U Potročarima sahranjeno još 136 srebreničkih žrta

Izvor: Akter, 11.Jul.2015, 15:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U Potročarima sahranjeno još 136 srebreničkih žrta

U Potočarima je dana održana komemoracija povodom 20. godišnjice zločina u Srebrenici, kojoj je prisustvovalo preko 50 hiljada ljudi i više od 80 delegacija iz inostranstva

Danas je sahranjeno još 136 žrtava genocida iz 1995. Tako je sada ukupno u Memorijalnom centru u Potočarima kod Srebrenice, sahranjeno je 6.377 identifikovanih ljudi.

Na komemoraciji, su govorili mnogi zvaničnici.

Bivši američki predsednik Bil Klinton, šef desetočlane državne >> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << delegacije SAD, izrazio je zahvalnost "svima koji su radili na tome da se zaustavi rat u BiH i izradi mir".

"Nakon 20 godina BiH je i dalje mirna zemlja i blizu članstva u EU, učesnica je mirovnih trupa u Afganistanu i drugim zemljama”, rekao je Klinton.

Poručio je da se ne sme dopustiti da "spomenik nevino ubijenim dečacima i muškarcima u Potočarima bude uspomena, već sveto mesto” i pozvao sve da ne diksriminišu druge po veri, rasi i naciji, već da jedino cene čovečnost.

Predsednica Hrvatske, Kolinda Grabar Kitoarović kazala je da se poklanja nevinim žrtvama "koje nas trajno opominju šta se dešava kada zakažu međunarodni mehanizmi".

Hrvatska predsednica je izrazila uverenje da je moguć proces pomirenja u regionu koji će biti zasnovan na istini i saosećanju suseda.

Predsednik Slovenije, Borut Pahor obratio se prisutnima u Potočarima pozivom na "oproštaj i pomirenje".

"Taj zadatak je beskonačno težak, oproštaj i pomirenje zahtevaju jako puno hrabrosti i poverenja. Po mom mišljenju, to je jedini put za bolju i sigurniju budućnost",rekao je Pahor.

Zaključio je da se "treba da ubrza put BiH ka evrointegracijama jer bez evropske perspektive rizikujemo da se Srebrenica ponovi".

Zamenik generalnog sekretara UN, Jan Eliason kazao je danas u Srebrenici da je tu 1995. godine počinjen "neopisivi pokolj" izrazivši solidarnost i saosećanje sa žrtvama i u ime generalnog sekretara UN-a Ban Ki-Muna.

Eliason je rekao da se u Srebrenici dogodila "neizbrisiva tragedija".

Istakao je da je istina da UN i međunarodna zajednica nisu uspeli da zaštite žrtve i dodao: "To će nas zauvek mučiti. To nas je protreslo iz temelja i na mogo načina je uticalo na rad naše organizacije".

On je ukazao da e Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju u Hagu pokazao "da je doba nekažnjivosti prošlo".

Glavni tužilac haškog Tribunala, Serž Bramerc kazao je da zločin u Srebrenici "nije bio spontana operacija, već genocid koji je bio rezultat namernog plana smišljenog na najvišem nivou".

"Ovo su činjenice koje smo više puta dokazali. Negiranje genocida predstavlja nepoštovanje suda i uvreda je za žrtve", izjavio je Bramerc na komemoraciji u Memorijalnom centru u Potočarima.

Bramerc je poručio da je regionalna saradnja od ključne važnosti kako bi se uhapsili svi odgovorni za ratne zločine.

Predsednik haškog Tribunala, Teodor Meron (Theodor Meron) rekao je da zakon "ne sme oklevati da se zločin nazove pravim imenom i da su snage bosanskih Srba počinile genocid nad bosanskim muslimanima".

"To je zločin protiv celog čovečanstva. Težina genocida ogleda se u strogim zahtevima koji se moraju zadovoljiti pre nego što se donese osuđujuća presuda", rekao je Meron i dodao da su muškarci u Srebrenici ubijani "metodično i isključivo na osnovu identiteta".

Nastavak na Akter...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Ukopane žrtve genocida u Srebrenici

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 11.Jul.2015

U Memorijalnom centru Potočari u Srebrenici obilježana je 20. godišnjica genocida i ukopano 136 žrtava. Dženazi je prisustvovalo više desetina hiljada ljudi.

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Memorijalni centar Potočari nakon kolektivne dženaze

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 11.Jul.2015

U subotu je u Memorijalnom centru Potočari obavljena kolektivna dženaza za 136 srebreničkih Bošnjaka, ubijenih u genocidu jula 1995. godine. Procjenjuje se da je bilo više od 50.000 ljudi. Nekoliko sati poslije komemoracije i ukopa tek poneki posjetilac Memorijalnog centra. Brojne novinarske ekipe...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Akter. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Akter. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.