Izvor: RTS, 15.Maj.2009, 16:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Slovenački uslovi ili nema arbitraže
Šef slovenačke diplomatije Samuel Žbogar razgovaraće u ponedeljak sa Evropskim komesarom Olijem Renom o primedbama na predlog za rešavanje spora s Hrvatskom. Ako Ren ne prihvati primedbe, Ljubljana neće pristati na arbitražu.
Slovenija očekuje da će evropski komesar Oli Ren prihvatiti primedbe na njegov predlog, jer u suprotnom Ljubljana neće prihvatiti zalaganje da se hrvatsko-slovenački spor oko granice reši arbitražom, a posledica toga bio bi nastavak blokade >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << pristupnih pregovora Hrvatske sa Evropskom unijom.
Šef slovenačke diplomatije Samuel Žbogar izjavio je, pošto je parlamentarni Odbor za spoljnu politiku podržao vladine primedbe na predlog Olija Rena da će s evropskim komesarom o tome razgovarati u ponedeljak u Briselu.
Upitan kada će Slovenija poslati svoj odgovor Briselu, Žbogar je istakao da će se videti "kada je komesar dostupan", dodavši da će Rena prvo obavestiti telefonom.
Sednica Spoljnopolitičkog odbora je održana iza strogo zatvorenih vrata, prenela je agencija STA, ističući Žbogarovu ocenu da je bila "vrlo konstruktivna".
Premijer Borut Pahor je juče, posle sastanka svog kabineta, izrazio nadu da će Ren uvažiti slovenačke dopune na njegov predlog, što će omogućiti nastavak razgovora.
U suprotnom, Žbogar, koji će u ponedeljak u Briselu prisustvovati sastanku ministara EU, rekao je da ne zna kada će imati trojni sastanak sa hrvatskim kolegom Gordanom Jandrokovićem i Renom, naglasivši da o terminu odlučuje evropski komesar.









