Mogerini: Srbija ekstremno dobro napreduje, Han: 2025. ambiciozan datum

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 16.Nov.2017, 06:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mogerini: Srbija ekstremno dobro napreduje, Han: 2025. ambiciozan datum

"Članstvo u Evropskoj uniji najvažniji je strateški cilj Srbije", izjavila je premijerka Ana Brnabić u Briselu, gde je razgovarala sa šeficom diplomatije Evropske unije, Federikom Mogerini, a predvodila je i delegaciju Srbije na sednici Saveta za stabilizaciju i pridruživanje.

Šefica diplomatije EU Federika Mogerini izjavila je danas da je Srbija ostvaruje "ekstremno dobar" napredak na putu ka EU.

"To je naš zajednički strateški cilj i interes", poručila je >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Mogerini po završetku sednice Saveta za stabilizaciju i pridruživanje EU i Srbije.

Šefica EU diplomatije je, na zajedničkoj konfereniciji sa premijerkom Srbije Anom Brnabić i komesarom Johanesom Hanom, ocenila da su odnosi Srbije i EU "jaki i intenzivni".

Mogerini je navela da sama činjenica da je EU od 2000. godine do danas investirala devet milijardi evra za podršku reformama i razvoju Srbije, govoro o tome koliko je "duboko, jako i važno partnerstvo EU i Srbije".

"Naša čvrsta i zajednička namera jeste da ovo partnerstvo još više razvijamo i napravimo nepovratan napredak na put Srbije ka EU, kao i celog regiona", poručila je visoka EU predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost.

Ona je ocenila da u ovom trenutku evropska perspektiva Srbije i regiona ima "jaču nego ikada" podršku u EU.

"Predsednik Junker je jasno u svom govoru o Stanju Unije poručio da su vrata EU otvorena za dalja pristupanja čim zemlje ispune kariterijeme i da se na tome radi. Ja sam oduvek verovala da će budućnost EU biti sa više od 27 država članica", poručila je Mogerini.

Ona je dodala da brzina ulaska u Uniju zavisi od brzine kojom zemlje kandidati sprovode reforme koje su, kaže Mogerini, prvenstveno u cilju u transformacije društva u regionu.

"Pozdravljamo odlučnost i predanost srpske vlade da nastavi sa započetim refomamam u cilju ispunjenja očekivanja srpskih građana. To uključuje reforme u svim oblastima, posebno u oblasti vladavine prava koja je ključna za dalji ekonoski napredak i investicije kroz šta Srbija prolazi, a koje mogu biti još više podržane dubinskim reformama u oblasti reforme pravosuđa, borbom protiv korupcije, reformama u oblasti fundamentalih prava. To su oblasti koje su ključne u našim pregovorima, ali i one na koje poslovna zajednica obraća pažnju", kaže Mogerini.

Šefica EU diplomatije zahvalila se Beogradu na posvećenosti koju pridaje dijalogu sa Prištinom.

Ona je ponovila da EU nastavlja da posreduje u tom dijalogu, da je došlo do pokretanja nove faze, ali i ocenila da je ključ uspeha leži u Beogradu i Prištini.

Mogerini kaže je promenjen format, brzina i agenda dijaloga i da očekuje i veruje u kvalitativni iskorak u cilju normalizacije odnosa.

"Rezultati i sadržina ove nove faze biće vidljiviji u trenutku kada to bude korisno za dinamiku nove faze. U ovom trenuku meni je važno ne samo da posredujem, već i da zaštitim prostor i omogućim dvema stanama da rade na novoj fazi kako unutar sebe, tako i međusobno", poručila je Federika Mogerini.

Ona je još jednom pohvalila odluku da se unutra Srbije sprovede unutrašnji dijalog o Kosovu, ocenivši to kao važan proces za evropsku perspektivu dve strane.

"Stabilnost, mir i dobrosusedski odnosi u regionu ostaju ključni, pomirenje i regionalna saradnja su ključni i osnovini principi na kojima je i EU izgrađena", zaključila je Mogerini.

