Suđenje za ubistvo Ćuruvije: U spise vraćeni odbijeni dokazi

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 22.Nov.2018, 14:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Suđenje za ubistvo Ćuruvije: U spise vraćeni odbijeni dokazi

Suđenje četvorici nekadašnjih pripadnika Državne bezbednosti optuženim za učešće u ubistvu vlasnika "Dnevnog telegrafa" Slavka Ćuruvije u aprilu 1999. nastavljeno je danas, a završnica suđenja pred Specijalnim sudom je odložena do daljeg.

Naime, pred nastavak suđenja, Apelacioni sud usvojio je žalbu tužioca i u spise predmeta vratio neke od dokaznih predloga tužilaštva koje je sudsko veće prethodno odbilo na insistiranje odbrane.

Zbog toga je za ponedeljak, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << 26. novembra zakazano svedočenje inspektora Dragana Kecmana, čija je izjava iz istrage bila izbačena iz sudskih spisa a sada odlukom Apelacionog suda vraćena u dokazni materijal.

U spise predmeta vraćene su i druge izjave svedoka od kojih su neki već preminuli.

Na prethodnom suđenju sudsko veće je odbacilo mnoge predložene dokaze tužioca i branilaca i naložilo braniocima da spremaju završne reči, nakon kojih je trebalo da usledi izricanje prvostepene presude.

Za ubistvo Ćuruvije optuženi su nekadašnji šef DB-a Radomir Marković, tadašnji šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić i pripadnik toga centra Ratko Romić, kao i Miroslav Kurak kome se zbog bekstva sudi u odsustvu.

Marković u zatvoru služi kaznu od 40 godina zatvora, a Kurak je u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica.

Radonjić i Romić su od jula 2017. u kućnom pritvoru uz elektronski nadzor, nakon što su prethodne tri i po godine proveli u pritvoru Okružnog zatvora u Beogradu.

Radonjić i Marković se terete za podstrekivanje na teško ubistvo, a Romić i Kurak za teško ubistvo u saizvršilaštvu.

Prema optužnici, Ćuruviju je 11. aprila 1999. godine ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić, koji je drškom pištolja udario u glavu Ćuruvijinu prijateljicu Branku Prpu.

Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti".

Ubijen je u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe "Dnevnog telegrafa".

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.