Šta je svetlosno zagađenje i kako se zaštititi?

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 23.Jul.2024, 13:51

Šta je svetlosno zagađenje i kako se zaštititi?

Ovih tropskih dana, kada je temperatura dostizala i četrdeset stepeni, građani su se trudili da smanje potrošnju svih dodatnih izvora svetlosti i toplote. To, nažalost, nije slučaj i u ostatku godine, te se uz druge vidove kontaminacije okoline suočavamo i sa svetlosnim zagađenjem. Taj problem je rešiv, poručuju stručnjaci, ali je potrebno da se donesu zakonska rešenja koja bi regulisala tu oblast.

Suburbanizacija, psihološki i sociološki strah od tame, rad u noćnim >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << smenama, marketing i industrija zabave, sve navedeno uslovilo je da je količina veštačkog osvetljenja gotovo eksplodirala u našoj svakodnevici. Prekomerna upotreba svetlosti dovodi i do ekonomskih posledica.

Prof. dr Dušan Mrđa sa katedre za nuklearnu fiziku navodi: "Ako vi nepotrebno rasipate energiju, stvarate neminovno i odgovarajuće troškove, a sa druge strane - postoje i neki efekti vezani za bezbednost samog saobraćaja, vrlo često smo u prilici da vidimo prekomerno osvetljene objekte u blizini saobraćajnica i auto-puteva, što stvara probleme u realnom životu".

A da bi se sve negativne posledice veštačkog osvetljenja rešile, potrebno je donošenje strategije i zakonske regulative o smanjenju svetlosnog zagađenja, poručuje naš sagovornik, navodeći primere susedne Hrvatske i Slovenije, koje su znatnno smanjile upotrebu električne energije.

Ulično osvetljenje, trepćuće reklame i reflektori, čine da se građani osećaju kao da su na pozornici. Mračna strana veštačke rasvete jeste činjenica da ona može da izazove ozbiljne zdravstvene probleme, poput dijabetesa, depresije i slabljenja imuniteta.

"Veštačka rasveta utiče na lučenje neurotransmitera, odnosno hormona serotonina koji reguliše mnoštvo procesa u našem organizmu, od nervnih funkcija, regulisanja sna, čak i varenja, tako da bi u tom smislu trebalo prilagoditi rasvetu, trebalo bi kupovati one sijalice kojima odgovara niža temperatura", ističu stručnjaci.

Svetlosno zagađenje predstavlja možda i najbrže rastući globalni problem, ali je svest ljudi o njegovom postojanju na izuzetno niskom nivou.

Dobra vest je da se ovaj problem može rešiti postavljanjem ekološkog osvetljenja i isključivanjem svetlosti kada nam nije potrebna.

Još važnija činjenica jeste da se svetlost ne zadržava u životnoj sredini, kao štetni gasovi ili pesticidi u zemljištu, nego se prirodno stanje životne sredine u potpunosti vraća u prvobitno stanje prostim isključivanjem izvora svetlosti.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.