Ona je pozvala obe strane u dijalogu da u potpunosti primene ono što je već dogovoreno u procesu dijaloga, a još nije implementirano - formiranje Zajednice srpskih opština i dogovor o energetici.

Han: Nemojmo zaboraviti da za ulazak u EU u 2025. godini sav posao pregovora mora biti gotov do 2023. godine

Komesar za proširenje Johanes Han kaže da će Srbija i region postati članice EU "možda i ranije nego što se očekivalo", kao i da je 2025. godina "ambiciozan, ali i ostvariv datum" za pristupanje novih članica EU.

"Kao komesar koji se bavim ovim procesom svakodnevno smatram da datum 2025. jeste ambiciozan, ali ako svako bude doprineo i učestvovao u procesu, mislim i da je ostvariv. Nemojmo zaboraviti da za ulazak u EU u 2025. godini sav posao pregovora mora biti gotov do 2023. godine, jer tada kreće ratifikacioni postupak u zemljama članicama i Evropskom parlamentu", poručio je komesar Han po završetku četvrtog Saveta za stabilizaciju i pridruživanje Srbije i EU.

Han najavljuje da će Evropska komisija u februaru izaći sa Strategijom za proširenje koja će se odnositi na perspektivu proširenja svih zemalja u regionu.

Han je dodao da je dobro što je predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker ambiciozan i zastupa proširenje.

"To i nama daje vetar u leđa u našim naporima", zaključio je Han.

Evropski komesar za pregovore o pristupanju, koji je prisustvovao četvrtom Savetu SSP između Srbije i EU, zahvalio je premijerki Srbije što je svojim prisustvom na sednici Saveta još jednom pokazala posvećenost Srbije evropskom putu. Han je dodao da se ta posvećenost vidi i kroz poruke i dela premijerke Srbije.

"Mnogi govore razne stvari, ali konkretna dela su ono što je važno. U samo nekoliko meseci koliko ste na mestu premijera uticali ste na celokupnu klimu saradnje između EU i Srbije", ocenio je Han.

Kada je proces pristupanja Srbije EU u pitanju, Johanes Han je ponovio da tu nema "ograničenja brzine" , da to zavisi od same države, ali je naglasio prevashodnu važnost kvaliteta procesa. Kao ključ za napredak Srbije ka članstvu u EU Han navodi reformske procese u zemlji i normalizaciju odnosa sa Kosovom.

"Želeo bih da pohvalim politički hrabru odluku predsednika Vučića da pokrene unutrašnji dijalog u Srbiji što je odlučujuće za svaki dalji napredak. Istovremeno bitna je primena reformi.

Dobro je što ste se fokusirali na ekonomske reforme u prethodnom godinama što je donelo jasne i pozitivne rezultate vidljive kako u oblasti privrednog rasta tako i u smanjenju broja nezaposlenih u zemlji", kaže Han.

Komesar za pregovore o proširenju naglašava da je ceo proces pristupanja EU "proces društva" koji se ne odnosi samo na zvaničnike u Beogradu već na sve građane u Srbiji.

"Važno je da komunicira ne samo o vrednostima EU već da te vrednosti budu prihvaćene i da se u njih veruje. Onda smo na pravom putu. Važno je da građanima pokažemo koje su dobrobiti članstva u EU u poboljšanju kvaliteta njihovih života", zaključio je Johanes Han.

Brisel: Da Beograd i Priština rade zajedno na novoj fazi dijaloga ka obuhvatnoj normalizaciji

Savet za stabilizaciju i pridruživanje Evropske unije i Srbije pozdravio je posvećenost Srbije regionalnoj saradnji, korake koje Srbija preduzima u cilju primene akcionih planova za poglavlja 23 i 24 u oblasti vladavine prava i napredak u dijalogu Beograda i Prištine pod posredovanjem Unije, saopštila je EU.

