa bila da ljudi spaljuju otpad radi grejanja, ne vodeći računa koliko je opasno po njih, kao i okolinu. Praktično je to jedna plemenita priča na kojoj može da se zaradi. Suština je očisiti Srbiju od kancerogenog otpada, a koji je potpuno upotrebljiv i na osnovu kog se može dobiti meterijal koji se može kasnije upotrebljavati'', kaže Nebojša Malešević, predstavnik kompanije ''Avista Oil'' D.O.O.
Oni koji se bave skladištenjem otpadnih ulja već duži niz godina imaju problema sa obezbeđenjem prostora za taj posao, tako da će prioritet u narednoj godini biti pronalažanje dodatnih kapaciteta.
''Problem je u tome što ne postoje odgovarajući kapaciteti za preradu te vrste otpada, ali se intenzivno u saradnji sa Privrednom komorom Srbije radi na tome da se kapaciteti prošire, koji će nama dati snagu ne samo po pitanju upravljanja tom vrstom, već bilo kojom vrstom otpada'', ističe Aleksandar Šošević, predstavnik kompanije ''Envi Pak'' D.O.O.
Novim zakonom u vezi sa skladištenjem otpadnih ulja koji bi uskoro trebalo da bude i primenjen, trebalo bi da poveže velike industrijske centre sa preduzetnicima, kao i nadležnim institucijama jer bi samo tako problem skladištenja mogao da bude rešen.
''Da taj sistem u delu ovog celog procesa uvežemo tako da mali generatori, kao što su automehaničarske radnje, ali i velike transportne kompanije, imaju interes da otpad predaju kredibilnim operaterima'', dodaje Siniša Mitrović, iz Privredne komore Srbije.
Poslednji slučaj nepropisnog skladištenja opasnog otpada u Kikindi desio se u dvorištu nekadašnje fabrike “Hemik” gde je pronađeno oko 300 tona otpada, klasifikovan kao opasan. Otpad, koji se nalazio u džakovima i buradima, otkrili su pripadnici kriminalističke policije u Kikindi.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...