Izvor: B92, 07.Mar.2001, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SVILANOVIC: OBEZBEDITI SRPSKO UCESCE NA KOSOVSKIM IZBORIMA

Sef jugoslovenske diplomatije Goran Svilanovic ocenio je da bi se realno resenje kosovskog problema moglo traziti u nepromenjivosti granica, posebnom statusu Kosova i obnovi institucija, i da bi u razgovorima o buducnosti Pokrajine trebalo imati u vidu veze tih prostora s drugim delovima Srbije. U intervjuu Televiziji 'Politika' u utorak, Svilanovic je kao centralna pitanja naveo povratak raseljenog srpskog stanovnistva u enklave gde je to moguce, i sudbinu nestalih. Po njegovom misljenju, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ne bi trebalo zuriti s traganjem za statusom Kosova i verovatnije je da ce se prvenstveno razgovarati o izborima na Kosovu i uslovima pod kojima bi oni trebalo da budu raspisani. Govoreci o eventualnom ucescu Srba na tim izborima, on je istakao da to zavisi od izbornih uslova, dodavsi da je prva ponuda, "o kojoj ce se jos razgovarati", vec stigla u Beograd od sefa UNMIK Hansa Hakerupa. Svilanovic je precizirao da su tim predlogom predvidjeni izbori za Skupstinu Kosova, u kojoj bi udeo srpskih poslanika bio 8 do 10 odsto, da bi bilo izabrano i Predsednistvo Skupstine i Vlada, koja bi obavezno imala jednog ministra Srbina. On je naglasio da Jugoslavija insistira na jasnom definisanju organa koji bi se birali i njihovoj nadleznosti, a posebno se zahteva obezbedjenje pretpostavki da Srbi mogu da se vracaju, biraju i budu birani na kosovskim izborima, bez obzira na to da li su trenutno na Kosovu ili samo planiraju da se vrate.

Kada je rec o razgovorima o buducem statusu Kosova, koji ce na red doci za nekoliko godina, "ko god sedne s druge strane stola, trazice nezavisnost", ocenio je Svilanovic. Po njegovom misljenju, osim predstavnika Jugoslavije, Srbije i Crne Gore i kosmetskih Albanaca, za stolom bi trebalo da budu i predstavnici UN i "u posebnom statusu, kao gosti", predstavnici Albanije, Bugarske, Makedonije i Grcke. Svilanovic je objasnio da insistira na zastupljenosti svih zainteresovanih vlada iz regiona jer je Kosovo "regionalan problem" i nestabilnost tog podrucja predstavlja nestabilnost za sve okolne drzave, koje "nisu deo problema, ali jesu deo resenja".

Tvrdnje da ce se sa Kosova obavezno traziti nezavisnost, potvrdio je i bivsi lider Oslobodilacke vojske Kosova Hasim Taci, ciji je kraci intervjuu emitovan pred Svilanovicem, kao gostom u studiju. Na pitanje da li ce Kosovo ostati deo Jugoslavije, Taci je kategoricki izjavio: "Nikada". Procenjujuci buduce razgovore o statusu Pokrajine, Taci je izrazio nadu da ce to biti "medjunarodna konferencija za mirno ocepljenje Kosova od Srbije". Uz ogradu od teroristickog napada na srpski autobus kod Podujeva i teroristickih akcija u Kopnenoj zoni bezbednosti, Taci je istakao da bi resenje problema na jugu Srbije trebalo traziti u povlacenju jugoslovenskih snaga bezbednosti iz tog podrucja, naglasivsi da je "dobro sto ih na Kosovu vise nema".

Svilanovic je naglasio da bi nasilje koje jos traje na Kosovu, moralo da postane predmet ozbiljnih razgovora. "Imamo vrlo ozbiljne razloge da zahtevamo da se utvrdi ko je cinio zlocine prema Srbima, sve ovo vreme na Kosovu", rekao je Svilanovic.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.