
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Avg.2009, 21:36 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Štrbac: U zastoju je samo potraga za Srbima
BEOGRAD - Predsednik nevladine organizacije "Veritas" Savo Štrbac ocenio je danas da se ne može govoriti o zastoju procesa ekshumacija i identifikacija svih žrtava, pošto je u zastoju zapravo "samo potraga za nestalim Srbima".
"Kada se traga za nestalim Hrvatima, prekopa se cela Hrvatska za mesec dana, ako postoji neka informacija", rekao je Štrbac u izjavi Tanjugu povodom Međunarodnog dana nestalih.
Po evro za ekshumacije
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << />
Direktor Fonda za humanitarno pravo (FHP) Nataša Kandić izjavila je danas da ne postoji politička volja nijedne države u regionu da se iz masovnih grobnica ekshumiraju žrtve i tako pomogne njihovim porodicama. Kandić je, na konferenciji za novinare povodom Međunarodnog dana nestalih osoba, naglasila da je zajednička konstatacija Udruženja porodica nestalih osoba i iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije da vlade ovih država nisu zainteresovane da se reši problem nestalih osoba.
Ako država nema sredstva, predlažemo da milion građana izdvoji po jedan evro i tako se skupi novac za posao ekshumacije, poručila je Kandić.
Manipulacije ukupnim brojem nestalih
"Isto je i na području BiH, gde oba entiteta i sva tri naroda, ako dođu do informacija, imaju otvorenu mogućnost da izvrše ekshumacije, kao i Albanci na Kosovu i Metohiji", dodao je Štrbac istakavši da "jedino Srbi u Hrvatskoj i na Kosovu nemaju takvu mogućnost".
On je naveo da "Veritas" u Hrvatskoj trenutno traga za 2.300 nestalih, među njima je 1.516 civila, od čega 605 žena, ukazavši da civili čine ogroman broj - više od 66 odsto nestalih, a žene oko 26 procenata.
"Mi još nismo uspeli ni da verifikujemo ovaj ukupan broj nestalih kod međunarodnih organizacija, jer i to ide teško", kazao je Štrbac i dodao da zato dolazi do manipulacija.
Prema njegovim rečima, razumljivo je da potraga stane kada nema šta da se radi. "Dođete do zida i dalje ne možete, jer nema informacija", kazao je Štrbac, "ali u ovom slučaju situacija je potpuno obrnuta".
"Mi već godinama znamo za oko 800 registrovanih grobnih mesta, a još nisu ekshumirana, iako nema nikakvih prepreka, osim dobre volje hrvatskih vlasti da izvrše ekshumacije", naveo je Štrbac i dodao da je "Veritas" najviše podataka dobio upravo od hrvatske državne komisije.
Bezbolan put Hrvatskoj u EU
Štrbac je rekao da u Dalmaciji nisu otvorena grobna mesta s posmrtnim ostacima žrtava operacije "Oluja": na području Zadra 59, Šibenika 17, Vrlike sedam i mnoga pojedinačna grobišta.
Na Baniji i Kordunu ima 300 obeleženih grobnih mesta, a poslednji put je izvršena ekshumacija posmrtnih ostataka 160 Srba na području Petrinje pre više od dve godine i sad se stalo, naglasio je Štrbac.
On je dodao da je tek 40 tela dosad identifikovano i da na Institutu u Zagrebu već dugo na identifikaciju čeka još 250 posmrtnih ostataka. Štrbac je podsetio da je uprkos tome Međunarodni komitet Crvenog krsta pre dve godine zatvorio kancelariju u Zagrebu uz obrazloženje da Hrvati imaju najbolji model traganja za nestalima.
"Oni imaju razvijen model, ali kada tragaju za nestalim Hrvatima. Kada tragaju za nestalim Srbima, onda je taj model nula, jer uopšte ne tragaju", rekao je Štrbac i naglasio da je problem što međunarodna zajednica ne vrši nikakav pritisak na vlasti u Zagrebu, iako poštovanje ljudskih prava podrazumeva i ispunjavanje obaveza prema nestalima.
Prema njegovoj oceni, cilj je da se što bezbolnije završi suđenje hrvatskim generalima u Hagu za zločine u "Oluji" koji će se svesti na 350 od ukupno 2.000 žrtava i da se Hrvatskoj olakša put u Evropsku uniju.
Štrbac je zaključio da su "i manifestacije kojima se obeležava Međunarodni dan nestalih još jedna velika manipulacija kojom nas zamajavaju zapadni moćnici kako bismo imali osećaj da se nešto radi, a zapravo svake godine ponavljamo skoro isti broj nestalih i zahteve, a ništa se u međuvremenu ne radi".
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...