Izvor: B92, 10.Jun.2001, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

TEMA B 92: VRACANJE KONFISKOVANE IMOVINE

Da li ce imovina konfiskovana posle drugog svetskog rata biti vracena vlasnicima, i da li ce eventualno usvajanje Zakona o privatizaciji, koji je na dnevnom redu sednice Skupstine Srbije u ponedeljak, prolongirati ovaj proces?

Ne postoje precizni podaci o tome kolika je ukupna vrednost privatne imovine, koju je komunisticka vlast konfiskovala posle Drugog svetskog rata. Medjutim, sasvim precizno sve izborne kampanje, u poslednjih deset godina, sadrzavale su obecanja o postenom >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << vracanju imovine vlasnicima. Osim nekoliko vracenih, zaparlozenih njiva, tesko da bilo koji predratni vlasnik, danas uziva u porodicnoj kuci - na primer - na Dedinju, ili da pravi pivo u nekoj od - sada- drzavnih pivara.

U Ligi za zastitu privatne svojine tvrde da ni aktuelna vlast, uprkos obecanjima, nema mnogo sluha za materijalno i moralno obestecenje - takozvanu restituciju. Ovo Udruzenje uputilo je apel poslanicima Skupstine Srbije da obustave privatizovanje oduzete imovine po svim osnovama, sve do donosenja zakona kojim se uredjuju pitanja vezana za vracanje materijalnih dobara. 'Zakon o privatizaciji treba doneti tek posto ispravimo nepravdu. Ne moze drzava privatizovati ono sto joj - u osnovi - ne pripada', kaze predsednik Lige za zastitu privatne imovine Slavenko Grgurevic. 'Ne zaboravite da je u Srbiji i Rusiji, gde jos nije sprovedena restitucija, najveca nelegalna konkurencija, najveci procenat kriminala i mafije, i to je najteze po tranzicione procese u ove dve zemlje', rekao je Grgurevic za B92.

Prema podacima Lige, u Kraljevini Jugoslaviji je vise od 90 odsto svojine, bilo u privatnim rukama. Posle Drugog rata, samo je SPC je oduzeto oko 70 000 hektara na podrucju bivse Jugoslavije. 'Vrednost gradjevinskog zemljista na podrucju Srbije iznosi preko 60 milijardi maraka. Vrednost legata koji pripadaju Beogradskom univerzitetu 1941. godine iznosila je 65 miliona ondasnjih dinara. Kao poredjenje mogu da dodam da je jedna kuca u Beogradu vredela izmedju 50 i 80 hiljada dinara. Malo poznat javnostijei podatak da je Narodna banka bila privilegovano drustvo i da je 94% banke bilo u rukama privatnika,odnosno, akcijskog kapitala', rekao je Slavenko Grgurevic za B92.

O primeru porodice Pavlovic, govori jedan od potomaka i naslednika, Darko Pavlovic.

"Moja majka, moja sestra i ja, sa svojim porodicama smo naslednici 39 ha zemlje poljoprivrednog dobra Godomin i tri poslovne prostorije u Beogradu. O vrednosti je malo neprecizno govoriti, bolje je govoriti o naturalnim pokazateljima. Imovina je oduzeta 31. januara 1946.godine, a zapisnik je napravljen 15 dana kasnije. Moji su izbaceni sutradan po donosenju resenja o oduzimanju zemlje, a ja sam imao 13 dana starosti. Nije im bilo dozvoljeno ni da uzmu pripremljenu zimnic', prica Pavlovic za B92. Pokret Otpor sakupio je oko 300 dosijea koji svedoce o nepravednom oduzimanju imovine gradjanima Srbije po osnovu zakona donetih od 1945. godine do danas. Kako nam je rekla koordinator ove akcije, Jelena Homen cilj prikupljanja podataka je donosenje zakona o rehabilitaciji - nepravedno osudjenih lica - od Drugog rata - kao i zakona o povratku konfiskovane, nacionalizovane ili eksproprisane imovine. 'Dosijei koje smo prikupili svedoce da komunisticka vlast nije postovala cak ni sopstvene zakone', kaze Jelena Homen.

Uprkos obecanjima koje su predstavnici OTPORA dobili u ministarstvu pravde da ce se ubuduce ozbiljnije raditi na procesu restitucije i rehabilitacije, Slavenko Grgurevic ocenjuje da vlasti ipak nisu u potpunosti spremne za ovaj veliki posao. 'Znam da ministarstvo prvade ima nacrt zakona o restituciji, ali to nije dovoljno', objasnjava Grgurevic. 'To je razlog sto smo mi zainteresovani i iscekujemo zasedanje parlamenta Republike Srbije. Ovakav kakav jeste, Zakon o privatizaciji, ukoliko ne bude dopunjen nekim clanom koji ide u prilog onemogucavanju prodaje imovine oduzetog porekla, bar dok ne bude donet Zakon o restituciji, imace kontraproduktivni efekt potranzicione efekte u Srbiji', kaze Slavenko Grgurevic za B92. Govoreci o predlogu Zakona o privatizaciji, Darko Pavlovic, jedan od ostecenih naslednika naglasava da je u tom aktu, istini za volju, pomenuta oduzeta imovina, ali ne - na nacin koji sustinski resava problem. 'Nemam nista protiv da se privatizujeCentar &Sava', CK, Hotel &Metropol', ono stoje ova drzava izgraila od '45. godine', rekao je Pavlovic.

Predsednik Lige za zastitu privatne svojine, Slavenko Grgurevic predlaze da u ovom poslu sledimo primere Ceske, Madjarske i Poljske, koje su prvo vratile svu nepravedno oduzetu imovinu, a tek zatim izvrsile proces privatizacije. Svi nasi sagovornici napominju da bi nereseno pitanje privatne svojine moglo da bude kljucna prepreka u procesu stranih investicija i ulaganja.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.