Strazbur: Odšteta roditeljima za nestale bebe

Izvor: Mondo, 27.Mar.2013, 15:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Strazbur: Odšteta roditeljima za nestale bebe

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu naložio je Srbiji da obešteti Zoricu Jovanović, čija je tek rođena beba pre 30 godina nestala iz porodilišta, kao i da preduzme hitne mere da se reše mnogobrojni slučajevi te vrste.

Pomoćnik ministra pravde i zastupnik Srbije pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu Slavoljub Carić izjavio je danas da je tom sudu podneto još stotinak predstavki povodom nestalih beba u Srbiji.

Carić je novinarima u parlamentu, >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << povodom odluke tog suda da Srbija obešteti Zoricu Jovanović, čija je tek rođena beba pre 30 godina nestala iz porodilišta, kao i da preduzme hitne mere da se reše mnogobrojni slučajevi te vrste, kazao da je taj sud utvrdio povredu prava na poštovanje porodičnog života, jer nije rasvetljen slučaj nestanka bebe podnosioca predstavke.

”Sud je Srbiju obavezao da u roku od godinu dana od pravosnažnosti presude preduzme adekvatne mere da sva lica koja se nalaze u dovoljno sličnoj situaciji kao podnositeljka predstavke dobiju adekvatnu naknadu, znači da se ustanovi adekvatan mehanizam da sva lica dobiju adekvatnu naknadu” , objasnio je Carić.

”Podneto je verovatno stotinak predstavki. Sud je u presudi rekao da će sve predstavke biti razmatrane tek onog trenutka kada Srbija nakon tih godinu dana preduzme odgovarajuće mere i uspostavi mehanizam koji se očekuje da uspostavi, tako da je pred Strazburom, pretpostavljam, još stotinak takvih slučajeva koji su slični ovom slučaju Jovanović” , rekao je Carić.

On dalje pojašnjava da to znači da je na Srbiji da izabere kakav će mehanizam da ustanovi, a da će primenu tih mera oceniti Komitet ministara Saveta Evrope.

Upitan da li to znači da će po automatizmu svima biti isplaćena naknada, Carić je naveo da država treba da ustanovi mehanizam da svima onima koji su u dovoljno istoj situaciji bude pružena odgovaraćuja nadoknada.

“Da li moralna, da li materijalna, to je na državi. U svakom slučaju sve te predstavke neće biti razmatrane pred Sudom u Strazburu ukoliko Komitet ministara oceni da su te mere bile dovoljno adekvatne i dobre, a ako oceni da te mere nisu dovoljno adekvatne i dobre onda će verovatno i ovi slučajevi biti dostavljeni na odgovor i rešavaće se na isti način kao i slučaj Jovanović” , rekao je Carić.

Na pitanje da li će tih 100 slučajeva biti prebačeno u domaće zakonodavstvo, Carić je odgovorio da hoće ukoliko Komitet ministara SE oceni da su peduzete mere dovoljno adekvatne.

Govoreći o slučaju Jovanović, Carić je objasnio da je dete rođeno u Ćupriji 1983. godine , da ga je majka videla dva dana, da su joj posle toga saopstili da je umrlo, posle čega je poslato na obdukciju u Beograd, ali da nije dobila niti leš, niti obdukcioni nalaz.

”I tu je propust državnih organa da joj se daju adekvatne informacije u vezi sa tim. Jedini je tu problem, a u tom pravcu je bila koncipirana naša odbrana, što se slučaj desio 1983. godine i što je majka reagovala tek 2002. godine, kada je čula da se to čitavo pitanje pokreće. Znači skoro punih 20 godina to pitanje je bilo gurnuto pod tepih i niko se time nije bavio” , naveo je Carić.

Sud u Strazburu je, prema njegovim rečima, imao u vidu činjenicu da je Srbija ipak preduzela neke korake u rešavanju problema nestalih beba i da je u međuvremenu donela Zakon o evidenciji u oblasti zdravstva, jer je tu problem bio ne samo nedavanje informacija roditeljima o sudbini deteta, nego i u tome što nisu vođenje adekvatne evidencije o svemu tome, tačnije što su one nestale i uništene.

”Nakon ove presude nadam se da će država preduzeti dalje korake da se ta pitanja rasvetli do kraja. Taj mehanizam s jedne strane podrazumeva davanje naknade, a sa druge strane rasvetljavanje okolnosti pod kojima se to desilo” , zaključio je Carić.

Sud u Strazburu je presudio da Srbija mora da isplati 10.000 evra odštete i sudske troškove Zorici Jovanović zbog toga što država ni posle 30 godina nije uspela da objasni šta se dogodilo sa njenom bebom, koja je rođena kao zdrava na klinici u Ćupriji u oktobru 1983.

Carić je saopštio da je Sud u Strazburu doneo još jednu presudu u odnosu na Srbiju, a u kojoj je utvrdio da je u slučaju Luković pritvor koji je određen prema članu takozvane carinske mafije bio u granicama zakona i da nije povređeno pravo na slobodu i bezbednost.

(Tanjug, foto ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Nastavak na Mondo...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

STRAZBUR: Još 100 tužbi protiv Srbije zbog nestalih beba

Izvor: Telegraf.rs, 27.Mar.2013

Zastupnik Srbije pred Evropskim sudom za ljudska prava, nakon što je naloženo da država obezbedi naknadu roditeljima navodno preminilih beba, rekao je da će tek biti odlučeno da li će ona biti moralna ili materijalna

Nastavak na Telegraf.rs...

Carić: Pooštriti zakone za slučajeve nestanka beba

Izvor: Vesti-online.com, 28.Mar.2013, 03:57

Pomoćnik ministra pravde Srbije Slavoljub Carić izjavio je da će se država na adekvatan načn pozabaviti slučajevima nestalih beba u porodilištima i da treba pooštriti krivično zakonodavstvo u toj oblasti...Srbija mora da se uozbilji i da u roku od godinu dana krene da štiti svoju budućnost....

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.