Skupština o Savetu za energetiku

Izvor: RTS, 25.Jul.2011, 10:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Skupština o Savetu za energetiku

Odavanjem pošte poginulima u Norveškoj počelo deveto vanredno skupštinsko zasedanje. Parlament razmotrio Predlog odluke o izboru predsednika i članova Saveta Agencije za energetiku, o kojoj će se izjasniti u četvrtak.

Skupština Srbije je na novoj, devetoj vanrednoj sednici raspravljala o izboru predsednika i članova Saveta Agencije za energetiku. Poslanici će se o toj jedinoj tački dnevnog reda izjasniti 28. jula. Na početku rada, poslanici su minutom ćutanja odali >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << poštu nastradalima u masakru u Norveškoj.

Da bi raspravljali o izboru članova Saveta Agencije, poslanici su prekinuti aktuelnu osmu vanrednu sednicu.

Novim zakonom o energetici predviđeno je da Agencija za energetiku reguliše cene struje i gasa u Srbiji.

Za predsednika Saveta Agencije za energetiku ponovo je predložen Ljubo Maćić. Vlada Srbije je za članove predložila Ljiljanu Hadžibabić, Dejana Stojanovića, Predraga Makara i Gorana Petkovića. Predsednik i članovi Saveta biraju se na pet godina.

Poslanici SRS su zatražili da se taj predlog povuče iz procedure i da se članovi tog tela izaberu nakon što se donese novi zakon o energetici, koji se nalazi na dnevnom redu osme vanredne sednice.

Radikali su naglasili da je Srbija energetski potpuno zavisna zemlja od uvoza, kao i da u poslednjih 10 godina ništa nije urađeno da dođe do vidljivijih promene u tom sektoru.

I poslanici DSS-a kritikovali su to što se članovi Saveta Agenciji biraju po starom zakonu, dok su o novom zakonu poslanici započeli raspravu.

Poslanici LDP-a smatraju da je način na koji se biraju članovi Agencije primer kako vlasti u Srbiji vide proces evropskih integracija.

Oni navode da se usvaja evropski zakon, uvodi javni konkurs , a onda prekida sednica i "navrat - nanos" biraju članovi Agencije koji će narednih pet godina odlučivati o ključnim pitanjima u energetici.

Nakon što su završili raspravu o izboru članova Saveta Agencije, poslanici će se vratiti tačkama osme vanredne sednice, odnosno debati o predloženim zakonima o ratifikaciji Opcionog protokola uz Konvenciju protiv torture i drugih surovih, neljudskih i ponižavajućih kazni i postupaka.

Na dnevnom redu su i predlozi zakona o potvrđivanju sporazuma vlada Srbije i Kipra, odnosno Srbije i Kuvajta o saradnji u oblasti odbrane, kao i Sporazuma vlada Srbije i Albanije o readmisiji osoba koja nezakonito borave.

U dosadašnjem radu te sednice, na kojoj se nalazi osam zakonskih i drugih akata, poslanici su u načelu razmotrili Predlog zakona o energetici, predložene izmene Zakona o vazdušnom saobraćaju, zdravstvenoj zaštiti i o zdravstvenom osiguranju.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.