Šest najgorih posledica koje je izazvala epidemija izjednačena sa terorizmom

Izvor: SrbijaDanas.com, 19.Feb.2020, 15:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šest najgorih posledica koje je izazvala epidemija izjednačena sa terorizmom

Ovo je šest najgorih posledica koje se mogu naslutiti već sada, a eventualno proglašenje pandemije samo će ih pogoršati.

Dva meseca posle prvih upozorenja da je u Kini detektovan novi tip virusa opasnog po život ljudi zvaničnog naziva COVID-19, svet se uči da živi sa opasnošću koju je Svetska zdravstvena organizacija kao pretnju izjednačila sa terorizmom.

Loša godina za turizam

Deset odsto svetskih turista dolazi iz Kine, oko 125 miliona >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << godišnje. Oni na putovanjima potroše više od 250 milijardi dolara (više od 2.000 dolara svaki), a zbog mera koje su uvele Kina i druge zemlje, taj promet će izostati. Velike su šanse da i mnogi drugi odustanu od putovanja ili se ograniče na sopstvenu zemlju ili region, što bi moglo dramatično da ugrozi zemlje koje žive od stranih turista. O kruzerima da i ne govorimo.

Smanjenje broja putnika u avio-saobraćaju

Avioni, posebno interkontinentalni letovi, uvek su rizični za širenje svakog humanog virusa pa i koronavirusa. Umanjenje turizma i poslovnih putovanja, pre svega u i ka Aziji, učiniće mnoge linije nerentabilnim i pitanje je koliko će kompanije biti spremne da te gubitke pokrivaju. Više od 70 avio-kompanija već je otkazalo sve linije ka Kini. U prvom kvartalu na globalnom nivou očekuje se gubitak između četiri i pet milijardi dolara, odnosno najmanje 20 miliona putnika manje od plana.

Usporavanje svetske ekonomije

Nemačka ekonomija već je prijavila gubitke zbog preventivnog zaustavljanja kineskih fabrika, a najgore je u auto-industriji. Usporavanje kineske privrede sa očekivanog rasta od šest na četiri i po odsto, koje je već izvesno, oštetiće ceo svet jer je Kina veliki izvoznik, ali i uvoznik. Za sada, osim upozorenja, nema procena kako bi kriza izgledala i koliko bi trajala.

Olimpijske igre u Tokiju

Međunarodni i Olimpijski komitet Japana već su objavili da neće biti otkazivanja niti odlaganja Olimpijskih igara koje počinju 24. jula u Tokiju. Ali strah od virusa mogao bi da dovede do otkaza nekih sportista (na primer NBA košarkaša, koji i zbog manjih rizika odustaju), možda čak i celih nacionalnih timova. Mere sanitarne bezbednosti svakako će predstavljati ogroman neplanirani trošak za organizatore.

Nestašica mobilnih telefona i televizora

U olimpijskoj godini raste prodaja novih televizora, ali ako izostane kineska proizvodnja, biće ih nedovoljno, što obično znači i više cene. Takođe, 5G tehnologija najviše se oslanja na kineske kompanije i njeno uvođenje moglo bi značajno da kasni. Neke kompanije, poput Epla, zatvorile su svoje prodavnice u Kini i objavile potencijalnu nestašicu telefona na tržištu zbog smanjenja proizvodnje. Razvoj tehnologije bi mogao da uspori, a aparati da poskupe ukoliko kriza sa virusom potraje.

Rasizam

Turiste iz Kine (posebno one iz Vuhana) koji su se zatekli po svetu u januaru kada su krenule vesti o koronavirusu pratili su mediji i podozrenje. Mnogi Kinezi, čak i oni koji nikada u životu nisu kročili u Kinu ili tamo nisu išli već mesecima, svedoče o neprijatnim situacijama u kojima su se našli. Mnogi priznaju da se osećaju nelagodno u bliskom kontaktu sa Kinezima zbog straha od virusa čak i kada su svesni da je strah neosnovan.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.