Obeležena 73. godišnjica Novosadske racije

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 23.Jan.2015, 01:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Obeležena 73. godišnjica Novosadske racije

Na Keju žrtava racije, ispred spomenika "Porodica" danas je svečano obeležena 73. godišnjica Novosadske racije u kojoj su između 21. i 24. januara 1942. godine, mađarski fašisti ubili i pod led bacili više hiljada Srba, Jevreja i Roma.

Obeležavanju Novosadske racije prisustvovali su predstavnici Vlade Srbije, Pokrajine i Novog Sada, Srpske pravoslavne crkve, jevrejske i romske zajednice, kao i predstavnici Izraela i Mađarske.

Obeležavanju su između ostalih >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << prisustvovali ministar pravde Srbije Nikola Selaković, predsednik vojvođanske skupštine Ištvan Pastor, ambasador Izraela Jozef Levi i gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević.

Obraćajući se prisutnima, Vučević je rekao da u ovom času "polažemo ispit o životu i praštanju".

"Ako položimo taj ispit zauvek ćemo živeti zajedno u miru i sreći", rekao je Vučević, dodajući da današnji skup pokazuje da nikada neće biti zaboravljene žrtve fašizma i nacizma i drugih ideologija usmerenih protiv čoveka koje, kako je kazao, nikome nikada ništa dobro nisu donele.

Vučević je rekao da je tih dana 1942. godine Novi Sad bio najbolnije mesto na svetu i da je pitanje da li je tada veća žrtva bila biti ubijen ili gledati zverstva "kojima su bile izložene vaše komšije".

"Kaže se da čovek umire onoliko puta koliko puta izgubi najmilije. Ti dani zauvek će ostati upisani u istoriju Novog Sada kao najhladniji i to ne zbog temperature koja je bila minus 30 stepeni, već zbog zverstva okupatora koji su pod led bacili ceo jedan grad", rekao je Vučević ispred spomenika žrtvama racije.

Obraćajući se novinarima, on je kazao da se iz Novog Sada danas šalje poruka da nije zaboravljeno zlo koje nose fašizam i nacizam te da se šalje jasna poruka da samo poštovanjem i uvažavanjem svih različitosti postoji šansa da se ne dozvoli da se ikada više takvo zlo ponovi.

"Novi Sad i Novosađani, ali i cela Srbija ne sme zaboraviti raciju, ne da bismo istraživali krivce već da ne bismo dozvolili da se takve stvari ponove u budućnosti", rekao je Vučević istakavši da je ponosan na to sa koliko dostojanstva Novosađani obeležavaju jedan od najtežih trenutaka u istoriji grada.

Ministar pravde Nikola Selaković rekao je novinarima da je tokom januara 1942. godine na prostoru južne Bačke stradalo više od 3.800 ljudi, zverski pobijenih od strane fašista.

"Vetrovi ljudske gluposti često su znali brod čovečanstva da skrenu na stranputicu i dovedu do potpune izopačenosti ljudske duše, koja je svoju kulminaciju imala u izvršenju zločina. Nažalost, u našoj državi mnogo je mesta koja svedoče o ljudskoj gluposti", rekao je Selaković.

On je istakao da su antifašizam i antinacizam neodvojivi deo srpske duše.

"Ovakva okupljanja jesu svedočanstvo naše čvrste volje da se ovakve stvari pamte i nikada ne zaborave, i da, kao što je rekao vladika Irinej, svaki zločin ima ime i prezime svog zločinca i nikada ne može biti počinjen u ime jednog naroda ili jedne vere", naglasio je ministar pravde.

Verski obred u ime Jevrejske zajednice održao je glavni rabin Srbije Isak Asijel, a nakon toga opelo žrtvama ispred SPC vodio je episkop bački Irinej.

Na kraju ceremonije obelezavanja 73. godišnjice racije, vence na spomenik "Porodice" položili su Miloš Vučević u ime grada Novog Sada, ministar Selaković u ime Vlade Srbije, ambasador Jozef Levi, predstavnici ambasade Mađarske, Jevrejske opštine Novi Sad, Saveza jevrejskih opština Srbije, Matice romske, kao i predstavnici potomaka žrtva racije.

Sa broda rečne flotile, predsednik Skupststine grada Novog Sada Siniša Sević i predstavnici jevrejske opštine Novi Sad i Matice romske položili su venac u Dunav.

Pre održavanje glavne ceremonije, u centru grada član Gradskog veća zadužen za kulturu Vanja Vučenović i zamenik predsednika Skupštine grada Miroslav Ilić otkrili su spomen ploču posvećenu porodici Čura čijih je 16 članova nastradalo u raciji.

Inicijativu za postavljanje spomen ploče pokrenulo je udruženje građana Adligat, a predsednik tog udružejna Viktor Lazić je najavio da će biti pokrenuta i inicijativa da se u zgradi na kojoj je postavljena ploča otvori i muzej Novosadske racije.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Venci za nedužne žrtve Novosadske racije

Izvor: Blic, 23.Jan.2015

Grad Novi Sad danas je zajedno sa Eparhijom bačkom i Jevrejskom opštinom obeležio 73 godine od Novosadske racije, zloglasne akcije mađarskih okupacionih snaga u Drugom svetskom ratu, u kojoj je pobijeno i pod led Dunava bačeno nekoliko hiljada ljudi, uglavnom Srba, Jevreja i Roma...Centralnom komemorativnom...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.