
Izvor: Studio B, 18.Maj.2014, 12:48 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vučić: U Obrenovcu 12 osoba poginulo zbog poplava
Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je do sada u Obrenovcu pronađeno 12 beživotnih tela, a da je evakuisano više od 4.000 građana ovog naselja.
"Do sada u Obrenovcu je pronađeno 12 beživotnih tela, od čega je jedna osoba preminula prirodnim putem, a 11 se utopilo. Nažalost, procene su takve da će taj broj biti veći", kazao je Vučić novinarima u Obrenovcu.
Premijer je istakao da su izmišljotine da su dve zgrade u naselju pale, ali da je >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << tačno da je jedna kuća urušena. Poručio građanima da su sve kuće i stanovi u Obrenovcu obezbeđeni i da će "skupo koštati sve one koji hoće da plačkaju". Dodao je i da "neće biti milosti", prema onima koji pokušavaju da zarade na nesreći građana tako što poskupljuju cene vode i osnovnih životnih namernica.
Upitan o termoleketrani "Nikola Tesla", gde je pukao nasip, Vučić je kazao da tamo "ima puno problema, ali da TENT ne sme da prestane da radi".
Voda u poplavljenim područjima polako se povlači, a najkritičnija situacija je na reci Savi, zbog čega i dalje preti opasnost Šapcu i Sremskoj Mitrovici, rečeno je na sednici Republičkog štaba za vanredne situacije u Beogradu. Načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić izjavio je da su do sada evakuisane 24.352 osobe, a poplavljeno je 2.260 objekata, dok je ugroženo 1.763 objekata.
"Nije blizu kraj, ali danas imamo mnogo više nade nego juče. Najveća ili jedina velika opasnost preti od reke Save koju moramo da kontrolišemo koliko god je to moguće", rekao je na sednici Štaba premijer Srbije Aleksandar Vučić. On je naložio da se pojačaju džakovi u Šapcu, kao i da se vidi šta još može da se uradi u Sremskoj Rači, gde je u toku evakuacija ljudi.
Premijer je istakao da je najveća katastrofa izbegnuta zahvaljujući dobroj organizaciji, jer je "ono što se desilo, na nivou hiljadugodišnjih voda". "Želim da zahvalim svim ljudima u Srbiji, svim ljudima koji su došli, jer da nismo postavili te džakove danas, pitanje je šta bi ostalo od Šapca i okoline", dodao je Vučić.
Nivo reke Save kod Šapca je 660 santimetara, a taj grad nemoguće je braniti ako nivo reke dostigne 680 santimetara, dok je u Sremskoj Mitrovici reka je dostigla nivo od 844 sanitmetara.
Vučić je kazao da sada predstoji oporavak zemlje, a prvi koraci koji će se preduzeti jesu dezifenkcija terena i zaštita poplavljenih objekata od krađa. "Sve mora da se obezbedi od pljački i krađa. U Ubu su već ukrali školske table", rekao je premijer.
Vučić je naložio da se u ponedeljak sastanu ministri Lazar Krstić, Zorana Mihajlović, Dušan Vujović i Kori Udovički kako bi procenili štetu. On je istakao da svaki dinar koji stigne od humanitarne pomoći treba da bude strogo kontrolisan, kako ne bi došlo do zloupotreba. "Srbija je pokazala svoju snagu u odbrani od poplava, ali i na međunarodnom planu. Srbija nikada neće zaboraviti pruženu pomoć", poručio je premijer.
Najavio je da će doći velika finansijska pomoć iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, i podsetio da su Srbiji do sada pomogle sve zemlje u regionu, Austrija, Mađarska, Nemačka, SAD, Rusija, Izrael.
Šteta do poplave u Rudarskom basenu "Kolubara", najvećem ugljenokopu u Srbiji, procenjena je na najmanje 100 miliona evra, izjavio je premijer Srbije Aleksandar Vučić.
On je na sednici Republičkog štaba za vanredne situacije u Beogradu rekao da je odbranom na Savi kod Termoeletkrane "Nikola Tesla" u Obrenovcu izbegnuta šteta između 500 i 600 miliona evra koja bi nastala gašenjem agregata. "Zahvaljujući slovenačkim pumpama i neverovatnim naporima ljudi, uspeli smo da odbranimo TENT, što bi građane koštalo oko 600 miliona evra", rekao je Vučić.
On je rekao da je sada neophodno raditi na osposobljavanju kopova RB "Kolubara" da Srbija ne bi morala da uvozi struju. "Na dnevnom nivou bi nas to koštalo od 500.000 do milion evra, ako ne budemo mogli da dovozimo ugalj (iz RB Kolubara) do TENT-a", rekao je Vučić.
Iz tog ugljenokopa snabdeva se TENT koji prizvodi oko 50 odsto struje za tržište Srbije, a tamnavski kopovi na kojima se proizvodi dve trećine uglja u RB Kolubara, poplavljeni su. Vučić je rekao da je Srbija kupovala struju po niskoj ceni jer su pomagale Republika Srpska i Crna Gora, ali da je bilo domaćih trgovaca koji su cenu nudili po dva ili tri puta višoj ceni želeći da zarade na nesreći naroda.
Premijer je rekao da su trgovci nudili struju po ceni od 80 evra za megavat sat u trenutku kada je Srbija kupovala po 35 i 36 evra po megavat satu od Republike Srpske i Crne Gore. Vučić je istakao i da u Srbiji nije bilo restrikcija struje i da je obezbeđeno napajanje električnom energijom.
Ministar rudarstva i energetke Aleksandar Antić rekao je da je bez struje oko 7.700 domaćinstava, a osim toga i Obrenovac koji je pod vodom. Prema njegovim rečima, struje sada ima u već delu Lazarevc, Loznice i Uba.
Antić je rekao da je u "Kostolcu" i dalje kritično zbog reke Mlave, koja je prelila postavljeni nasip. "Najveći deo problema je saniran, deo vode smo zaustavili, a sada pravi i drugi nasip. Uvereni smo da neće ići prema termoelektrani", kazao je Antić i dodao da opasnost preti rudniku u Kostolcu koji je odsečen od kopova.
Piroritet je da se da zaštiti TENT, ocenio je on i dodao je postoji mogućnost da se danas aktivira TENT A. Prema njegovim rečima, danas bi u trafostanicu u Obrenovcu trebalo da se vrate evakuisani radnici, kako bi proradio TENT A. Prema njegovim rečima, za "nulta štetu" na TENT-u A ostalo još 61 santimetar, dok je za TENT B ostalo još 78 santimetara. "Ukoliko bi se dostigao taj nivo, to bi bila katastrofa", kazao je Antić.
Vučić: Najveća opasnost je reka Sava
Izvor: Beta, 18.Maj.2014
BEOGRAD, 18. maja 2014. (Beta) - Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u nedelju da je najveća opasnost reka Sava koja mora da se kontroliše koliko god je moguće..."Najveća ili jedina velika opasnost preti od reke Save koju moramo da kontrolišemo koliko god je to moguće", kazao je Vučić...