
Izvor: TangoSix.rs, 12.Avg.2022, 08:01
Uprkos najavi organizatora RV i PVO Vojske Srbije neće učestvovati na aero-mitingu Airpower, Hrvatska ove godine verovatno učestvuje u najjačem sastavu
Kako je Ministarstvo odbrane Srbije potvrdilo za Tango Six portal, Ratno vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrana Vojske Srbije neće učestvovati na ovogodišnjem aero-mitingu Airpower koji se, nakon tri godine pauze, održava 2. i 3. septembra u bazi Celtveg pored istoimenog grada. Do objavljivanja ovog teksta Ministarstvo odbrane Hrvatske nije odgovorilo na naš upit šta će sve od HRZ letelica leteti a šta biti na statici ove godine.
Kako smo javili u ponedeljak, ovogodišnji >> Pročitaj celu vest na sajtu TangoSix.rs << Celtveg trebalo bi da bude, ako je verovati organizatorima, prema najavi prisustva vojnih letelica sa prostora bivše Jugoslavije, jedan od najinteresantnijih za publiku sa ovih prostora. Ispostavilo se (ponovo) da se organizatorima Airpowera i ne treba previše verovati jer kako je za naš portal potvrdilo Ministarstvo odbrane Srbije, RV i PVO neće učestvovati na ovom događaju. Na sajtu manifestacije, uprkos činjenici da se to neće dogoditi, i dalje stoji da će RV i PVO Vojske Srbije učestvovati sa helikopterom Mi-17 i avionom Lasta na statičnom segmentu.
Kako smo u ponedeljak ekskluzivno potvrdili, jedini učesnik iz Srbije biće oldtajmer G-2A aero-kluba Galeb iz Beograda koji će za ovu priliku dobiti novu šemu bojenja koju je nosio još 1968. godine kao član prve akro-grupe RV i PVO JNA na ovom tipu aviona. Slovenija će takođe učestvovati sa dva aviona PC-9, jednim na statici, drugim u dinamici.
Aero-klub Galeb ovaj put šalje drastično lepšeg Galeba u Celtveg / Foto: Branislav Milošević
Pored Galeba sigurni učesnici biće akro-grupa hrvatskog ratnog vazduhoplovstva Krila Oluje, tradicionalni učesnici ove manifestacije već godinama. Međutim, interesantniji učesnik HRZ-a čija najava stoji u letačkom delu spiska letelica koje će nastupiti, svakako je MiG-21. Ministarstvo odbrane Hrvatske, do objavljivanja ovog teksta, nije odgovorilo na upit našeg portala da li će se ova najava i dogoditi.
Nakon prve najave organizatora da će, ovaj za Zapadnu Evropu izuzetno egzotičan avion (posebno nakon činjenice da je prošle godine povučen iz upotrebe u Srbiji) nastupiti, na Fejsbuk grupama vazduhoplovnih entuzijasta iz Hrvatske prvo su se pojavile informacije da MiG neće učestvovati, pa su se naknadno pojavile, i dalje nezvanične, informacije da će se to ipak dogoditi. Diskutanti su debatovali da li HRZ uopšte može, gledano iz operativnog aspekta, poslati avion ovog tipa do Austrije, dok neki pretpostavljaju da će se raditi o nastupu iznad Celtvega bez sletanja.
Krila Oluje, trenutno jedini profesionalni vojni letači sa prostora bivše Jugoslavije koji znaju kako da (legalno) prikažu vojnu letelicu na aero-mitingu / Foto: Dragan Trifunović
Pozovi na aero-miting radi neodlaženja
Ako su poslednje informacije u vezi prikaza hrvatskog MiG-a 21 u vazduhu iznad Celtvega tačne onda će to najverovatnije biti preleti iznad zone prikaza što za ovaj tip aviona nikako nije neatraktivno. Nije poznato da li HRZ ima pilote na MiG-u 21 koji su osposobljeni za prikaz aviona u vazduhu na aero-mitinzima. Kada je reč o srpskom RV i PVO ono trenutno nema ni jednog pilota koji je osposobljen za prikaz borbenih ili školskih aviona na aero-mitinzima nakon nedavnog odlaska Miodraga Ristića u penziju koji je dugo godina učestvovao na domaćim i inostranim aero-mitinzima sa namenski ofarbanim jurišnikom Orao. RV i PVO Vojske Srbije do sada je samo bilo deo namenski organizovanih medijskih prikaza vojne tehnike kao takve što (koliko god da jeste atraktivno) nema nikakve veze sa aero-mitinzima. Poslednji pokušaj organizacije većeg međunarodnog mitinga u organizaciji srpskog Ministarstva odbrane na aerodromu Batajnica bio je datiran za septembar 2020. godine. Planirani aero-miting se nije dogodio kao što se ništa nije dogodilo sledeće dve godine zbog globalne pandemije.
Kad bi Vojska Srbije imala neki avion ofarban ovako atraktivno, možda čak i sa nekom sličnom divljom životinjom a koji ne leti nigde više u Evropi, verovatno bi bio interesantan gost svuda? Ako se RV i PVO boji operativnih razloga, da li to onda znači da je AK Galeb sposobniji, sa onoliko starijom letelicom? / Foto: Živojin Banković, Tango Six
Međutim, kako Tango Six saznaje, srpsko RV i PVO skoro svake godine ima poziv da učestvuje na nekim prillično egzotičnim i posećenim aero-mitinzima u Zapadnoj Evropi. Tako su dobili poziv i ove godine da nastupe na možda najinteresantnijem od svih (svakako nije Airpower), što su odbili.
Zlatno doba za odlaske RV i PVO vojske Srbije na međunarodne aero-mitinge bilo je u periodu od 2006. do 2013. godine. Tada su srpski avioni, pretežno G-4, Orao i An-26 bili redovni posetioci manifestacija u Austriji, Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj, sa povremenim odlascima u Rumuniju, Nemačku, Tursku i Dansku.
Tango Six je izveštavao iz Celtvega 2011, 2016 i 2019. godine.
The post Uprkos najavi organizatora RV i PVO Vojske Srbije neće učestvovati na aero-mitingu Airpower, Hrvatska ove godine verovatno učestvuje u najjačem sastavu appeared first on Tango Six.
Pogledaj vesti o: Vojska Srbije