Paunović: Borba protiv diskriminacije zajednički cilj

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 14.Dec.2019, 19:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Paunović: Borba protiv diskriminacije zajednički cilj

Direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović istakla je danas da su od ukupno 392 preporuke mehanizama UN za ljudska prava, njih 95 usmerene na unapređenje položaja žena, što čini 24 odsto od svih dobijenih preporuka.

Obraćajući se na sedmoj nacionalnoj konferenciji Ženske parlamentarne mreže, Paunovićeva je u Narodnoj skupštini istakla da je neophodna puna saradnja zakonodavne, izvršne i sudske vlasti, lokalnih samouprava, nezavisnih tela i civilnog >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << društva, kao i medija kako bi se ove preporuke adekvatno sprovele u praksi.

Ona je podsetila da je Srbija članica osam od devet međunarodnih ugovora u oblasti ljudskih prava nastalih pod okriljem UN, i dodala da je Četvrti periodični izveštaj predstavila Komitetu za eliminisanje diskriminacije žena u februaru ove godine.

Komitet je pozdravio ono što je Srbija uradila za četiri godine i dao 28 dodatnih smernica šta treba raditi u periodu do 2021. godine, saopšteno je iz Kancelarije za ljudska i manjinska prava.

Dodaje se da Komitet ukazuje i da treba nastaviti sa aktivnostima na unapređenju položaja žena sa invaliditetom, Romkinja, ekonomskog osnaživanja žena, kao i da je potrebno povećati broj žena koje učestvuju u političkom životu, posebno na lokalnom nivou.

Akcenat je stavljen i na položaj žena na selu i na nastavak ekonomskog osnaživanja žena.

"Na najvećem broju preporuka država već radi, nismo dobili kritike, već je ukazano na to da pojačamo napore i da nas ohrabruju u dostizanju ciljeva“, rekla je Suzana Paunović.

Kako se dalje navodi u saopštenju, ona je istakla da su pre razmatranja tog državnog izveštaja, prvi put Vlada i civilno društvo i nezavisna tela zajednički sagledali pitanja položaja žena i rodne ravnopravnosti.

Predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković je, otvarajući konferenciju, rekla da pitanje nasilja prema ženama i nasilja u porodici predstavlja najveći izazov pred svim domaćim institucijama, ističući da je važno da se dosledno primenjuje Zakon o sprečavanju nasilja u porodici.

Ona je ukazala da je neophodno da se nastavi sa ohrabrivanjem žrtava da prijave nasilnike.

"Neophodno je da sve institucije našeg društva pojačaju aktivnosti na suzbijanju nasilja i podršci žrtvama. Posebnu pažnju je potrebno posvetiti sprečavanju i zaštiti od nasilja žena na selu, starijih žena i pružanju podrške i pomoći za njihovo osamostaljivanje", rekla je Gojkovićeva.

Navodeći da je tema konferencije govor mržnje prema ženama, kojem su žene u politici neretko izložene, ona je kazala da on predstavlja jedan od izazova i da je važno da se skrene pažnja javnosti na taj trend, dodaje se u saopštenju.

"Kao i mnoge žene koje se bave javnim poslom, suočavala sam se s time da vas mediji tretiraju na drugačiji način nego muškarce koji se bave politikom. To znači da se mediji mnogo više bave vašim fizičkim izgledom, time šta ste obukli, nego time šta vi radite i šta su vaši rezultati", rekla je Maja Gojković.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.