Kupanje na Paliću za dve do tri godine

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 20.Jul.2017, 10:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kupanje na Paliću za dve do tri godine

Realizacija projekta sanacije i zaštite biodiverziteta jezera Palić i Ludaš trebalo bi da počne na jesen, a hidrolog Mišel Roman očekuje da će za dve do tri godine ponovo biti bezbedno kupanje u jezeru Palić.

Diplomirani hidrolog, savetnik za sanaciju Palićkog i Ludaškog jezera i predstavnik Nemačka organizacije za međunarodnu saradnju GIZ, kaže da je za realizaciju celog projekta potrebno otprilike dve godine.

"Teško je proceniti koliko će brzo ekosistem >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << reagovati na te mere, ali očekujemo da će za tri do četiri godine svako moći da primeti značajne promene u jezeru. Mi stručnjaci već sada vidimo značajno poboljšanje u odnosu ne raniji period, ali bitno je da i građani to vide i osete i da se mogu bezbrižno kupati", rekao je Roman Tanjugu.

Palićko jezero je više decenija zagađeno i Roman kaže da grad Subotica sa više od 100.000 stanovnika koristi jezero već 100 godina kao septičku jamu.

"U maju 2009. je izgrađen gradski prečištač koji pozitivino utiče na kvalitet vode. Pre 2009. jezero je izgledalo kao septička jama. Od tada je poboljšan kvalitet, ali još nije postignut krajnji rezultat", rekao je Roman.

Najvažnije je, prema njegovim rečima, ukloniti izvore zagađenja.

"Trenutno stojimo u naselju Palić koje ima 7,5 hiljada stanovnika i sva otpadna voda iz tog naselja pre ili kasnije završi u Palićkom ili Ludaškom jezeru. Zato je glavna i najskuplja mera izgradnja kanalizacione mreže koju ćemo spojiti sa gradskim prečistačem", objasnio je Roman.

On je skrenuo pažnju i da na južnoj obali jezera Palić nema ni metar rastojanja između poljoprivrednog zemljišta i vode, te svo đubrivo, stajnjak i pesticidi utiču na jezero.

Cilj je da se izgradi zeleni zaštitni pojas, otprilike 20 metara između poljoprivredne aktivnosti i vode.

Vrednost celokupnog projekta je 6,5 miliona evra, što je donacija Vlade Nemačke koja će se realizovati preko Nemačke razvojne banke - KFW, a nosilac projekta je Ministarstvo za građevinarstvo, saobraćaj i infrastrukturu i Grad Subotica.

Planom se predviđa 550.000 evra za unapređenje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda za dalje uklanjanje nutrijenata, 2,3 miliona evra će biti uloženo u proširenje kanalizacione mreže, 1,5 miliona u pumpnu stanicu i spoljni kanalizacioni vod Palić - postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda Subotica.

Za izgradnju zaštitnog pojasa predviđeno je 1,4 miliona evra, 250.000 evra za biomanipulaciju (sanacioni izlov srebrnih karaša) i 500.000 za prateće mere i edukativne mere.

Roman kaže da se trenutno radi na ispunjavano preduslova za realizaciju pomenutih mera.

Za izgradnju kanalizacione mreže i spajanje sa gradskim prečistačem Grad Subotica treba da obezbedi sve potrebne dozvole i projekte, a pravno-imovinska pitanja treba rešiti kako bi se izgradio zaštitni pojas na parcelama koje će biti u gradskom vlasništvu.

Palićko jezero je podeljeno u četiri sektora i drugi i treći sektor su, prema Romanovim rečima, značajno bolje nego četvrti, turistički, jer tamo nema kanalizacije koja se uliva u jezero.

Roman je skrenuo pažnju i na činjenicu da trenutno 93 odsto ribljeg fonda u jezeru Palić čini samo jedna vrsta - invazivna vrsta babuške i da je neophodno obnoviti biodiverzitet.

"Moramo prvo skloniti otpadne vode i onda će se priroda sama izlečiti. Kroz projekat ćemo malo ubrzati taj proces samoizlečenja. Procena je da trenutno ima 160 tona babuški i ako uspemo da prepolovimo tu populaciju, to će brzo biti vidljivo i u izgledu vode", rekao je Roman.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Kupaćemo se na Paliću - za tri godine

Izvor: Mondo, 20.Jul.2017

Bezbedno kupanje na jezeru kod Subotice, koje je zatvoreno za kupače već decenijama, biće moguće za dve do tri godine, nada se hidrolog Mišel Roman...Foto: Mondo/ Stefan Stojanović..Realizacija projekta sanacije i zaštite biodiverziteta jezera Palić i Ludaš trebalo bi da počne na jesen, a hidrolog...

Nastavak na Mondo...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.