Izvor: TvojPortal.com, 07.Maj.2011, 20:56 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Svi hoće da prekrste Gorance
Bilo ih je 20.000, a danas upola manje, stočarstvo je gotovo uništeno, fabrike ne rade. – Neki od mladih Goranaca koji su otišli u svet postali su žrtve ekstremističkih grupa. "Gde god da si – za Đurđevdan na Gori da si!” Ovako se vekovima, svuda po svetu, pozdravljaju Goranci sa Šar-planine, podstičući sebe na čuvanje korena i povratak zavičaju.
Goranci slave Đurđevdan
Ova tri majska đurđevdanska dana sa svih strana dolaze u svoju župu da se >> Pročitaj celu vest na sajtu TvojPortal.com << vide i da budu viđeni, da možda ugovore neku svadbu i da osete kako stari kraj miriše.
Vekovima izolovan, danas rascepkan sa čak tri granice, politički podeljen i posvađan, na visokim planinama živi najmanji autentični balkanski entitet. Ova mala zajednica je jedina balkanska etnička posebnost, koja osnove svog identiteta nije zasnovala na sukobu. Oni su retko posezali za silom čak i u vremenima kad su se morali braniti; nikada nisu bili zatvoreni, iako su način i mesto življenja idealni za izolaciju i pružanje svake vrste otpora. Nastavak ovde.
Albancisrbigorancigora










