Izvor: B92, 22.Maj.2013, 13:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vojnici Srbije idu u Mali
Beograd -- Skupština Srbije usvojila je odluku o učešću pripadnika Vojske Srbije u Misiji EU za obuku vojnih i bezbednosnih snaga te severnoafričke zemlje.
Za tu odluku glasala su 162 poslanika.
Učešće u Misiji EU u Maliju nije bilo planirano godišnjim izveštajem, koji je parlament usvojio u februaru, a poziv za učešće Vladi >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Srbije uputila je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton, tako da je vlada predložila da se odluka o tome razmotri po hitnom postupku.
U Ministarstvu odbrane ranije su naveli da je Misija EU u Maliju umereno bezbednosno rizična.
Mandat te misije EU, u kojoj će biti angažovano do 13 pripadnika Vojske Srbije, jeste obuka vojnih i bezbednosnih snaga Malija u borbi protiv secesionizma i terorizma pobunjenika u toj državi.
Misija nema mandat za izvođenje bilo kakvih borbenih operacija, a njen mandat je ograničen na 15 meseci. Iz redovnog budžeta Ministarstva odbrane Srbije za učešće pripadnika Vojske Srbije u toj misiji biće izdvojeno nešto više od 75 miliona dinara.
U Ministarstvu odbrane ranije su naveli da centralne vlasti Malija ne kontrolišu celu teritoriju te afričke države, a da će misija EU, koja će imati ukupno 501 pripadnika, biti na delu teritorije koju kontroliše centralna vlast.
Srpski vojnici u Misiji EU u Maliju
Izvor: Vesti-online.com, 23.Maj.2013, 00:46
Skupština Srbije usvojila je odluku o učešću pripadnika Vojske Srbije u Misiji EU za obuku vojnih i bezbednosnih snaga te afričke zemlje. Za tu odluku glasala su 162 poslanika. ..Ilustracija: Vojnici iz Srbije obučavaće pripadnike bezbednosnih snaga Malija..Učešće u Misiji EU u Maliju nije...










