Mali: Amerikanci nude milijarde dolara za razvoj privrede

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 23.Sep.2020, 18:20

Mali: Amerikanci nude milijarde dolara za razvoj privrede

Ministar finansija Srbije Siniša Mali izjavio je nakon sastanka sa američkim DFC -om, "da Amerikanci nude milijarde dolara za razvoj srpskih kompanija, privrede i infrastrukturne projekte, kao i da ćemo prva sredstva od tog američkog fonda dobiti već do kraja novembra".

"Kada sam rekao da razmišljamo o milijardu dolara samo za garantnu šemu, oni su rekli - razmišljajte o milijardama dolara, a ne o jednoj milijardi", rekao je Mali novinarima, dodajući da će tačna cifra >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << biti poznata krajem sledeće nedelje.

"Tada ću od njih dobiti ponudu", precizirao je Mali.

Istakao je da je to prilika koja se ne propušta i koju moramo da iskoristimo na pravi način.

Kaže da će se prvi efekti otvaranja kancelarije DFC -a u Beogradu videti već u novembru.

"Očekujem da ćemo sa direktorom kancelarije Džonom Jovanovićem imati prvi sastanak već do kraja sledeće nedelje i očekujem kontra ponudu u odnosu na uslove koje smo mi njima dali za garantnu šemu i koje sve instrumente oni mogu da nam daju i slično. Posle toga će brzo biti doneta odluka na vladi, a i oni su spremni brzo te odluke da donesu".

Mali naglašava "da mi taj novac možemo da imamo u Srbiji do kraja novembra za domaće kompanije".

Na pitanje kakve su bile ponude koje je DFC dao Srbiji, kaže da je njihova ponuda bila veoma povoljna, ali da je on odbio kao za nas neprihvatljivu pošto hoće da se izbori za još bolje uslove.

"Dajte mi sedam do deset dana da se izborim za najbolje moguće uslove i najjeftiniji novac za naše kompanije", rekao je Mali.

Kaže da je veoma zadovoljan današnjim sastankom i činjenicom da je on usledio samo dan nakon otvaranja kancelarije DFC- a i što je cela njihova delegacija ostala u Beogradu.

Kako je rekao, danas je bilo reči o konkretnim projektima sa ciljem da novac što pre stigne u Srbiju.

Planirano je, dodaje, da u narednih desetak dana budu realizovane tri važne stvari za privredu, a prva je garantna šema za mikro, mala i srednja preduzeća koja će biti slična onoj kao što je država uradila za pomoć tim firmama u borbi sa kovidom19.

Garantna šema sa DFC -om će podrazumevati dobijanje još povoljnijih sredstava za preduzeća kako bi mogla da održe likvidnost i kupe novu opremu i tehnologiju.

Dodaje da Amerikanci insistiraju da se obezbedi posebna linija za privatna mikro, mala i srednja preduzeća, a čak i za kompanije za do 500 zaposlenih.

Druga stvar o kojoj se razgovaralo, kaže Mali, jeste o projektima iz programa "Srbija 2025" koji je vredan 14 milijardi evra, a koji podrazumeva izgradnju novih auto-puteva i železničkih pruga, kao i druge infrastrukture.

Treća stvar, preneo je da su Amerikanci zainteresovani da daju podršku američkim investitorima da dođu u Srbiju i otvore fabrike.

Podsetio je da je Srbija već krenula sa korporativnim obveznicama i da Amerikanci žele da nam pomognu u razvoju finansijskog tržišta i obezbede i druge finansijske instrumente, kako bi došli do dodatnih izvora finansiranja.

Mali je rekao da ranije projektovano da će privredni rast Srbije biti minus jedan ili nula ove godine, ali da najnovije projekcije pokazuju da smo bliži tome da budemo na nuli.

"Po tome ćemo biti, ako ne prvi, onda među prve tri zemlje u Evropi", zaključio je Mali.



Mihajlovićeva: Formiran tim koji će raditi 24 sata dnevno sa DFC

Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture formiralo je poseban tim koji će raditi 24 sata dnevno na projektima sa američkom Međunarodnom razvojnom finansijskom korporacijom ( DFC ), izjavila je danas potpredsednica vlade i ministarka Zorana Mihajlović.

