Slab uticaj Nikolića na ekonomiju

Izvor: B92, 21.Maj.2012, 21:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Slab uticaj Nikolića na ekonomiju

Beograd -- Ekonomski analitičari ocenjuju da novi predsednik Srbije Tomislav Nikolić neće imati veliki uticaj na ekonomiju zemlje jer su mu ustavna ovlašćenja skromna.

Ustav Srbije definiše da vlada direktno sprovodi ekonomsku politiku zemlje, dok uticaj predsednika može biti samo posredan.

Ekonomista Ljubomir Madžar ocenio je da će uticaj budućeg predsednika Srbije na popravljanje ekonomskih prilika u zemlji biti vrlo mali, imajući u vidu da po ustavu nema >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ovlašćenja u tom domenu.

"On, Tomislav Nikolić je obećao da će se držati ustava, a ustavna ovlašćenja su vrlo oskudna i gotovo nikakva u tom domenu, i ako se bude držao ustava neće moći mnogo da načini ni koristi ni štete", istakao je Madžar.

"Ako dobijemo državu koja nam neće praviti velike štete, to će već biti korak napred u odnosu na dosadašnju situaciju", naveo je on i dodao da je dodatni razlog što novi predsednik neće imati veliki uticaj na ekonomsku situaciju to što će se, "za razliku od prethodnog predsednika, povući sa čelnog mesta partije i biće samo predsednik države".

"Treće, izvršna vlast verovatno neće biti u rukama SNS-a, njegove partije, nego će po svoj prilici biti organizovana u režiji DS-a, SPS-a i pratećih stranaka, tako da on neće imati tu veliku polugu, taj instrument koji je imao Boris Tadić jer će izvršna vlast koja ima najveću operativnu moć biti u rukama ove druge grupe partija", istakao je Madžar.

Saradnik Ekonomskog instituta Ivan Nikolić naglasio je da Ustav jasno definiše ko direktno sprovodi ekonomsku politiku i reforme koje nam predstoje, a to je naravno vlada, dok predsednik države na odredjeni način može davati "takt" toj politici i reformama.

"Budući da nam prestoje bolne reforme, koje su sve prethodne vlade odlagale, nikako ne bi bilo dobro da se formira neka vlada koja bi izostavila upravo stranku koja ima najveći političku podršku".

Nikolić je naveo da ne vidi nijednu mogućnost koja bi povoljno delovala po stabilizaciju ekonomskih prilika u Srbiji, a da stranka koja je dobila najveću podršku glasača bude u opoziciji.

On je ukazao da uticaj predsednika može biti samo posredan, "pogotovo što pretpostavljam da je potpuno iskren i taj stav da je on sada predsednik svih gradjana, a ne svoje stranke".

"Ukoliko se ponovo vratimo sistemu, koji je na žalost poljuljan i urušavan prethodnih godina, zaista su ustavne nadležnosti potpuno jasne i gotovo da u potpunosti izostavljaju ekonomski aspekt, makar ono što brine svakog gradjanina ove zemlje, što nikako ne znači da je značaj predsednika mali, to apsolutno nije tačno zato što je on sad jedina politička ličnost koja je birana neposredno", ocenio je Nikolić.

"On ima najveću političku snagu i to je vrlo bitno za onaj ključni momenat, a to je taj takt i uopšte atmosfera koja treba da se stvori u Srbiju u narednom peridu, a koja bi trebalo da bude mnogo atraktivnija i povoljnija za razvoj i privlačenje stranih investicija nego što je to do sada bilo", rekao je on.

"Ekonomsku politiku zemlje vodi vlada, dok predsednik Srbije prema Ustavu Srbije ima samo protokolarna ovlašćenja", kaže direktor Centra za ekonomska istraživanja Instituta društvenih nauka u Beogradu Danilo Šuković.

Prema njegovim rečima, doprinos predsednika ekonomiji zemlje ogledao bi se u tome što bi on svojim autoritetom doprineo političkoj stabilnosti u zemlji ali i da sve institucije dobro funkcionišu.

"Što se tiče ekonomije, doprinos bi bio da svoju nadležnost obavlja na najbolji način i da doprinese političkoj stabilizaciji u zemlji. Da sve institucije dobro funkcionišu i da na to utiče autoritetom predsednika. Na taj način bi stvarao neki ambijent za privredu, za investicije. To je jedino ono sto on može da uradi, ali sve na posredan a ne direktan način", naveo je Šuković, koji je i član Saveta za borbu protiv korupcije.

To bi, po njegovom mišljenju, uticalo na smanjenje korupcije, na jačanje insitucija, privlacenje stranih i domaćih investicija i na jacanje privredne konjukture.

Po njemu, sve to opet zavisi od toga da li će se predsednik nametnuti svojom političkom snagom da na to utiče. Šuković napominje da je važna uloga predsednika i u spoljnoj politici, gde bi svakako trebalo da vodi afirmativnu i stabilizirajuću politiku.

"To bi pozitivno uticalo na stvaranje dobrog ambijenta za ekonomski razvoj i biznis u Srbiji", naveo je on.

Ako bi, objašnjava on, novi predsednik promenio politiku prema Hrvatskoj i doveo do zatezanja odnosa to ne bi bilo dobro, ali ako bi vodio konstruktivnu politiku i išao ka stabilizaciji prilika na Balkanu, to bi imalo pozitivan efekat na investicije, trgovinu u okviru CEFTE, na proces evropskih integracija...

Šuković ocenjuje da ukoliko dodje do kohabitacije, odnosno da vladu čine Demokratska stranka i partije koje nju okružuju, postoji mogućnost da se pojave problemi 'oko sudaranja nadležnosti ako predsednik na planu ekonomije bude vukao neke poteze'.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.