Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 11.Jun.2010, 17:27 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kuća se ruši dok svi se češljaju
ZMAJEVO -
Porodica Janković iz Zmajeva već godinama živi u objektu koji se urušava. Iako svoj stan redovno održavaju, stara mešaona stočne hrane u čijem se sklopu nalaze, svakodnevna je pretnja za njihovu bezbednost. Činjenica da objekat ima više vlasnika koji su pod stečajem, otežava iznalaženje trajnog rešenja
U delu ove kuće Mara stanuje sa nepokretnim suprugom, a od nedavno i šestogodišnjim unukom. Već petnaestak godina traje njihova borba da objekat dovedu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << u red, kako im opasnost od rušenja ne bi visila nad glavom. Kao vlasnici stana u jednom delu nekadašnje mešaone stočne hrane, oni nemaju prava, a ni sredstava da sređuju ostatak.
"Ne znam koga nisam molila, svaku vlast koja je bila. To traje od ’93, ’94. godine. Meni su svi zidovi ispucali, prokišnjava, nemam više gde sudove da stavim. Nemam gde će ono dete da spava...", kaže Mara Janković.
Još 2005.godine Građevinska inspekcija iz Vrbasa ustanovila je da je taj objekat u izuzetno lošem stanju i da ugrožava bezbednost i živote porodice Janković. Vlasniku mešaone stočne hrane, Zemljoradničkoj zadruzi "Žitnica" iz Bačkog Dobrog Polja izdala je rešenje da ga rekonstruiše, ali se to ni pet godina kasnije nije dogodilo.
"Tu smo i naišli na najveći problem. Jedan od tih pravnih subjekata, vlasnik onog najugroženijeg dela je firma koja je otišla pod stečaj, tako da inspekcija tu nije mogla da da nekakav nalog, to jest, on je neizvršiv zato što firma ne može da izvrši po nalogu", za Radio - televiziju Vojvodine kaže načelnik opštinske uprave u Vrbasu Miodrag Šoškić.
U opštini dodaju da su porodici Janković nameravali da pomognu preko Fonda solidarnosti koji je za zamenu građe i crepa izdvojio preko 124 hiljade dinara. Do rekonstrukcije, međutim, nije došlo.
"Problem predstavlja i to što objekat nije više u vlasništvu Mare Janković, već izvršnog poverioca jedne banke, tako da Fond solidarnosti nije bio u mogućnosti da na ovaj način reši taj problem", navodi zamenik predsednika opštine Vrbas Vukašin Vujičić.
Jankovići kažu da će problem koji imaju sa bankom rešiti, ali da će se urušavanje objekta u kojem žive jedan invalid i šestogodišnje dete nastaviti ukoliko se nešto ne preduzme.
"Ne tražim da mi daju neki stan ili kuću. Tražim samo da mi osposobe ovo da mogu da živim normalno", kaže Mara.
Iako je lokalna samouprava, prema najnovijoj opštinskoj odluci u Vrbasu, obavezna da sanira objekte koji su skloni padu, a koji nemaju vlasnika, u opštini navode da zbog nasleđenih dugova neće moći da je sprovedu u delo. To znači da građevinske mašine ove godine najverovatnije neće stići do kuće u Maršala Tita 3 u Zmajevu.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...











