Srušio se poljski avion sa predsednikom Kačinjskim, strahuje se da nema preživelih

Izvor: Blic, 10.Apr.2010, 11:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srušio se poljski avion sa predsednikom Kačinjskim, strahuje se da nema preživelih

Poljski predsednik Leh Kačinjski, njegova supruga i svi putnici, među kojima i najviši poljski zvaničnici, poginuli su danas u udesu aviona kod ruskog grada Smolensk.

U padu aviona poljske Vlade, koji se oko 11 časova po lokalnom vremenu srušio kraj Smolenska na zapadu Rusije, poginulo je 96 osoba, među njima sedam članova posade, saopštilo je večeras zvanični bilans tragedije poljsko Ministarstvo unutrašnjih poslova i administracije.

Poljski zvaničnici >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << ranije su objavili informaciju da je 89 članova poljske delegacije trebalo da otputuje i da je jedna osoba propustila let.

Kačinjski je danas na groblju u Katinskoj šumi, sa porodicama nekih od 22.000 poljskih vojnih zarobljenika koje je u proleće 1940. godine po naređenju Staljina streljala sovjetska tajna policija, trebalo da oda poštu žrtvama na 70. godišnjicu tog zločina.

$(document).ready(function(){ $('#article_gal').show(); $('#article_gal_thumb').slideDown(200); $('#article_slide').cycle({ fx: 'fade', speed: 0, timeout: 0, pager: '#article_gal_thumb ul', pagerAnchorBuilder: function(idx, slide) { thumb = $('img',slide); var src = thumb.attr('thumb'); var title = thumb.attr('title'); return ''; // generisi navigaciju } }); $("#simplePrevious").addClass("disabled"); $("#article_gal_thumb").jCarouselLite({ btnNext: "#simpleNext", btnPrev: "#simplePrevious", circular: false, visible: 6 }); }); $(function() { $("a[rel=intext_gallery_287]").lightBox({containerResizeSpeed: 450 }); //$('.knowledge').tipsy({gravity: 's', fade: false}); });

Stradao politički i vojni vrh Poljske

U avionu su se pored predsednika i njegove supruge nalazili najviši vojni i civilni zvaničnici Poljske.

Među njima je bio potpredsednik poljskog parlamenta Ježi Šmajđinjski i još dvoje podpredsednika, predsednik Instituta narodnog pamćenja Januš Kurtika, guverner centralne banke Slavomir Skšipek, zamenik ministra inostranih poslova Andrej Kremer, načelnik Generalštaba poljske armije František Gagor i vrh poljske armije, prenosi Rojters.

Poginulo je i 11 poslanika, dva senatora, poljski ombudsman, šef Biroa za nacionalnu bezbednost, četvorica najbližih saradnika Kačinjskog u predsedničkoj kancelariji, poljski biskupi i predstavnici boračkih i organizacija porodica katinjskih žrtava, kao i poslednji poljski predsednik u izgnaništvu Rišard Kačorovski.

Među osobama koje su bile u avionu je i predsednik Poljskog olimpijskog komieta Pjotr Nurovski. On je putovao u Smolensk da bi na grobove nekadašnjih poljskih olimpijskih šampiina, ubijenih u Katinskoj šumi 1940. godine, položio venac, kaže se u saopštenju Poljskog olimpijskog komiteta.

Avion je zakačio krošnje, a zatim pao

Istraga pokazala da nisu praćeni saveti kontrole letenja

Šef istražnog komiteta pri Državnom tužilaštvu Rusije Aleksandar Bastrikin potvrdio je večeras da posada aviona poljskog predsednika Leha Kačinjskog nije poslušala preporuke kontrole leta da ne sleti na aerodrom u Smolensku.

"Bez obzira na preporuke ruske strane, posada aviona odlučila je da sleti, o čemu svedoči zapis razgovora", rekao je Bastrikin na mestu nesreće, na savetovanju sa premijerom Rusije Vladimirom Putinom koji je na čelu komisije za istragu.

