Izvor: B92, 26.Avg.2015, 13:13 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vojska "hamerima" čuva Bugarsku od apokalipse
Bugarski vojnici i oklopna vozila od jutros su prisutni na graničnim prelazima prema Makedoniji kako bi sprečili eventualno prelivanja izbegličke krize.
Na graničnom prelazu Deve- Bair- Đueševo raspoređeno je više desetina naoružanih bugarskih vojnika u borbenim vozilima "hamer", a postavljene su i metalne prepreke za zaustavljanje vozila.
Bugarski mediji izveštavaju da vojnih vozila ima i na graničnim prelazima Stanke Lisičkovo -D elčevo i Zlatarevo-Petrič.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
Bugarska vicepremijerka i ministarka za unutrašnje poslove Rumena Bočvarova juče je izjavila da je Sofija pripremila tri scenarija za eventualni novi talas izbeglica.
"Najapokaliptičnija varijanta je da bude priliv migranata kao u Makedoniji. Ipak smatramo da je opasnost da se tako nešto desi u Bugarskoj jako mala pošto su bugarske granice dobro čuvane", izjavila je Bočvarova.
Kao dodatna mera sada je uključena i vojska koja je raspoređena na graničnim prelazima prma Grčkoj i Makedoniji.
Po njenim rečima, migranti čiji je cilj zapadna Evropa ne prolaze često preko Bugarske pošto nisu sigurni da brzo i sigurno mogu da dođu do željene destinacije.
Bočvarova kaže da izbeglicama ne može da ograniči pravo da dođu u Bugarsku, ali da oni moraju da budu registrovani pošto postoji opasnost da je deo njih učestvovao u borbenim dejstvima na Bliskom istoku ili da su teroristi.