Ona je posle sastanka sa predstavnicima DFC-a i EXIM banke, u Klubu poslanika, rekla da su velike stvari pred nama, kao i da se to ne odnosi samo na povezivanje sa Prištinom autoputem Niš - Merdare - Priština, kao i železnicom, već i na regionalne projekte na kojima će se raditi.

Istakla je da je danas održan prvi radni sastanak sa DFC-om , kao i da će to ministarstvo nastaviti da priprema projektnu dokumentaciju kako bi što pre usledila i realizacija.

Povezivanje Niša i Drača, najbliže morske luke na 384 km

Put Niš – Merdare biće dug 77km. Sedište Nišavskog okruga, Grad Niš, postaće čvorište, povezano sa prestonicama i velegradima susednih država: Sofijom, Skopljem, Solunom, Prištinom i Tiranom. Ruta 7, od Niša, do Drača, biće sastavni deo evropske transportne mreže, veoma važne za ovaj region, objašnjavaju u PKS.

"U okolini Niša, na rastojanju od 200, do 500km se nalaze velike luke, Solun, Burgas u Bugarskoj i potencijalno Drač i glavni gradovi, nekoliko njih, tako da potencijal Niša u tom nekom saobraćajnom i logističkom smislu je ogroman i treba ga iskoristiti", izjavio je Nebojša Jevtić iz PKS.

Tromilionska Albanija je uvozno orijentisana, a nivo razmene Srbije sa tom zemljom je sličan onom sa Crnoj Gori, u kojoj živi malo više od 600 hiljada ljudi.

"Naša prilika neka da izvezemo hranu i da postanemo partneri Albaniji u tom kontekstu se značajno povećavaju izgradnjom ovog puta jer vreme putovanja i troškovi transporta se značajno smanjuju", kaže Jevtić.

"Povezaće Niš i albansku luku Drač i to će biti nama najbliža luka, na 384 km od Niša, to će svakako otvoriti značajne mogućnosti za razvoj turizma i, pre svega, dolazak investitora koji traže dobre puteve, dobre pruge", izjavila je Dragana Sotirovska, gradonačelnica Niša.

Povećan tranzit u perspektivi, u putničkom i teretnom saobraćaju doprineće i razvoju sektora turizma i usluga.

"Raduje me što će trasa autoputa povezivati dva važna okruga, Nišavski i Toplički, povezivati sjajna arheološka nalazišta, poput Pločnika", izjavila je Sotirovska.

Prihod od putne privrede će takođe biti veći. Prošle godine je, preko Merdara, primera radi, bilo svega oko milion prelazaka putničkih vozila.

"Želimo vrlo brzo da imamo realizaciju projekata i rezultate koje ćemo ponuditi građanima", naglasila je Mihajlović.

Prenela je novinarima da su na današnjem sastanku bili i predstavnici Koridora Srbije, Puteva Srbije i srpskih železnica i da su razgovarali, pre svega, o tome kako da se unapredi infrastruktura.

Razgovarano je  i o projektima koje su dogovorili predsednici Srbije i SAD, a koji će povezati region.

Istakla je da je danas održan prvi radni sastanak sa DFC-om , kao i da će to ministarstvo nastaviti da priprema projektnu dokumentaciju kako bi što pre usledila i realizacija.

"Želimo vrlo brzo da imamo realizaciju projekata i rezultate koje ćemo ponuditi građanima", naglasila je Mihajlović.

Prenela je novinarima da su na današnjem sastanku bili i predstavnici Koridora Srbije, Puteva Srbije i srpskih železnica.

Oni su razgovarali, pre svega, o tome kako da se unapredi infrastruktura, kao i o projektima koje su dogovorili predsednici Srbije i SAD, a koji će povezati region.

Godfri: Spremni smo da radimo sa Ministarstvom građevinarstva i Koridorima Srbije

Ambasador SAD u Srbiji Entoni Godfri izrazio je zadovoljstvo što prisustvuje današnjim sastancima srpskih zvaničnika sa DFC-om i EXIM bankom.

Godfri je izjavio da je Ministarstvo građevinarstva, kao i uvek, sastanku pristupilo profesionalno, pokazalo spremnost za rad i viziju za Srbiju u povezivanju sa regionom.

