Stariji su većinsko stanovništvo

Izvor: RTS, 01.Okt.2019, 16:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Stariji su većinsko stanovništvo

U planinskim selima u Pčinjskom okrugu uglavnom žive stari i bolesni ljudi. Pomažu im deca koja su zbog posla otišla u grad, a povremeno dobijaju i pomoć od lokalnih samouprava. Najteže im je zimi kada padne sneg pa su svi planinski putevi zavejani.
Žive sami ili sa supružnicima, Stojana Anđelković iz Donjinog sela kod Surdulice sa bolesnom sestrom provodi staračke dane. U grad odlazi samo >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << kod lekara, za ostale potrebe očekuje pomoć od dece.

"Mi stari teško bez dečije pomoći, meni treba da dođe ćerka iz Surdulice da mi donese lekove, da mi donese hleb pošto sada ne mogu da mesim. Često i voda nestane, i leti je i tako i tako, a zima je katastrofa" kaže Stojana Anđelković, iz Donjinog sela kod Surdulice
Staroplaninskim selima u Pčinjskom okrugu najteže je zimi, tada teško izlaze iz svojih domaćinstava, a pomoć retko stiže do njih."
"Nikako zimi, prvo prevoz nema, drugo struja i ona nekada nestane, treće malo su stanovnici ovde. Šta možemo da očekujemo? Ako prođu neka kola ovde da ih zaustavimo će odemo u Surdulicu ili kod lekara, da kupi nešto, ili bilo šta da izede. Ako ne ima tu da si gladuje i da sedi" kaže Ivan Mladenović, iz Donjinog sela kod Surdulice.
Retki su mlađi koji su ostali na selu da brinu o domaćinstvu i starim roditeljima. Većina je otišla u grad.
"Mladi po svet koj nastane ajt. Nema niko da brine o starima ovde? Pa nema, retki slučaj koj da brine", kaže Dobrinka Đorđević, iz Mačkatice kod Surdulice
"Ja sam tu radio u selu sticajem okolnosti nekih dvadesetpet godina, tu ostvarujemo prihode i to je to" ističe Dragan Đorđević iz Mačkatice kod Surdulice.
Starima pomažu država i lokalne samouprave.
"Kroz fondove, Fond za zdravstvenu zaštitu, Fond za retke bolesti, kroz Udruženje građana i angažovanje geronto domaćica, zahvaljujući angažovanju zdravstvenih ustanova na teritoriji opštine Surdulica, službe kućnog lečenja, mi smo u stalnom kontaktu sa starim ljudima" naglašava dr Aleksandra Popović, predsedica Opštine Surdulica.
"Takva osoba jeste naravno briga društvene zajednce ali je i briga porodice, komšije, briga je jedinice lokalne samouprave, briga je zdravstvenog sistema i kada se svi udružimo i damo doprinos za njih, onda će svako malo komfora promeniti i suziti da bi takvoj osobi bilo bolje", istakla je dr Slavica Đukić Dejanović, ministarka zadužena za demografiju i populacionu politiku.
U Pčinjskom okrugu jedini Dom za stare je u Surdulici čiji su kapaciteti stalno popunjeni. U Vranju radi Prihvatna stanica koja tokom zime, zbrinjava stare ljude iz udaljenih planinskih sela.
 

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.