Izvor: NoviMagazin.rs, 26.Mar.2017, 21:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zašto nam je na istim temperaturama vode i vazduha uvek hladnije u vodi?

Zašto se na 15 stepeni Celzijusovih napolju osećamo prijatno, ali u vodi koja je isto toliko topla, osećamo hladnoću? Ako su vazduh i voda iste temperature, šta pravi razliku u našem doživljaju?

Sve se svodi na način kako vaše telo apsorbuje toplotu.

Sve dok je temperatura u okruženju niža od vaše telesne temperature, ispuštaćete toplotu i obrnuto, piše Curiosity.

Količina toplote koju vaše telo ispušta i koliko brzo zavisi od toga koliko >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << je dobar provodnik u okruženju. Kao što metalna kašika apsorbuje više toplote iz tople supe nego plastična kašika, voda apsorbuje više toplote iz vašeg tela nego vazduh zato što je bolji provodnik.

Toplota napušta vaše telo brže u vodi nego na vazduhu i zato vam je hladnije.

Zašto nam je na 15 stepeni Celzijusovih napolju toplo, a unutra hladno?

Činjenica da vam je na 15 stepeni Celzijusovih unutra hladno, a napolju prijatno, zavisi od toplotnog zračenja.

Napolju, energija iz sunca je konstantno oko vas, bilo da ste direktno na sunčevoj svetlosti ili da se ona filtrira kroz oblake. Unutra nema sunca i konstantan protok vazduha/toplote/ventilacije u zgradi dodaje so na ranu i ubrzava gubitak toplote vašeg tela.

Nastavak na NoviMagazin.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.