
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Okt.2014, 19:59 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ni JKP ni azil ne rešavaju problem lutalica
Prošlo je deset meseci otkako je Novi Sad dobio novo Javno-komunalno preduzeće ,"Zoohigijenu i veterinu", zaduženo za problem životinja, kao i šest meseci od kada postoji prihvatilište za pse lutalice.
To je problem koji je godinama prisutan u našem gradu, a s obzirom na to da se životinje iz prihvatilišta nakon nekoliko meseci vraćaju na ulicu, građani će sa njima i dalje imati probleme.
Uprkos postojanju prihvatilišta za pse od aprila, psi lutalice i dalje >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << su na ulicama Novog Sada, a građani se ne osećaju bezbedno.
Od januara se problemom pasa lutalica bavi preduzeće "Zoohigijena i veterina". Prema podacima Uprave za komunalne poslove, do sada je sterilisano, čipovano i vakcinisano 1.166 napuštenih pasa, a 150 je udomljeno. Takođe je smanjen i broj prijava napada pasa lutalica, ali samo zbog boljeg načina kojim se sada otkriva da li je neko lažirao ili stvarno pretrpeo napad. Činjenica je da je nemoguće svakog psa sa ulice smestiti u prihvatilište. A nema smisla da to bude učinjeno, jer se psi nakon nekoliko meseci ponovo vraćaju na ulice, kažu nadležni.
"Novoizgrađeno prihvatilište u Šangaju trenutno raspolaže sa 120 boksova. Međutim, to prihvatilište nije u potpunosti završeno. Planira se, za 2015. godinu, proširenje kapaciteta prihvatilišta sa 70 novih boksova. Ali mislim da je jedini način ne u proširenju kapaciteta, već u jačanju svesti o odgovornom vlasništvu", kaže Ljubica Mijatović – Topalov.
Smanjenje broja agresivnih pasa na minimum, trenutno je jedini način da se smanji učestalost napada lutalica na građane, jer postojanje prihvatilišta nije trajno rešenje. Tretiranje svih, pa i agresivnih pasa po dolasku u prihvatilište, svodi se na tri mere: sterilizaciju, vakcinaciju i čipovanje.
Prema rečima nadležnih u Zoohigijeni, to je postupak uobičajen u Evropi i za sada se pokazao uspešnim. Podrazumeva se da ni u jednoj zemlji nije iskorenjen problem pasa lutalica.
"Gradska sredina nije sredina u kojoj životinje treba da budu. Trudimo se, ukoliko životinje nisu agresivne, da ih nakon čipovanja vratimo na iste lokacije sa kojih su uzete. Takve životinje neće biti problematične ljudima, a problem će se vremenom svesti na neku razumnu meru", kaže kaže Aleksandar Bursać.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...