
Izvor: N1 televizija, 03.Maj.2018, 18:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Trivan: Nadamo se da otrov iz BiH neće doći Savom u Srbiju
Ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan rekao je u Kraljevu da se nada da otrov koji se izlio iz deponije Fabrike sode kod Lukavca, u BIH, neće rekama Bosnom i Savom stići do Srbije, ali da se razmatra i "najgori scenario".
Otrovna tečnost koja se prošle nedelje izlila iz deponije kod Lukavca, nedaleko od Tuzle, ulila se u utorak u reku Bosnu kod Doboja, izazvavši pomor ribe.
"Imajući u vidu veličinu reka Bosne i Save, pitanje je da li će to doći do >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << nas, ali mi razmatramo najgori scenario ukoliko se to dogodi", kazao je Trivan u Kraljevu gde je prisustvovao javnoj raspravi o Nacrtu zakona o klimatskim promenama.
"Merenja naše merne stanice Jamena u blizini Šapca pokazuju uobičajen kvalitet vode, a danas ćemo vanredno pratiti kvalitet Save i ukoliko se zabeleži bilo kakva promena, prvo će javnosti biti informisana o tome", rekao je ministar.
Naveo je da će u slučaju zagađenja sve nadležne institucije preduzeti mere u skladu sa zakonom, uključujući upozorenje da se u tom slučaju ne koriste bunari za vodosnabdevanje.
"Mi očekujemo da taj talas sa zagađenom vodom, po proceni stručnjaka, eventualno do nas dođe za nekoliko dana, ali već od danas je redovno praćenje kvaliteta vode. Ne očekujemo da će biti većih zagađanja, ali moramo biti spremni za taj najgori scenario, i mi smo spremni", rekao je Trivan.
Povodom kazni zbog odlaganja opasnog otpada, kazao je da je Ministarsvo "bilo uporno" i da je "količina opasnog otpada zakopanog u zemljište, prilična".
"Mi se dugo bavimo zaštitom životne sredine i sasvim je jasno da je u ovih trideset godina količina opasnog otpada uskladištenog, zakopanog u naše zemljište, prilična. Da li je tako ili ne, pokazaće istrage. Nismo slučajno odabrali Bezbednosno informativnu agenciju da sa njom radimo ovaj zajednički posao, zbog temeljitosti istrage i načina na koji oni tome pristupaju", rekao je Trivan.
Istakao je da je za otkrivanje opasnog otpada neophodna pomoć građana i medija.
Komentarišući vađenje šljunka i peska iz rečnih korita, što je u nadležnosti Srbijavoda i Srbijašuma, Trivan je rekao da se to "mora staviti pod kontrolu" jer se"dramatično menjaju oblici korita reka što menja njihove tokove i otvara pitanje i objekata građenih na obalama".
Dodao je da bi trebalo preispitati način oporezivanja te vrste posla, jer su šljunak i pesak neobnovljivi resursi.
"Prvo je pitanje kolike su takse i naknade, drugo ko meri i ko određuje koliko je toga izvađeno, a zatim gde ide taj novac koji, ako bismo uložili u zaštitu od bujica i erozija, ne bismo imali ovakve štete koje smo imali u poplavama, a priča o klimatskim promenama jeste zapravo priča o tome", ocenio je ministar za zaštitu životne sredine.