Prema rečima Bastrikina, snimak razgovora između kontrole letenja i posade jasno pokazuje da je preporučeno da avion ne sleti na aerodrom u Smolensku.

Zbog loše vidljivosti i meteoroloških uslova, posadi je preporučeno da avion spusti na alternativne aerodrome u Minsku ili Vitebsku, rekao je predstavnik predsednika Rusije za centralni federalni okrug Georgij Poltavčenko.

"Ali, prema izjavi šefa uprave letenja, (smolenskog aerodroma), posada je odlučila da sama donese dalju odluku", naveo je on.

Ministar saobraćaja Rusije Igor Levitin naveo je da je pilot aviona samostalno doneo odluku da spusti avion, iako je vidljivost bila svega 400 metara, a propisi zahtevaju da vidljivost bude 1.000 metara.

Prema izveštajima poljskih medija i poljskog Ministarstva spoljnih poslova, piloti su četiri puta pokušavali da slete, a u poslednjem pokušaju avion je zakačio drveće i srušio se i zapalio.

Pronađena tela svih poginulih

Iz izgorelog aviona koji se raspao kada se srušio nadomak piste vojnog aerodroma u Smolensku spasilačke ekipe izvukle su tela svih žrtava, uključujući i telo predsednika Poljske Leha Kačinjskog, koje je identifikovano, javili su ruski izvori. Tragično nastradali predsednik Poljske Leh Kačinjski

Noćas počinje prebacivanje posmrtnih ostataka u Moskvu na identifikaciju, saopštio je ruski ministar za vanredne situacije Sergej Šojgu.

On je zajedno sa ruskim premijerom Vladimirom Putinom na licu mesta, gde im se pridružio i poljski premijer Donald Tusk, javljaju poljski mediji.

Pronađene obe crne kutije

Ruski ministar za vanredne situacije Sergej Šojgu rekao je da su pronađene obe crne kutije iz aviona "tupoljev" Tu-154, koji se srušio danas u zapadnoj Rusiji, a u kome je nastradao predsednik Poljske Leh Kačinjski.

"Na mestu nesreće nađene su obe kutije, koje su registrovale i podatke i glasove. Analiza kutija, koja će pokazati šta je uzrok nesreće, već je počela", rekao je Šojgu, prenosi Interfaks.

"Putanja leta poljskog aviona potvrđuje da je postojalo odstupanje od predviđenog i po visini i po širini i to najmanje 150 metara. Avion je potpuno uništen", dodao je ministar Šojgu koji se nalazi na licu mesta, preneo je Itar-tass.

Jaroslav Kačinjski u zadnjem trenutku odustao od puta

Brat blizanac poljskog predsednika Leha Kačinjskog koji je poginuo jutros u tragičnoj avionskoj nesreći kraj Smolenska u poslednjem trenutku odustao je od plana da prati brata u Rusiju na pomen žrtvama masakra u Katinjskoj šumi.

U prvim informacijama o avionskoj nesreći u kojoj je Poljska izgubila predsednika i njegovu suprugu i deo državnog i vojnog vrha pojavila se i nepotvrđena vest da je u avionu bio i blizanac predsednika, bivši premijer Jaroslav Kačinjski.

On je međutim, u poslednjem trenutku odustao od puta, kako bi ostao sa majkom koja je već nekoliko nedelja u teškom stanju u bolnici u Varšavi a mesto u avionu prepustio je sinoć poslaniku svoje partije Pravo i Pravda Pšemislavu Goševskom.



Premijer Tusk leti u Smolensk, vlada proglasila sedmodnevnu žalost

Donald Tusk

Poljski premijer Donald Tusk posle vanredne sednice vlade zbog pogibije predsednika Leha Kačinjskog i nekoliko desetina ličnosti državnog i vojnog vrha, rekao je da će u zemlji, sutra u podne i na dan sahrane, biti dva minuta ćutanja, kao pošta poginulim.

