Izvor: Nezavisne Novine, 16.Feb.2018, 09:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Za 10 godina ugašeno 1.000 radnih mjesta u drvoprerađivačkoj industriji

BIHAĆ - Oko hiljadu radnih mjesta ugašeno je u proteklih deset godina u oblasti drvoprerađivačke industrije na području Unsko-sanskog kantona, kaže predsjednik Privredne komore USK Nihad Šušnjar. Prema njegovim riječima, radi se o svojevrsnom paradoksu ako se ima u vidu da je riječ o kantonu koji je najbogatiji šumama u Federaciji BiH.

"Drvna industrija je već prilično na koljenima. Postoje kvalitetne pilane koje zapošljavaju veliki broj ljudi, ali se svake godine >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << po jedna gasi ili su vlasnici nezadovoljni raspodjelom sirovina", kaže Šušnjar.

On je dodao kako se drvoprerađivačka industrija na području USK danas gotovo isključivo svela na rezanje trupaca i proizvodnju polufabrikata, a svega nekolicina privrednih subjekata bavi se finalnom proizvodnjom.

"Dominantno se radi o prerađivačima bukve, s obzirom na to da područje ovog kantona obiluje kvalitetnom bukvom, međutim najveći dio drveta se preradi i izveze kao primarni ili polufinalni proizvod. Imamo svega nekolicinu firmi koje se bave finalnom preradom drveta i proizvodnjom namještaja ili dijelova za namještaj, tako da se nešto malo popravila ta struktura u korist finalne prerade, ali to još nije dovoljno", istakao je Šušnjar.

Nedostatak proizvodnih pogona koji se bave finalnom proizvodnjom drveta objašnjava se velikom potražnjom drvnih sirovina i njihovom visokom cijenom na stranom tržištu.

"Jednostavno, proizvođačima se više isplati takav način proizvodnje. Recimo, proizvodnja namještaja i drugih finalnih proizvoda podrazumijeva ulaganje u kadrove i tehnologiju, što ovdašnji proizvođači izbjegavaju", smatra Šušnjar.

Prema njegovim riječima, takav način proizvodnje vremenom je proizveo disbalans u ponudi i potražnji drvnih sirovina na ovim prostorima.

Haris Mešić, direktor "Unsko-sanskih šuma", kaže kako su ovogodišnje potrebe drvoprerađivača u ovom kantonu za sirovinom veće dva i po puta od količine koju ovo preduzeće može da im isporuči na osnovu godišnjeg plana proizvodnje.

Prema njegovim riječima, oni su svojim planom za ovu godinu predvidjeli eksploataciju i isporuku 50.000 kubika drveta, a ukupne potrebe ovdašnjih drvopreradivača iznose oko 125.000 kubika.

"Kako bi se stimulisala drvoprerađivačka industrija u USK, ove godine će se drvni sortimenti dijeliti po kriterijumima koje protežiraju preduzeća koja se bave finalnom i polufinalnom proizvodnjom", potvrdio je Mešić.

Inače, problem u vezi sa sirovinama nemaju samo drvoprerađivači na području USK, nego svi u BiH. U Banjaluci će naredne sedmice biti održan sastanak predstavnika iz Republike Srpske i Federacije BiH, a na kojem bi trebalo da budu utvrđeni pravci daljeg djelovanja, ali i mjere kojima bi se obezbijedilo sigurno snabdijevanje sirovinom.

Drvoprerađivači iz Republike Srpske smatraju kako bi u cilju zaštite domaće proizvodnje trebalo zabraniti izvoz sirovina, dok su u FBiH mišljenja da izvoz ne treba obustavljati, nego ga opteretiti taksama kako bi se destimulisao.

Nastavak na Nezavisne Novine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.