
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 20.Okt.2022, 18:54
Zastava Albanije na vratima Hrama Hrista Spasa u Prištini; Petković: Hram je simbol golgote
Zastava Albanije okačena je na vratima Hrama Hrista Spasa u Prištini, javlja RTS.
Kako navodi, zastava je primećena danas, a u tom trenutku nije bilo policije kod hrama.
Hram Hrista Spasa u Prištini, u kojem je zabranjeno bogosluženje, više puta je skrnavljen.
Gradnja Hrama Hrista Spasa počela je 1992. godine, a grubi radovi završeni su 1998. godine.
Nakon postavljanja pozlaćenog krsta na centralnoj kupoli, sukobi na KiM stopirali su dovršetak >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << hrama.
Posleratne albanske vlasti na KiM tvrde da je hram podignut nelegalno i na zemljištu koje navodno ne pripada Srpskoj pravoslavnoj crkvi u Prištini.
Pre nekoliko godina na prostoru oko Hrama Hrista Spasa organizovano je forenzičko ispitivanje terena u potrazi za, kako se sumnjalo, pokopanim Albancima ubijenim tokom sukoba na KiM.
Pretragom više lokacija oko crkve nisu pronađeni nikakvi tragovi ljudskih tela.
Petković: Hram je simbol golgote
Srpski narod na Kosovu i Metohiji svakodnevno je izložen provokacijama, obespravljivanju i nasilju, ali neki od tih napada su postali simbol stradanja našega naroda, a Hram Hrista Spasa u Prištini je svakako jedan od najtužnijih simbola srpske golgote i nesreće, izjavio je direktor kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Petar Petković.
Nakon što je korišćen kao set za snimanje spotova, kao smetlište i javni toalet, kao pano za ispisivanje poruka mržnje prema Srbima, danas je postao i jarbol za albansku zastavu, naveo je Petković u pisanoj izjavi.
On je istakao da Priština na sve načine pokušava da se predstavi kao nekakva oaza mira, a u centru grada se na najbesprizorniji način skrnavi hram Srpske pravoslavne crkve, čime se pljuje u lice čitavom srpskom narodu i dok god se takve stvari budu događale, izlišno je govoriti o bilo kakvom pomirenju, suživotu i građanskom društvu na Kosovu i Metohiji.
Uništavanje tuđih svetih mesta je izraz najvećeg primitivizma i agresije, čemu nas istorija uči na tragičan način, jer tamo gde su gorele i uništavane tuđe bogomolje, nedugo potom su goreli i uništavani oni koji su se u njima molili, ukazao je Petković.
On je naveo da zbog toga zahtevamo i od donosilaca političkih odluka u Prištini i od predstavnika međunarodne zajednice na terenu da ne zatvaraju oči pred ovakvim incidentima, jer oni ne samo da su strašni sami po sebi, već predstavljaju i nagoveštaj još strašnijih zlodela i nesreća.
Ne upirući prstom ni u koga, tražimo samo da se osigura da simboli srpskog postojanja na Kosovu i Metohiji - naše crkve, manastiri i istorijski lokaliteti - budu, ako ne poštovani, onda barem zaštićeni od napada ekstremista i vandala, kazao je Petković.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...