Vlada je proglasila sedmodnevnu nacionalnu žalost.

U Rusiji 12. april dan žalosti

Ruski predsednik Dmitrij Medvedev saopštio je danas, u obraćanju poljskom narodu na nacionalnoj televiziji, da će 12. april u Rusiji biti proglašen za dan žalosti, zbog smrti poljskog predsednika Leha Kačinjskog i velikog broja zvaničnika u današnjoj avionskoj nesreći na zapadu Rusije.

"Takvu dramu savremeni svet nije video. Poginuli su naši prijatelji i poznanici. Najveća tragedija je međutim to što proživljavaju porodice poginulih kod Smolenska. Želim u

ime svih Poljaka da izrazim saučešće porodici preminulog predsednika Kačinjskog, majci, ćerci, bratu i porodicama svih žrtava", kazao je Tusk.

U ponedeljak dan žalosti u institucijama EU u Briselu

Evropska unija (EU) je odlučila da u ponedeljak bude dan žalosti u Briselu posle avionske nesreće u kojoj su poginuli poljski predsednik Leh Kačinjski i visoki poljski zvaničnici, saopšteno je večeras u Madridu.

Tusk je rekao da već popodne putuje u Smolensk, gde su na mestu nesreće poljski istražitelji. Oni zajedno sa ruskom komisijom na čijem je čelu lično premijer Putin utvrđuju sve okolnosti tragičnog pada poljskog predsedničkog aviona.

"Bez obzira na taj ogroman gubitak Poljska mora da funkcioniše i ona funkcioniše", rekao je na kraju Tusk.

Poljska vlada najavila prevremene predsedničke izbore

U Poljskoj će biti održani prevremeni predsednički izbori zbog pogibije predsednika Leha Kačinjskog u avionskoj nesreći na zapadu Rusije, a u međuvremenu će dužnost predsednika obavljati predsednik donjeg doma parlamenta Bronislav Komorovski, izjavio je danas portparol vlade Pavel Gras.

"U skladu sa ustavom, održaćemo prevremene predsedničke izbore", rekao je Gras Rojtersu.

"Za sada, predsednik donjeg doma parlamenta Bronislav Komorovski automatski postaje vršilac dužnosti predsednika", dodao je on.

Stručnjaci su naveli da, prema poljskom ustavu, datum izbora mora biti utvrđen u roku od dve sedmice i da izbori moraju biti održani u roku od dva meseca od odluke o sazivanju izbora

Poljska u šoku zbog pogibije Kačinjskog

Poljska je u šoku posle vesti da su u avionskoj nesreći kraj Smolenska poginuli predsednik Leh Kačinjski, njegova supruga Marija i brojni poslanici, vrh Generalštaba i ugledne ličnosti javnog i političkog zivota.

Predsednik Sejma poljskog parlamenta Bronjislav Komorovski proglasio je sedam dana žalosti a na predsedničkoj palati je zastava spuštena na pola koplja.

Ogroman broj Varšavljana pred kapijom polažu cveće i pale sveće.

Još i pre te odluke, širom Poljske se samoinicijativno otkazuju sve sportske i kulturne manifestacije, poljske televizije odale su poštu Kačinjskom i ostalim žrtvama minutom ćutnje a elektronski mediji promenili program i prilagodili ga tragičnom događaju.

Poljska katolička crkva pozvala je vernike da popodne dođu na mise za žrtve te tragične nesreće. U Krakovu u zamku Vavel služiće je krakovski metropolit Stanjislav Điviš.

Posle spontane molitve na prvu vest o nesreći misu su služili i velikodostojnici koji su sa porodicama streljanih poljskih vojnih zarobljenika iz 1940. godine u Katinjskoj šumi kraj Smolenska čekali predsednika i državne delegacije da im se ppridruže u obeležavanju 70. godišnjice tog ratnog zločina.

