Svečano u crkvi Svetog Nikole u Prištini

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 19.Dec.2019, 16:34   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Svečano u crkvi Svetog Nikole u Prištini

Sveti Nikola, slava crkve u Prištini, obeležena je danas u ovom gradu svečano i uz prisustvo prištinskih, ali i Srba iz okolnih sredina.

Nekolicina prištinskih Srba koji žive u gradu, ali i pedesetak onih koji su bili primorani da ga napuste, kao i meštana iz okolnih srpskih sredina, tradicionalno za Nikoljdan, okupili su se u prištinskoj crkvi, prenosi Kosovo onlajn.

Za njenu gradnju su davne 1830. godine dozvolu od turskog sultana izmolili ugledni prištinski >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Srbi i dobili je pod uslovom da ne bude veća od bilo koje muslimanske kuće u okruženju i da zvona sa nje ne remete javni red i mir.

Zvona prištinske crkve, sa zvonare koja je mnogo godina kasnije dozidana, zvonila su za oslobođenje od Turaka, a potom za svaki dobar dan, nedeljom ali i za slučaj smrti. Utihnula su juna 1999. i 17. marta 2004. godine da bi se po obnavljanju crkve, posle 2008. ponovo oglasila i pozivala vernike na molitvu.

Tako je bilo i danas na dan Svetog Nikole, zaštitnika putnika, sirotinje i dece, u čiju čast je crkva u ovom gradu i podignuta.

Ako nam ne daju da s mirom živimo u svom gradu i na svom kućnom pragu pravo da dolazimo i obilazimo svoje svetinje kraj kojih smo ponikli, niko nam ne može oduzeti, govore danas Srbi iz Prištine.

„Dve ulice odavde sam rođen, ovde sam kršten u ovoj crkvi. Pomešani su osećaji u stvari, radosti što smo opet ovde i što ova svetinja živi i taj osećaj sete kako je to nekada bila i kako je ova crkva bila puna naših ljudi i kako se živelo u to vreme pre rate i pre svega ovoga što nas je zadesilo na ovim prostorima“, kaže Bratislav Đedović iz Prištine.

Radmila Todić Vulićević sada živi u Nišu. Redovno za Nikoljdan dolazi u rodni grad u kome je njena porodica među brojnim srpskim, albanskim i turskim važila za uglednu esnafsku familiju.

„Ovde pokazujemo da trajemo da stoički podnosimo sve što nas je snašlo u životu u ovih 20 godina, da da smo opet tu i da zahvalimo Bogu, da proslavimo Svetog Nikolu koji nas okuplja svake godine i jednostavno podsetim se svih onih dana. U jednom danu prelistamo život, od svih onih trenutaka kada smo se ovde venčavali, krštavali decu, kada smo bili kumovi, kada smo donosili slavske kolače“, kaže Todić Vulićević.

Uzimanjem dela slavskog kolača Milena Todorović iz Gračanice preuzela je dužnost domaćina slave za narednu godinu.

„Poseban je dan, posebno je mesto, a naročito je posebno zbog mene, jer sam uzela kolač za narednu godinu i da Bog da zdravlja i sreće da se ovde isto okupimo i da opravdamo ovu moju ulogu“, rekla je Todorovićeva.

Iguman Fotije iz manastira Devine Vode kod Zubinog Potoka služio je u Prištini svetu liturgiju.

„Neka vam je oci, koji služite ovde, srećno i blagosloveno. Srećan i blagosloven ovaj današnji praznik i uvek sa vama da se zajedno okupljamo i da slavimo, a vi da ulivate nadu i duhovni preporod da svi zajedno sa vama, odavde, dostignemo do carstva Božjeg“, rekao je na kraju besede otac Fotije.

Crkva Svetog Nikole u Prištini nalazi se u starom istorijskom delu grada na uzvišenom mestu nekadašnje Varoš-mahale, koju su nastanjivalii isključivo hrišćani.

U pogromu 17. marta 2004. godine, albanski ekstremisti su napali crkvu, spalili je i srušili kupolu. Vredan ikonostas koga su vešte ruke debarskih majstora urezbarile u orahovom drvetu, tada je poptuno izgoreo u vatrenoj stihiji. Stradali su u parohijski dom i kompletna crkvena arhiva i dokumentacija, a UNMIK policija i KFOR uspeli su da spasu prištinskog paroha Miroslava Popadića od sigurne smrti.

U periodu 2005. do 2008. godie crkva je spolja i iznutra restaurirana i konzervirana, porta sređena i ponovo stavljena u funkciju.
Pogledaj vesti o: Slava Sveti Nikola

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Sveti Nikola obeležen u Prištini

Izvor: RTS, 19.Dec.2019

Sveti Nikola, slava crkve u Prištini, obeležena je u ovom gradu svečano i uz prisustvo prištinskih, ali i Srba iz okolnih sredina. . Nekolicina prištinskih Srba koji žive u gradu, ali i pedesetak onih koji su bili primorani...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.