Veće akcize (ne)utiču na cenu benzina

Izvor: Radio 021, 12.Dec.2015, 23:28   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Veće akcize (ne)utiču na cenu benzina

Od Nove godine biće povećane akcize na naftne derivate, međutim, gorivo na pumpama ne mora da poskupi jer cene sirove nafte na svetskom tržištu svakodnevno padaju.

Kako saznaje RTS, naftne kompanije neće 1. januara zbog toga dizati cene već, kako kažu, za sada prate situaciju. Najmanje povećanje akcize biće za tečni naftni gas - jedan dinar po kilogramu, na litar benzina biće još dva i po dinara, a dizela četiri dinara.

Naftne kompanije, iako obrazlažu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << da imaju i dodatne troškove: naknade za obavezne rezerve, obeležavanje i nadzor kvaliteta goriva i prate kurs dolara, nemaju opravdanja da zbog većih akciza dižu cene na pumpama. "Sve to utiče na cenu goriva tako da nije samo akciza ono što podiže cenu. Srećna okolnost je da smo sada u periodu pada cena sirove nafte pa samim tim i kotacije benzina i dizela. Tako da verovatno neće to povećanje akciza u toj meri uticati i na skok maloprodajnih cena", kaže Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije.

Iako je od letos gorivo jeftinije oko 13 dinara po litru, Srbija je po cenama u regionu i dalje na sredini lestvice. Ova godina biće zabeležena kao godina povećne potrošnje goriva, svakako zbog povoljnijih cena. Prostora za pojeftinjenje još ima. U Austriji je litar dizela sada ispod evra. Kod nas litar dizela košta dest evrocenti više i tri puta se više prodaje nego ostalo gorivo.

Vožnja na gas je sve manje isplativa i već treću godinu zaredom potrošnja tog goriva pada 10 odsto godišnje. "Sve ovo dovodi do toga da industrijski potrošači i ljudi koji voze na TNG  prelaze na alternative. Ukoliko država ne prepozna ekološki aspekt ovog goriva sigurno će se ova grana urušiti. A apsurdno je da imamo povećanje potrošnje evrodizela koji je mnogo veći zagađivač okoline i životne sredine nego nafni tečni gas", kaže Dušan Španović iz "Eurogasa" Subotica.

Na svetskim berzama barel sirove nafte je za godinu i po pojeftinio čak 60 odsto. Ipak, OPEK - zemlje članice izvoznice nafte ne smanjuju proizvodnju. Prognoze ukazuju na to da će iduće godine sirova nafta zadržati cenu oko četrdeset dolara, što je najniži nivo u poslednjih osam godina.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.