Poljski zvaničnici u prvim reakcijama na tu, kako svi naglašavaju nezamislivu tragediju, ističu, kao bivši poljski predsednik Leh Valensa da je Poljska u "kobnom Katinju opet izgubila elitu naroda."

"Katinj je za nas izgleda prokleto mesto", kazao je i prethodnik Kačinjskog na čelu Poljske Aleksandar Kvašnjevski.

Mnogi od poljskih zvaničnika, na čelu sa premijerom Donaldom Tuskom ili političarima u studijima poljskih televizija koji su se spremali da komentarišu komemoraciju u Katinskoj šumi, zanemeli su na vest o avionskoj nesreći i nisu krili suze.

Biografija Leha Kačinjskog

Predsednik Poljske Leh Kačinjski, koji je poginuo jutros u avionskoj nesreći na zapadu Rusije, srpskoj javnosti poznat je kao jedan od doslednih protivnika nezavisnosti Kosova.

Zbog toga je veoma oštro kritikovao poljsku vladu koja je imala suprotan stav.

Kačinjski je i inače bio poznat po osobenom nastupu i britkom jeziku, zbog čega je izazivao pažnju javnosti, i van granica svoje zemlje, a u Poljskoj je ne retko bio inspiracija satiričnim komentarima.

Tako je svojevremeno novinar Jerži Pilčje Kačinjskog u svojim tekstovima nazivao „kačka", što znači „patka", a predsednik je pokrenuo parnicu protiv njega. Sud je doduše ocenio da poređenje s tim pernatim životinjima nije protivzakonito i uvredljivo, ali je slučaj ostao zabeležen u hornologiji političkog života Poljske.

Kačinjski je politikom počeo da se bavi kao student prava na Univerzitetu u Varšavi, krajem šezdesetih godina, kao otvoreni protivnik komunističkog režima i aktivista Komiteta za odbranu prava radnika i Nezavisnog sindikata.

Godine 1980. pridružuje se sindikatu Solidarnost koji je predvodio Leh Valensa. Deceniju kasnije, nakon pada komunističkog režima i Valensinog stupanja na vlast, postaje član parlamenta.

Valensa i Kačinjski okončali su saradnju 1992. zbog suprotnih stavova o pojedinim pitanjima.

U vladi premijera Jiržija Buseka obavljao je dužnosti ministra pravde.

Godine 2001. zajedno s bratom blizancem Jaroslavom osniva konzervativnu stranku Pravo i pravda i na njenom kormilu ostaje do 2003. Za gradonačelnika Varšave izabran je 2002.

Kruna njegove političke karijere bio je trijumf na izborima 2005. i izbor za šefa države. Neki analitičari su to doživeli kao nepotizam, budući da je njegov brat Jaroslav postao premijer i predvodio vladu sve do poraza na izborima 2007.

Leh Kačinjski rođen je 18. juna 1949.

Njegov otac Rejmund bio je inženjer, a majka Jadviga filolog. Od brata blizanca razlikovao ga je jedino mladež na levom obrazu. Braća Kačinjski su 1962. glumila u filmu „Dvojac koji je ukrao mesec".

Njegova žena Marija poginula je zajedno sa njim u istoj avionskoj nesreći. Iza njih je ostala ćerka Marta.

Ria Novosti: Kačinski i ranije imao probleme tokom službenih letova

Poljski predsednik Leh Kačinjski, koji je danas poginuo u avionskoj nesreći nedaleko od ruskog grada Smolenska, i ranije je imao probleme tokom službenih letova, objavila je danas ruska agencija RIA-Novosti.

Prema navodima agencije, decembra 2008. izuzetno niske temperature i mraz u Mongoliji izazvali su ozbilje probleme na avionu kojim je predsednik Poljske, po završetku posete toj zemlji, trebalo da otputuje u Tokio. Avion je tada zadržan u Mongoliji, a Kačinjski je bio primoran da otputuje čarter-letom.

