Teško do prevremene penzije

Izvor: RTS, 30.Jul.2014, 00:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Teško do prevremene penzije

Zakoni o radu i o penzijskom i invalidskom osiguranju stupili na snagu, što znači da će i muškarci i žene ići u penziju sa 65 godina života i 40 godina radnog staža. Tu granicu žene će postepeno dostići za 18 godina.

Ono u čemu će već od 1. januara sledeće godine biti isti jesu penali za prevremenu starosnu penziju – trajno umanjenje primanja ako ste radno mesto napustili pre 65. godine.

Država je zaposlenima nametnula dilemu – ili će raditi koliko >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << zakon kaže ili će do kraja života primati manju penziju. Za zakonodavce je računica prosta – više novca u budžetu. Za buduće penzionere teško pitanje: kako da provedu starost ako se, ionako niske penzije, umanje za, na primer, 20 odsto.

Upravo toliko manje para će sledeće godine leći na račun penzionerke koja je radno mesto napustila sa 54,4 godine i ima 36,4 godine radnog staža. I muškarca koji je na pragu 60. i ima 40 godina staža.

"Politika ove države će i ubuduće biti da se ne nagrađuje prevremeni odlazak u penziju. Jednostavno više nije moguće izdržavati veći broj penzionera sa ovim brojem zaposlenih", kaže Aleksandar Vulin, ministar rada, zapošljavanja i socijalne politike.

"Država je odlučila da vam se ne isplati da odete ranije u penziju nego da radite koliko možete", navodi Vulin.

Krah penzijskog sistema godinama je pretnja i za Evropu i za region. Zato je većina država i primenila kazne za prevremenu penziju. Od Crne Gore i Slovenije, preko Mađarske i Slovačke do Litvanije – kazneni poeni su od četiri do šest odsto.

Srbija je od danas na donjoj granici. Stručnjaci takav sistem plastično objašnjavaju na primeru privatnog penzionog fonda. Ako dva građanina za 40 godina uplate 40.000 evra, imaju izbor: ili da 10 godina primaju 400 evra ili 20 godina 200 evra.

"To je cilj poslednje reforme, da se građanima stavi ta mogućnost – ili da primaju manju penziju duže ili veću penziju kraće, a ne da oni koji se prevremeno penzionišu i dalje primaju veću penziju", kaže Nikola Altiparmakov iz Fiskalnog saveta.

A ko radi duže, dobiće i neku vrstu nagrade. Ubuduće će se svaka godina preko 40 provedenih na poslu plaćati u celosti, a ne pola kao do sada. Naizgled jednostavna računica brine mnoge koji su mislili da su na korak od penzije.

Srbija je sada na tragu evropske zakonodavne prakse, a da li je tako i kada je reč o životnom standardu i životnom veku?

"U Srbiji je mnogo nezaposlenih i dugo se čeka na posao. U Srbiji u odnosu na sve zemlje i regiona i na zapadu, očekivani životni vek je kraći, tako da ćemo zapravo imati i imamo situaciju da u proseku u Srbiji ljudi najkraće uživaju u penziji, a sada će im i ta penzija biti umanjena", kaže sociolog Vladimir Vuletić.

Ako radite pet godina manje, umesto prosečne penzije od oko 24.000, primaćete za oko pet hiljada dinara manje. To će, kad se sabere, procenjuju stručnjaci, za pet do 10 godina, državi doneti uštedu od oko 40 milijardi dinara.
Pogledaj vesti o: Penzija

Nastavak na RTS...






Povezane vesti

NOVI ZAKON Kada možete u penziju

Izvor: Blic, 30.Jul.2014

Više nema potrebe da se dokupljuje radni staž. Penziju će po novom dobiti svako ko ispuni starosni uslov i ima minimum 15 godina staža. Kliknuti (+) za uvećanje..Izmene Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju stupaju na snagu danas, a odredbe koje se odnose na godine živote ili radnog staža...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.