Simboli Beograda - Veliko ratno ostrvo (VIDEO)

Izvor: Mondo, 06.Dec.2018, 16:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Simboli Beograda - Veliko ratno ostrvo (VIDEO)

Jedna od poslednjih netaknutih prirodnih oaza u Beogradu - Veliko ratno ostrvo.

Dobro došli u kuću orla belorepana i još 185 vrsta ptica u neposrednoj blizini centra Beograda!

Veliko ratno ostrvo je biser Beograda, koje se prostire na 211 hektara, a u poslednjih 50 godina ono je naraslo za čitavih 50 hektara! I ono stalno raste!

Погледајте ову објаву у апликацији Instagram

Veliko ratno ostvo podeljeno je na tri zone: >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << plažu "Lido", zonu rekreacije i zonu zaštite prirode koja, zajedno sa Malim ratnim ostrvom, predstavlja dve poslednje celine netaknute prirode u Beogradu. Celo Veliko ratno ostrvo je otvoreno za posete i obilazak, uz poštovanje svih naznačenih pravila. Da li ste ga već posetili? #beogradživi #velikoratnoostrvo #zemunlido #lidobeach #beograd #zemun

Објава коју дели Beograd živi (@beogradzivi) дана 31. Јул 2018. у 10:52 PDT

Orao belorepan (Haliaeetus albicilla) je najveći orao Evrope i ima raspon krila od 2 do 2,4 metra.

Naseljava centralnu i jugoistočnu Evropu i severne i umerene pojaseve Azije sve do Japana. Nastanjuje primorja, priobalja većih vodotokova, jezera i druga vodena staništa. Naseljava staništa galerijskih vodoplavnih šuma koja se nalaze u plavnim zonama u Panonskoj niziji uz velike ravničarske reke Dunav, Savu, Tisu i Tamiš. Najbrojnija populacije se gnezde u Gornjem Podunavlju i Bosutskim šumama na Savi.

Okolinu Beograda naseljava pet gnezdećih parova, a jedan par je na Velikom ratnom ostrvu.

Gnežđenje započinju u drugoj polovini januara ili početkom februara. Gnezde se na starijim visokim stablima u lišćarskim šumama, najčešće na visini od 20 do 33 metra.

Gnezdo je impozantna građevina širine čak do dva i po metra. Ženka polaže 2, 3 jaja i na njima leži 38 dana, a oba roditelja brinu o mladuncima.

Negativan uticaj čoveka na staništa ove vrste uticao je na smanjenje evropske populacije belorepana i zato je ovo strogo zaštićena vrsta u Srbiji.

Nastavak na Mondo...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.