
Izvor: Politika, 05.Jan.2008, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Saradnja Srbije i Japana
Poslednje prošlogodišnje vanredno izdanje poštanskih maraka realizovano je u saradnji sa japanskom ambasadom u našoj zemlji. Svečana promocija marke pod nazivom "125 godina bilateralnih odnosa Srbije i Japana" pod pokroviteljstvom JP PTT saobraćaja "Srbija", DP "Jugomarka" i japanske ambasade održana je 26. decembra u rezidenciji japanskog ambasadora Tadašija Nagaija na Senjaku u Beogradu. Svečanosti su prisustvovali predstavnik vlade, ministar energetike dr Aleksandar Popović, generalni >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << direktor PTT saobraćaja "Srbija" Goran Ćirić, diplomatski kor i visoke zvanice iz kulturnog i javnog života Beograda. Ambasador Nagai je istakao da je pošta izabrala "veoma dobar povod za obeležavanje ovog značajnog jubileja".
Na poštanskoj marki nominale 46 dinara koju je preduzeće PTT "Srbija" pustilo u opticaj u nedelju 23. decembra, na rođendan japanskog cara Akihita, koji je ujedno i državni praznik Japana, kao motivi prikazani su srpski kralj Milan Obrenović i japanski car Meiđi.
Prva zvanična prepiska između dve zemlje odigrala se 1882. godine kada je Srbija postala kraljevina. Milan Obrenović je prvi srpski kralj po oslobođenju od Turaka, prvi suveren posle Nemanjića i predstavnik dinastije ponikle iz sopstvenog naroda. Obratio se tadašnjem japanskom caru i velikom reformatoru Meiđi, obaveštavajući ga o svom krunisanju i međunarodnom priznanju Srbije. U odgovoru cara Meiđija Japan je priznao Srbiju kao nezavisnu državu. Na taj način formalno su uspostavljeni odnosi dve monarhije i započeta zvanična diplomatska korespondencija između dve suverene države. Prošle godine navršilo se 125 godina od razmene pisama vladara Kraljevine Srbije i Carevine Japana.
Diplomatski odnosi sa Japanom danas se odvijaju u oblasti politike i ekonomije, kao i u kulturnoj i prosvetnoj razmeni. Republika Srbija i Japan održavaju diplomatske odnose na ambasadorskom nivou. Republika Srbija ima ambasadu u Tokiju, a Japan ambasadu u Beogradu.
Bilateralna ekonomska saradnja se u proteklih desetak godina odvijala na bazi robne razmene. Poslednjih godina učinjen je napredak u promovisanju bilateralnih ekonomskih odnosa. Regionalno predstavništvo Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA) u oktobru 2006. godine premešteno je iz Beča u Beograd, odakle pokriva i Crnu Goru, BiH, Makedoniju, Hrvatsku i Albaniju. Prisustvo JICA u Beogradu otvara niz značajnih mogućnosti za intenziviranje ekonomske saradnje Japana i Republike Srbije.
Japan je jedan od najznačajnijih donatora u našoj zemlji. Bespovratna pomoć Japana obuhvata donacije medicinskim, obrazovnim i kulturnim institucijama, ekonomsku i tehničku pomoć. Kulturno-prosvetna saradnja Srbije i Japana odvija se na osnovu Sporazuma o kulturnoj i obrazovnoj saradnji dve zemlje, zaključenog 1968. godine. Trenutno su na snazi 24 bilateralna ugovora od kojih četiri predstavljaju osnov ukupne bilateralne saradnje: Ugovor o trgovini i plovidbi iz 1959, Sporazum o kulturnoj saradnji između SFRJ i Japana iz 1968, Sporazum o saradnji u oblasti nauke i tehnologije iz 1981. i Sporazum o tehničkoj saradnji iz 2005. godine.
Motiv na marki je portret srpskog kralja Milana Obrenovića i japanskog cara Meiđija, dok su u pozadini detalji iz srpskog i japanskog pisma. Umetničku obradu marke uradila je Nadežda Skočajić, diplomirani grafički dizajner iz Beograda.
Marka je štampana u novosadskoj štampariji "Forum" tehnikom višebojnog ofseta u šalterskim tabacima od po osam komada sa vinjetom u sredini. Tiraž je 28.000 komada. Na dan emitovanja marke DP "Jugomarka" pustilo je u opticaj prigodan koverat prvog dana.
B. S.
[objavljeno: 05.01.2008.]