Savet očekuje naredne korake u pregovorima o pristupanju i ističe da napredak Srbije u pogledu poglavlja 23 i 24 i u procesu normalizacije odnosa sa Kosovom (koje je predstavljeno sa zvezdicom), obuhvaćenom poglavljem 35, ostaje od suštinske važnosti za ukupan ritam procesa pregovora, u skladu s pregovaračkim okvirom, navodi se u saopštenju objavljenom danas po završetku sastanka Saveta u Briselu kome je prisustvovala i premijerka Srbije Ana Brnabić.

Četvrti sastanak Saveta za stabilizaciju i pridruživanje između EU i Srbije pružio je pravovremenu priliku da se oceni napredak Srbije u pripremama za pristupanje i razmotre prioriteti daljeg rada u okviru Sporazuma za stabilizaciju i pridruživanje, stoji u saopštenju.

"Savet je ponovio svoju posvećenost evropskoj perspektivi Srbije, kojoj bi trebalo pojačati podršku kroz poboljšanu i regulisanu komunikaciju o koristima i obavezama vezanim za proširenje", ističe se.

Što se dijaloga tiče, Savet je podvukao potrebu da Beograd i Priština rade zajedno na novoj fazi dijaloga ka obuhvatnoj normalizaciji.

"Svi dosad postignuti sporazumi u okviru dijaloga moraju se u potpunosti primeniti bez daljeg odlaganja", ukazuje se u saopštenju.

Konstatuje se da je dijalog pod posredovanjem EU omogućio otvaranje izvesnog broja pregovaračkih poglavlja od poslednjeg sastanka Saveta, čime je ukupan broj dosad otvorenih poglavlja povećan na 10, od kojih su dva privremeno zatvorena.

Savet je pozitivno ocenio nedavno pokrenut unutrašnji dijalog o Kosovu i očekuje da to dovede do napretka u procesu normalizacije, ističe se u saopštenju.

Kako se navodi, Savet je ohrabrio Srbiju da pojača reformske napore i fokusira se na efikasnu primenu i praćenje reformi u oblasti vladavine prava, osnovnih prava, nezavisnosti demokratskih institucija, javne uprave kao i razvoja funkcionalne tržišne ekonomije i poboljšanja poslovnog okruženja.

Savet je ponovio važnost za Srbiju da pravovremeno ispuni obaveze preuzete u sklopu akcionih planova za poglavlja 23 i 24.

Takođe, Savet se osvrnuo na predsedničke izbore u Srbiji održane 2. aprila i izrazio očekivanje daljeg rada ka članstvu u EU kao strateškom cilju Srbije pod novom vladom.

Savet je, takođe, ocenio da su izbori glasačima ponudili pravi izbor kandidata koji su bili u mogućnosti da kampanju vode slobodno, i da je pravni okvir omogućio sprovođenje demokratskih izbora.

Savet je izrazio i očekivanje da će se Srbija pridržavati svih preporuka Kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava.

Na današnjem sastanku, Savet je, takođe, pozdravio učešće Srbije u misijama i operacijama Zajedničke bezbednosne i odbrambene politike kao i u borbenim grupama EU.

Uz to, Savet je pozvao Srbiju da se postepeno uskladi sa Zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU u periodu do pristupanja.

Srbija je pozvana i da uspešno privede kraju reviziju svoje strategije nacionalne bezbednosti i odbrane kao "stvar prioriteta".

Savet je pohvalio Srbiju za napore u rešavanju migracione i izbegličke krize, kao i njenu rešenost u borbi protiv terorizma i radikalizacije.

Podsetio je da su regionalna saradnja i dobrosusedski odnosi suštinski delovi procesa proširenja i stabilizacije i pridruživanja, te da doprinose stabilnosti, pomirenju i atmosferi koja vodi ka rešavanju otvorenih bilateralnih pitanja i nasleđa iz prošlosti.

Sa zadovoljstvom, Savet je ocenio da je Srbija konstruktivno angažovana u izvesnom broju inicijativa za regionalnu saradnju u jugoistočnoj Evropi i ohrabrio Srbiju da nastavi održive napore u cilju jačanja dobrosusedskih odnosa.

