Izvor: B92, 10.Nov.2008, 03:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Solana pozdravlja dogovor u BiH

Banja Luka -- Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana pozdravio dogovor stranačkih lidera o ustavnim reformama u BiH.

"Dogovor postignut u subotu o ključnim pitanjima za evropsku budućnost BiH je korak u pravom smeru. Očekujemo da taj politički sporazum sad bude pretočen u konkretna dela u odgovarajućim institucijama kako bi zemlja mogla zaista ići napred", rekao je Solana u intervjuu za "Glas Srpske" od ponedeljka.

Pred sednicu Saveta >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ministara EU on je istakao da je "pripremljen izveštaj sa razmišljanjima u vezi sa osnaženim angažmanom EU u BiH", ali da "ne želi da prejudicira odluke Saveta za primenu mira (PIC) o tranziciji OHR".

"Vidimo da u BiH postoji snažan konsenzus oko pristupa u EU i zato razmatramo načine na koje EU može pomoći BiH da krene napred. Ne želimo da prejudiciramo odluke PIC o tranziciji OHR prema EU, ali je vreme da počnemo da planiramo aktivnosti za osnaženu ulogu EU u BiH, tako da budemo spremni kada za to dođe vreme", rekao je Solana. On je izrazio očekivanje da bi se to moglo desiti naredne godine.

Još uvek treba razraditi detalje i naravno da će se uzeti u obzir i potrebe na terenu u BiH, istakao je Solana.

On je dodao da za sada nisu donete odluke o odlasku međunarodnih vojnih snaga iz BiH (EUFOR), kako je to ranije najavljivano.

"Za sada nisu donete nikakve odluke i vremenski rokovi su još nisu jasni. Ali ne bi bilo nerazumno da očekujemo neki vrstu odluke u toku naredne godine. U svakom slučaju, ministri će ovo pitanje redovno razmatrati. Dogovoreno je da bi ponovo trebalo da se posvete ovom pitanju u martu 2009. godine", rekao je Solana.

On je podsetio da će Upravni odbor Saveta za primenu mira za deset dana u Briselu ponovo razmotriti pomake u BiH.

"Nadam se da će utvrditi da je došlo do dobrih pomaka i da ćemo, stoga, imati mnogo jasniju sliku po tom pitanju. Takođe se nadam, naravno, da će Rusija ovaj put moći da se pridruži ovakvom konsenzusu. Došlo je vreme da BiH krene napred u reformskom procesu i utre put prema EU, uključujući i put tranzicije OHR na Evropsku misiju (EUSR)", rekao je Solana.

On je izrazio uverenje da će nakon izbora Baraka Obame za novog predsednika SAD Amerika zajedno sa međunarodnim partnerima ostati u potpunosti privržena pružanju podrške državama zapadnog Balkana na njihovom putu ka punoj integraciji u EU.

"Mi smo u BiH ostvarili tesnu saradnju sa našim prijateljima iz Amerike po pitanju posleratne rekonstrukcije, u toku tranzicije sa NATO snaga na snage EUFOR, te u PIC. Očekujemo da ćemo i dalje imati ovako uspešenu saradnju sa novom administracijom SAD", rekao je Solana.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.