Ističe da su svi planovi tog ministarstva u skladu sa ciljevima srpskog i američkog predsednika, Aleksandra Vučića i Donalda Trampa, o kojima se, podseća, govorilo na sastanku u Vašingtonu.

"Spremni smo da radimo sa Ministarstvom građevinarstva i Koridorima Srbije, kako bismo imali rezultate koji će unaprediti životni standard svih građana u regionu", zaključio je Godfri



Američka delegacija u NBS

Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković sastala se sa predstavnicima američke delegacije, koju su činili visoki predstavnici Međunarodne razvojne finansijske korporacije SAD, Izvozno-uvozne banke SAD ( EXIM) , budući šef kancelarije DFC- a u Beogradu kao i predstavnici Ambasade SAD u Srbiji, navodi se u saopštenju.

Kako je istaknuto, ova poseta visokih predstavnika iz SAD predstavlja nastavak saradnje koja je trasirana tokom nedavnog sastanka u Vašingtonu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednika SAD Donalda Trampa.

Tom prilikom postignuti su dogovori koji predstavljaju okosnicu dalje saradnje Srbije sa SAD i unapređenja odnosa dveju zemalja na ekonomskom planu, a poseta predstavnika FCD- a i EXIM banke označava početak sprovođenja ovih dogovora i njihovu dalju konkretizaciju preciziranjem razvojnih projekata i oblasti saradnje.

Na sastanku je zaključeno da je ključni zadatak razvoj i da će u meri u kojoj se u Srbiji omogući jačanje infrastrukture, jačanje privrede, a posebno otvaranje novih radnih mesta, biće veći uspeh na ovom zajedničkom zadatku. Kako je istaknuto, NBS koja uspešno čuva monetarnu i finansijsku stabilnost je jedan od veoma važnih oslonaca na tom putu, navodi se u saopštenju.

Podseća se da se u nedavno objavljenom izveštaju Stejt departmenta o uslovima poslovanja i investicionoj klimi za ovu godinu za više od 170 zemalja sveta za Srbiju kaže da je značajno popravila investicionu klimu, zahvaljujući preduzetim reformama, ojačala finansijsku stabilnost i povećala fiskalnu disciplinu, kao i da je ostvaren napredak u procesu pristupanja EU.

Ističe se i da američki investitori pozitivno ocenjuju Srbiju, posebno njen strateški položaj, obrazovanu radnu snagu, odlično poznavanje engleskog jezika, investicione podsticaje i sporazume o slobodnoj trgovini s ključnim tržištima, pre svega sa Evropskom unijom, kao i jednak tretman američkih kompanija s domaćim kompanijama i kompanijama iz drugih delova sveta, navedeno je u saopštenju.

Đurić sa DFC o potencijalima za ulaganja na Kosovu i Metohiji

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić razgovarao je sa delegacijom američke Međunarodne razvojne finansijske korporacije (DFC) o potencijalima za ekonomska ulaganja u južnu pokrajinu i istakao da bi bilo veoma značajno pokrenuti projekte u kojima bi učestvovale i od kojih bi korist imale sve etničke grupe na terenu.

Kako se navodi u saopštenju Kancelarije, Đurić je sagovornike upoznao sa poljoprivrednim kapacitetima na Kosovu i Metohiji, neiskorišćenim industrijskim potencijalima, mogućnostima razvoja turizma i važnošću unapređenja malog i srednjeg biznisa oslanjanjem na lokalne proizvođače i ljudske resurse.

Posebnu pažnju Đurić je posvetio ekonomskim prilikama i poslovnim šansama u većinski srpskim sredinama na Kosovu i Metohiji.

Đurić je predstavnicima DFC, među kojima je bio i direktor beogradske kancelarije Džon Jovanović, zahvalio na spremnosti da ulože napore i sredstva u jačanje ekonomije u centralnoj Srbiji i na Kosovu i Metohiji.

Izrazio je očekivanje da će najsnažnija svetska ekonomska sila uspešno kroz različite projekte doprineti stvaranju naprednog i privredno dinamičnog prostora u ovom delu Evrope.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.