Žene sa invaliditetom svakodnevno izložene različitim vidovima nasilja, njihovi problemi nedovoljno vidljivi

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 25.Nov.2024, 19:25

Žene sa invaliditetom svakodnevno izložene različitim vidovima nasilja, njihovi problemi nedovoljno vidljivi

Žene sa invaliditetom svakodnevno su izložene različitim vidovima nasilja - fizičkog, psihičkog, finansijskog, ali su, kako se čulo na skupu u Novom Sadu, njihovi problemi nedovoljno vidljivi. Žene sa invaliditetom teže prepoznaju rodno zasnovano nasilje, te će njihovo osnaživanje biti jedan od prioritetnih zadataka resornog ministarstva.

Žene sa invaliditetom, se tokom života susreću sa različitim oblicima rodno zasnovanog nasilja -od vređanja i pretnji, fizičkog >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i seksualnog nasilja, mobinga, ekonomskog nasilja, ismevanja do grubih šala. Nasilje doživljavaju od članova porodice, kolega na poslu, poslodavaca, zaposlenih u brojnim institucijama.

"Institucije ne prepoznaju koje to nivoe podrške treba da pruže. Zamislite ženu koja je sa oštećenjem sluha i koja ne može da prijavi nasilje ili žena koja ne vidi, a prepreke su na svakom mogućem koraku, ona ne može da stigne zato što su barijere fizičke, a kada traži pomoć, pitaju je šta ti uopšte očekuješ" navodi Tanja Stojšić Petković predsednica Nacionalne organizacije osoba sa invaliditetom

"Tu su te arhitektonske barijere sa kojima se suočavam svakog dana, evo i danas sam morala da pazim gde bih mogla da siđem i da priđem do ove prostorije. Tu je i diskriminacija, koja je i dan danas nažalost prisutna. Ide na bolje,  ali mi sami moramo da se borimo da to sve bude bolje" kaže Ana Prvulović Zelen stonoteniserka i paraolimpijka.

Na tome treba da se radi tokom čitave godine, a ne samo u 16 dana aktivizma i borbe protiv nasilja nad ženama, poručuju iz resornog Ministarstva.

"To je ono što je naš prioritet i to je ono čime se bavimo i zato smo pre nekoliko godina u naše konkurse kao prioritetnu ciljnu grupu upravo uveli žene sa invaliditetom uz mlade osobe sa invaliditetom" ističe Marija Ristić Markov, šef Odseka u Sektoru za zaštitu osoba sa invaliditetom Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Nacionalna organizacija osoba sa invaliditetom Srbije treću godinu zaredom realizuje program za podizanje samopouzdanja žena sa invaliditetom. Na osnaživanju žena sa invaliditetom, a procenjuje se da ih je u Srbiji više od 200 hiljada, radi se i u okviru Akademije mladih lidera sa invaliditetom, što uliva nadu da će za nekoliko godina veći broj žena nastaviti borbu neumorne aktivistkinje za prava invalida, Gordane Rajkov, o kojoj je premijerno prikazan film "Trag u beskraju".

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Žene sa invaliditetom teže prepoznaju različite vidove nasilja

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 26.Nov.2024, 12:02

Žene sa invaliditetom se tokom života susreću sa različitim oblicima rodno zasnovanog nasilja - od vređanja i pretnji, fizičkog i seksualnog nasilja, mobinga, ekonomskog nasilja, ismevanja - do grubih šala. Nasilje doživljavaju od članova porodice, kolega na poslu, poslodavaca, zaposlenih u...

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.