Stručnjaci umesto političara

Izvor: RTS, 17.Mar.2011, 07:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Stručnjaci umesto političara

Spremamo opsežnu reformu javnih preduzeća, pre svih "Železnica Srbije" i "Puteva Srbije", kažu za RTS u Vladi. U Nemanjinoj 11, tvrde da imaju plan za dovođenje najboljih menadžera, a prve konkurse za izbor najavljuju do kraja mandata.

Među ekonomskim merama koje je najavio premijer rekonstruisane Vlade Mirko Cvetković biće i reforma javnih preduzeća. Podrazumevaće ukidanje monopola, uvođenje profesionalnog rukovodstva, ali i smanjenje subvencija.

Opsežne >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << mere reformi spremaju se pre svega u "Železnicama Srbije" i "Putevima Srbije", saznaje RTS.

U Nemanjinoj 11, tvrde da imaju plan za dovođenje najboljih menadžera, a prve konkurse za izbor najavljuju do kraja mandata. Osim profesionalizacije, neka javna preduzeća čekaju i druge reforme.

"Za preduzeća koja su trenutno aktuelna s obzirom na visinu dugova poput 'Puteva' i 'Železnica' izvršiće se duboka analiza, umanjiti subvencije, i videti da li neke funkcije možda nisu potrebne", rekla je Tatjana Isaković, savetnica premijera za privredu i finansije.

Mora se promeniti to što su javna preduzeća decenijama "sigurna kuća" za partijske kadrove, godinama upozorava stručna javnost. Jedno od rešenja vide u ideji Vlade o javno-privatnom partnerstvu.

"Između ostalog, to znači i ulazak privatnog kapitala u javna preduzeća, kao što je ušao u 'Telekom', može i u EPS, ne mora da bude većinski. To, takođe, važi i za komunalana preduzeća, o čemu se, takođe, govori", rekao je Mijat Lakićević iz NIN-a.

Prema njegovim rečima, dobar deo komunalnih potreba može da se prepusti privatnicima, samo treba da postoji jasna koncepcija.

Ipak, ostaje pitanje da li će ulaskom u predizbornu kampanju obećanja o reformama biti zanemarena? Kako rok trajanja reformisane Vlade ističe za oko godinu dana, analitičari sumnjaju da je do tada moguće završiti reforme.

"Konkursi ne rešavaju sve, čak i da direktor nije iz partije, ima tu drugih problema. Mora postojati kontrola, za početak neka država obezbedi inspektore koji će da kontrolišu javnu potrošnju", rekao je Nemanja Nenadić, programski direktor "Transparentnosti Srbija".

Mada se štednja kroz reformu javnog sektora pominje još od 2005. godine, tek je ekonomska kriza primorala državu da ozbiljno promisli o tome da osim 'Telekoma', ostali posluju sa gubicima. Tako opterećuju i budžet i građane, a većina ima i višak zaposlenih.

Nastavak na RTS...



Povezane vesti

Zakon ćutanja u Nemanjinoj 11

Izvor: B92, 17.Mar.2011

Beograd -- Sednice Vlade u Srbiji zatvorene su za javnost, a izmenjeni Zakon o Vladi propisuje i da će ministri pre obraćanja medijima morati da dobiju dozvolu premijera...Kodeks ponašanja podrazumeva "medijsku disciplinu" i zabranjuje ministrima da u javnosti obznanjuju stavove drugačije od onih...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.