Iste godine, Kačinjski je još jednom morao da putuje čarter avionom i to na samit šefova država i vlada Evropske unije (EU) u Brisel, jer kancelarija premijera Donalda Tuska nije dozvolila predsedniku da koristi specijalnu letilicu.

Početkom decembra 2008. predsednički avion upao je u zonu jakih turbulencija iznad Južne Koreje. Pilot tada nije uspeo da prizemlji avion iz prvog puta, već je da bi to učinio, ponovo morao da podigne avion na veću visinu.

Loši vremenski uslovi januara 2009 primorali još jednom Kačinjskog da sa velikim zakašnjenjem otputuje u posetu Ukrajini.

U septembru prošle godine iz stroja su ispala oba državna aviona, pa su mediji tada preneli da će Kačinjski u Njujork na zasedanje Generalne skupštine Ujedinjenih nacija morati da putuje redovnom linijom. Tada je jedan avion, neposredno pre toga bio na podužem remontu u Rusiji, a druga letelica se nalazila na višemesečnom remontu

Nesreće u kojima su stradali predsednici i premijeri

Poljski predsednik Leh Kačinjski koji je jutros poginuo u blizini Smolenska u Rusiji, jedanaesti je šef države koji je u poslednjih 50 godina izgubio život u avionskoj nesreći.

- U februaru 2004. u avionskoj nesreći na jugu Bosne i Hercegovine, stradao je makedonski predsednik Boris Trajkovski.

- 29. marta 1959. godine Bartelemi Boganda, predsednik vlade Centralnoafričke republike i junak borbe za nezavisnost te zemlje, poginuo je u nešreći na 90 kilometara zapadno od Bangija.

- Predsednik vlade SFR Jugoslavije Džemal Bjedić poginuo je u avionskoj nesreći 18. januara 1977. godine, kada se letelica u kojoj se nalazio srušila u blizini Sarajeva.

- 27. maja 1979. godine, avion kojim se premijer Mauritanije, potpukovnik Ahmed Uld Buseif vraćao sa međuafričkog samita u Dakaru srušio se u more.

- 4. decembra 1980. godine, avion u kome su bili portugalski premijer Fransisko sa Karneiro i ministar odbrane Amaro da Košta srušio se ubrzo po uzletanju sa aerodroma na zgrade obližnjeg predgrađa Lisabona.

- 24. maja 1981. godine, ekvatorski predsednik Haime Roldos Agilera I ministar odbrane, general Marko Aurelio bili su među desetak osoba koje su stradale prilikom pada aviona u blizini ekvatorsko-peruanske granice.

- 1. avgusta 1981. godine, najuticajniji čovek u Panami, general Omar Torihos poginuo je kada se njegov avion srušio u džungli.

- 19. oktobra 1986. godine, predsednik Mozambika Samora Mašel I nekoliko njegovih ministara izgubili su život kada se mlaznjak "tupoljev 134-A" srušio na severoistoku Južne Afrike.

- 17. avgusta 1988. godine, pakistanski predsednik Zia ul Hak I nekoliko visokih pakistanskih vojnih funkcionera i još 30 putnika stradali su u avionskoj nesreći u blizini Bahavalpura. Pakistanski istražni organi su tvrdili da je reč o sabotaži.

- 6. aprila 1994. godine predsednici Burundija Siprijan Ntarjamira I Ruande Huvenal Habijarimana stradali su kada je njihov avion oboren kod Kigalija.

Mnogi drugi političari stradali su u avionskim nesrećama, među njima i Dag Hamaršeld, generalni sekretar Ujedinjenih nacija (1961. godine u Zambiji), kineski ministar odbrane maršal Lin Bijao (1971. u Mongoliji), alžirski ministar inostranih poslova Mohamed Benjahja (1982. u Iranu), američki sekretar za privredu Ron Braun (1996. godine kod Dubrovnika).

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.