Vaspitni tajmaut - nije štetan za decu

Izvor: B92, 16.Sep.2019, 19:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vaspitni "tajmaut" - nije štetan za decu

Ukoliko se koristi na odgovarajući način, može imati učinka u rešavanju problematičnog ponašanja, tvrde američki stručnjaci.

Korišćenje "tajmauta" u vaspitanju dece neće narušiti vaš odnos s njima.

Uprkos kritikama ovakvog načina vaspitavanja, anksioznost kod dece nije porasla, niti se njihovo agresivno ponašanje pogoršalo, pokazalo je osmogodišnje istraživanje porodice.

Britanski psiholog kaže da je ključ u tome kao se ova tehnika koristi, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << jer ne reguju sva deca isto na autoritarni oblik discipline.

Studija sprovedena na univerzitetu Mičigen, pratila je 1.400 porodica i njihove roditeljske strategije u različitim periodima, kada su deca mala tri, pet i deset godina.

Naučnici su pratili dečiju pozitivnost i negativnost dece prema roditeljima, kao i njihovo mentalno zdravlje i socijalne veštine, koristeći igre.

Kada su deca imala tri godine, trećina roditelja je davala deci "tajmaut" ili bi im rekli da sede mirno u ćošku.

Istraživanje nije otkrilo razlike u nivoima depresije i anksioznosti od deca čiji roditelji nisu koristili "tajmaut".

Suprotno tome, roditelji koji su koristili fizičku kaznu, rekli su da su deca postala agresivnija.

Roditelji koji su bili depresivni rekli su da su i njihova deca imala simptome anksioznosti i depresije, kao i da su bila agresivna.

Ipak, pošto je studija svedena samo na posmatranje, ne može se reći da je ovaj način vaspitanja direktno odgovoran za detetovo ponašanje kasnije.

Doktorka Rejčel Najt, dečija psihološkinja i autor studije na univerzitetu u Mičigenu kaže da roditelji često postavljaju sebi pitanje da li rade pravu stvar za svoju decu.

"Nažalost, prvo mesto na kome roditelji traže odgovor je internet, društvene mreže ili prijatelji, ne medicinski radnici, posebno jer odgovori koji dobiju su često netačni ili neprovereni", kaže Najt.

Dodala je da postoji mnogo istraživanja o tome kako tajmaut tehnika može da utiče na problematično ponašanje, ukoliko se koristi na pravi način.

"To je roditeljska strategija koja je često pogrešno shvaćena i koja se zloupotrebljava".

Doktorka Najt kaže da je od ovoga sastavljen "tajmaut".

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Vaspitni "tajmaut" - nije štetan za decu

Izvor: Radio 021, 16.Sep.2019

Ukoliko se koristi na odgovarajući način, može imati učinka u rešavanju problematičnog ponašanja, tvrde američki stručnjaci...Getty ImagesNa isti način se ponašajte i kod kuće..Korišćenje „tajmauta" u vaspitanju dece neće narušiti vaš odnos s njima...Uprkos kritikama ovakvog načina...

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.