Savet je, takođe, razmenio stavove u pogledu razvoja situacije na Zapadnom Balkanu, zaključuje se u saopštenju.

Brnabić:Očekujem u decembru otvaranje 3 ili 4 poglavlja

Premijerka Ana Brnabić kaže da je Srbija spremna za otvaranje pet poglavlja, ali da očekuje da se u decembru otvore tri ili četiri poglavlja.

"Pokušavamo da se ne vezujemo za brojeve, već da ostanemo fokusirani na primenu reformi i na to kuda idemo kao društvo", poručila je Brnabić iz Brisela.

Ona je nakon sastanka Saveta za stabilizaciju i pridruživanje između EU i Srbije naglasila da je Srbija u potpunosti usresređena na svoj evropski put i ponovila da su EU i evrointegracije "najveći strateški cilj Republike Srbije".

Podsetila je da se partnerstvo Srbije i EU najbolje ogleda u ekonomskoj saradnji navodeći da je od 2000. godine EU za podršku Srbiji izdvojila devet milijardi evra.

Premijerka kaže da će Srbija nastaviti da predano radi na svojim reformama, te naglašava da je fokus prethodne srpske vlade bio na ekonomskim reformama, koje su donele i donose rezultate. a da je sada trenutak da se Srbija fokusira na reforme u vladavini prava i na završetak reforme javne uprave.

"Reforme koje sprovodimo su pre svega važne za građane, privrednike i investitore u Srbiji. Mi želimo da imamo makoroekonomsku stabilnost, fiskalno konsolidovanu i stabilnu državu, efikasnu i transparentnu javnu upravu, da nemamo administraciju koja će praviti lavirinte kako bi imala opravdanje za korupciju. Mi želimo da imamo efikasno pravosuđe. To sve želimo da radimo zbog nas. Svakako kada to budemo implementirali bićemo spremi da budemo i član evropske porodice zemalja", poručila je premijerka.

Brnabić je rekla i da je Srbija partner EU i kada su evrointegracije celog regiona u pitanju i ocenila i da se ceo region nalazi u "pozitivnom trenutku" evrointegracionih procesa.

Imamo momentum

"Mislim da imamo momentum i da ovaj momentum treba svi zajedno u partnerstvu da iskoristimo u narednih 6 do 7 meseci, da treba da damo jasnu poruku da je EU u interesu svih nas, da je strateški prioritet svih nas, ali da EU za sve nas nema bez jake regionalne saradnje, regionalnog povezivanja, regionalne stabilnosti i regionalnog političkog dijaloga. To je podržano od EU, ali pokazuje i ozbiljnost svih nas kao pojedinačnih zemalja regiona", poručila je Brnabić.

Ona je dodala da je Srbija duboko i iskreno posvećena dijalogu sa Prištinom i pozvala sve učesnike u društvenopolitičkom životu Srbije da uzmu učešće u unutrašnjem dijalogu koji se u Srbiji vodi o Kosovu.

"To nije političko pitanje ili pitanje političkih potkusurivanja. To je nacionalno pitanje. Svi zajedno u Srbiji treba da nađemo kompromis kako bismo zastupali jedinstven stav po tom pitanju", poručila je Ana Brnabić.

Premijerka Srbije pozvala je Prištinu da zajedno sa Beogradom nastave rad na punoj implementaciji Briselskog sporazuma u cilju formiranja Zajednice srpskih opština, a zatim i daljeg nastavka dijaloga.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Premijerka danas u Briselu

Izvor: B92, 16.Nov.2017

Beograd -- Predsednica vlade Ana Brnabić boravi danas u Briselu gde predvodi delegaciju Srbije na sastanku Saveta za stabilizaciju i pridruživanje...Kako je saopšteno iz Vlade Srbije na sastanku će se razmatrati aktuelna pitanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, kao i proces usklađivanja...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.