
Izvor: RTS, 21.Nov.2018, 21:36 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Unaprediti političke i druge odnose sa Lesotom"
Predsednica Vlade Ana Brnabić razgovarala je sa ministrom spoljnih poslova i međunarodne saradnje Lesota Lesegom Makgotijem o osnaživanju političkog dijaloga između dveju država. Sa ministrom Makgotijem sastao se i ministar odbrane Aleksandar Vulin.
Ana Brnabić je izrazila zahvalnost zbog odluke Lesota da revidira stav po pitanju priznanja samoproglašene nezavisnosti KiM i time pruži podršku teritorijalnoj >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << celovitosti Srbije.
Premijerka je istakla da je Srbija zainteresovana za unapređenje saradnje u svim oblastima, naročito poljoprivredi, obrazovanju i kulturi, saopštila je vladina Kancelarija za saradnju sa medijima.
Dodala je da je zaključivanje sporazuma u tim oblastima dodatno ojačalo odnose dve zemlje.
Sagovornici su se složili da bi realizacija programa "Svet u Srbiji", kojim bi se obezbedile stipendije za studente iz Lesota koji bi studirali u Srbiji, bila dobar podsticaj za dalji razvoj saradnje.
Predsednica Vlade je izrazila nadu da će uskoro doći i do realizacije posete predsednika Vlade Kraljevine Lesoto Beogradu.
Sa ministrom spoljnih poslova Lesota sastao se i ministar odbrane Aleksandar Vulin koji je tom prilikom zahvalio ministru Makgotiju na naporima Kraljevine Lesoto i njegovom ličnom doprinosu u procesu donošenja odluke Vlade Kraljevine Lesoto da povuče priznanje tzv. Kosova kao nezavisne države, kao i na glasanju protiv nedavnih pokušaja prištinskih vlasti da se tzv. Kosovo učlani u Interpol.
Tokom sastanka, Vulin je podvukao da je Republika Srbija opredeljena za iznalaženje kompromisnog rešenja i čini sve da ne dođe do najavljene transformacije kosovskih snaga bezbednosti u tzv. Vojsku Kosova, što Srbija smatra flagrantnim kršenjem Rezolucije SB UN 1244 i Vojnotehničkog sporazuma iz Kumanova.
Imajući u vidu da Republika Srbija i Kraljevina Lesoto nemaju uspostavljenu saradnju u oblasti odbrane, deo današnjeg sastanka posvećen je i mogućnostima za ostvarivanje i razvoj bilateralne vojne saradnje između dve zemlje, kao i za zaključivanje sporazuma u oblasti odbrane.
Brnabić: Unaprediti političke i druge odnose sa Lesotom
Izvor: Blic, 21.Nov.2018
Predsednica Vlade Ana Brnabić razgovarala je danas sa ministrom inostranih poslova i međunarodne saradnje Lesota Lesegom Makgotijem o osnaživanju političkog dijaloga između dveju država.